Aksaray'daki İSKİ binası yıkılacak!

Aksaray'daki İSKİ binası yıkılacak!

Aksaray Meydan Projesi kapsamında yıkılacak İSKİ binasının yerine yeşil alan ve yeraltı otoparkı yapılacak. İBB, şehir oteli olarak hizmet vermesi gündeme gelen binanın yıkılarak yerine yeşil alan ve yeraltı otoparkı yapılmasına karar verdi.


İstanbul’un önemli ulaşım ve yaşam noktalarından Aksaray'ın çehresi, "Meydan Projesi" ile değişecek.


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, çalışmaları devam eden Aksaray Meydan Projesi kapsamında İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (İSKİ) ait bina yıkılacak.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehir oteli olarak hizmet vermesi gündeme gelen binanın yıkılarak yerine yeşil alan ve yeraltı otoparkı yapılmasına karar verdi. 


- Viyadükler kalkıyor

Yapımına 2012’de başlanan projeyle ayrıca İSKİ önündeki viyadük kaldırılacak.


Vatan ve Millet Caddesi’nin kesişim noktasında kalan araç viyadüğü ile Pertevniyal Camisi önündeki Aksaray Viyadüğü kaldırılarak meydanın yayalaştırma çalışması tamamlanacak.


- Yenikapı-Aksaray arasında kesintisiz yaya ulaşımı

İSKİ binasının yıkılmasıyla Aksaray Meydanı’ndan Yenikapı  Marmaray  istasyonuna kadar olan bölümde yayalar için kesintisiz ulaşım sağlanacak.


Etap etap yapımına devam edilen meydan tamamlandığında, 62 bin metrekarelik yayalaştırılmış alanıyla 22 bin metrekarelik Çağlayan Meydanı’nın yaklaşık üç katı büyüklüğünde olacak.


- İki tramvay istasyonu birleştiriliyor

Meydan projesiyle ayrıca Vatan ve Millet Caddesi üzerinden gelen araçlar sinyalizasyon sistemleri ile Yenikapı, Beyazıt ve Saraçhane’ye yönlendirilecek.


Trafiğin yoğunluğuna göre bölgede akış sistemi kurulacak ve yaya geçiş öncelikli düzenleme yapılacak.


Bu arada, Yusufpaşa ve Aksaray tramvay istasyonları iptal edilerek, tek istasyon haline getirilecek.


AA