AKM-Gar-Kızılay Metrosu Kızılay kesiminde kazı çalışmaları başladı!

AKM-Gar-Kızılay Metrosu Kızılay kesiminde kazı çalışmaları başladı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AKM-Gar-Kızılay Metrosu ile ilgili olarak, "3 istasyon, 3,3 kilometrelik tünel hattından oluşan ve toplam proje bedeli 1 milyar 142 milyon lira olan AKM-Gar-Kızılay Metrosu'nu 2022 sonunda tamamlayıp halkımızın hizmetine sunacağız" dedi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AKM-Gar-Kızılay Metrosu Kızılay Kesimi Kazı Başlangıç Töreni'ne katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "AKM-Gar-Kızılay Metrosu Kızılay Kesimi Kazı Başlangıç Töreni"nde, son 18 yılda ulaşım ve haberleşme için ülkenin dört köşesinde harcadıkları 914 milyar TL'lik toplam yatırım tutarı içinde demir yollarının payının yüzde 18,8'lik oran ve 171,6 milyar TL ile ön sıralarda olduğunu belirtti. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; geçen yıl yapılan çalışmalar hakkında bilgi paylaşan Karaismailoğlu, 2 bin 82 kilometrelik elektrikli hat uzunluğunu yüzde 176 artışla 5 bin 753 kilometreye ulaştırdıklarına, demir yollarına 13 milyar 600 milyon TL harcama yaptıklarına, toplam demir yolu uzunluğunu da 12 bin 800 kilometreye çıkardıklarına vurgu yaptı. 

AKM-Gar-Kızılay Metrosu Kızılay kesiminde kazı çalışmaları başladı!

- "2020 sonunda YHT ile taşınan yolcu sayısı 56,1 milyona ulaştı"

YHT set sayısının geçen yıl 25'ten 29'a çıakrıldığını söyleyen Karaismailoğlu, "Yüksek Hızlı Tren Hattı ile taşınan yolcu sayısı 2020 sonu itibariyle, 56,1 milyona ulaştı" dedi. 

Raylı sistemler alanındaki manevra lokomotiflerinde dışa bağımlılığı engellediklerini belirten Karaismailoğlu, şunları kaydetti: 

"Tamamen yerli, 1200 beygir gücünde DE 10000 manevra lokomotifi geliştirdik. Özel sektör için üretilen 7 lokomotifi teslim ettik. Milli elektrikli tren setinin proje çalışmalarını tamamlayarak üretime geçtik. Dünyada 8'inci, Avrupa'da da 6'ncı YHT işleten ülke olarak YHT hat uzunluğumuzu 1213 kilometreye çıkardık. Ankara-Sivas YHT Hattı'nı önümüzdeki aylarda hizmete alacağız."

Bakanlıkça 2010'da metro hatları devralınmadan önce, Ankara'nın 23,1 kilometrelik raylı sistem hattına sahip olduğuna vurgu yapan Karaismailoğlu, "Bu hattın üzerine, bugüne kadar Bakanlığımızca tamamlanan 77,2 kilometrelik uzunluğundaki dört hatla, Ankara'daki metro hatlarının uzunluğu, 4,5 kat artarak 100,3  kilometreye ulaştı" diye konuştu. 

Ankara'da 36 kilometrelik Sincan-Kayaş arasındaki Başkentray'ın 2018'de, 16,6 kilometrelik Kızılay-Çayyolu Metrosu'nun ve 15,4 kilometrelik Batıkent-Sincan Metrosunun 2014'te, 9,2 kilometrelik Keçiören-AKM Metrosu'nun da 2017'de hizmete sunulduğunu ifade eden Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"3 istasyon, 3,3 kilometrelik tünel hattından oluşan ve toplam proje bedeli 1 milyar 142 milyon lira olan AKM-Gar-Kızılay Metrosu'nu 2022 sonunda tamamlayıp halkımızın hizmetine sunacağız. Projenin tamamlanmasıyla Keçiören'den Kızılay'a aktarmasız metro ulaşımı sağlanacak. Hattaki ilk istasyon olan Gar İstasyonu'nda vatandaşlarımız YHT Gar'a ulaşacak, buradan Başkentray ve Ankaray'a aktarma yapabilecekler. İkinci istasyon olan Adliye İstasyonu'nda ise M1 hattına, Başkentray'a aktarma yapılabilecek. Son istasyon olan Kızılay İstasyonundan, Batıkent, Çayyolu ve Ankaray metrolarına aktarma yapılabilecek."

AKM-Gar-Kızılay Metrosu Kızılay kesiminde kazı çalışmaları başladı!

- "500 metrelik bölüm 30-35 günde tamamlanacak"

Karaismailoğlu, 5 bin 49 metrelik TBM tünel imalatı olan hattaki tünelin yüzde 90'ının beton imalatının yüzde 79'unun ve ray imalatının da yüzde 76'sının bitirildiğini ifade ederek, projenin geneli için gerçekleşme oranının yüzde 70'e ulaştığına dikkat çekti. 

Projede bugüne kadar kazılan 4 bin 549 metrelik tünele ek olarak 500 metre daha tünel kazacaklarını aktaran Karaismailoğlu, bu iş için de tünel delme makinasının montajını Zafer Parkı Şaft Bölgesi'nde yaptıklarınıı söyledi. 

Bugün başlatılacak kazı çalışmasıyla kalan 500 metrelik bölümü bitirerek, 30 - 35 gün sonra Kızılay'a varacaklarını anlatan Karaismailoğlu, Ankara'ya ve Ankaralılara hizmetin en iyisini, en kısa sürede sağlamak istediklerini dile getirdi. 

Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümüne giderken, başkentin tüm kent içi raylı sistem ihtiyaçlarını karşılamış olacaklarına dikkat çeken Karaismailoğlu, hizmet siyasetini benimseyen hükümetin, "halka hizmeti, Hak'ka hizmet" olarak gördüğünü belirtti.

Törene, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin de katıldı.

Bu yıl 42,5 milyar TL'lik ulaştırma yatırımı yapılacak!

Adil Karaismailoğlu: 2021'de hizmetlerimize devam edeceğiz!