Akşehir Atıksu Arıtma Tesisi’nin inşaatı başladı!

Akşehir Atıksu Arıtma Tesisi’nin inşaatı başladı! Akşehir Atıksu Arıtma Tesisi’nin inşaatı başladı!

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, AB fonları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen “Akşehir Su ve Atıksu Projesi” kapsamında Akşehir Atıksu Arıtma Tesisi’nin yapımına başladı.
Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, 6360 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu’yla hizmet alanına giren yerleşim yerlerinde atıksuların çevreye olan olumsuz etkilerini bertaraf etmek ve arıtılmış suyun tekrar değerlendirilmesi amacıyla atıksu arıtma tesisleri kuruyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, günlük 15 bin 102 metreküp kapasiteli Akşehir Atıksu Arıtma Tesisi ve 36 bin metrelik kanalizasyon şebekesinin yapımına başlandığını belirterek, projenin ihale süresinin 670 gün olduğunu söyledi.


EKOLOJİK YAPININ KORUNMASINA KATKI SAĞLAYACAK


Akşehir Atıksu Arıtma Tesisi’nde son teknoloji ekipmanların kullanılacağını kaydeden Başkan Akyürek, İleri Biyolojik Arıtım yapacak tesiste atıksuların çevreye zarar vermeyecek şekilde arıtılacağını ve arıtılmış atıksuların sulama amaçlı kullanılabileceğini ifade etti. Başkan Akyürek, “Akşehir ilçesinden kaynaklanan atıksuların, ilgili yönetmeliklerde belirtilen standartlara uygun bir şekilde arıtılması ile Akşehir Gölü ve çevresinde oluşabilecek çevre kirliliğinin önüne geçilerek, bölgenin ekolojik yapısının korunmasına dolaylı olarak katkı sağlanmış olacak” dedi.


AKŞEHİR SU VE ATIKSU PROJESİ 4 BİLEŞENDEN OLUŞUYOR


Avrupa Birliğinin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) fonları kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen “Akşehir Su ve Atıksu Projesi”, Atıksu Arıtma Tesisi ve Kollektör Yapımı, İçmesuyu Temini Projesi Yapımı, Teknik Yardım ve Süpervizörlük Hizmeti, Ekipman Temini olmak üzere dört bileşenden oluşuyor. Toplam bütçesi yaklaşık 23 milyon Euro olan projenin atıksu arıtma tesisi ve kanalizasyon şebekesi ile alakalı olan kısmı 10,5 milyon Euro’ya mal olacak. Projenin toplam finansmanının yüzde 85’i AB hibesinden, geriye kalan kısmı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacak.
Konya Büyükşehir Belediyesi
Haber Anadolu Manşet Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


Konya'nın Akşehir ilçesinde atık su arıtma tesisi yapılması ve şehirdeki kanalizasyon hatlarının değişimi ile ilgili çalışmalar başlıyor.  Konu ile ilgili olarak Akşehir'deki yapılacak işlerin ihalesini alan firma yetkilileri, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya'yı makamında ziyaret ederek yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Geçtiğimiz Ekim ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımlar Daire Başkanlığı tarafından Akşehir kanalizasyon hatlarının değişimi ve atık su arıtma tesisi yapım işinin ihale edildiğinin altını çizen Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, "Bugün itibariyle şantiye kurma çalışmalarına başlanmış durumda. Önümüzdeki günlerde hem müşavir firmanın hem de yapımcı firmanın şantiyeleri orada hizmet vermeye başlayacak, en geç ı ay içerisinde de kanalizasyon hatlarının kazım işlerine başlanmış olunacak. 2017 yılının sonunda da bu tesis bitmiş olacak ve çalışıyor hale gelecek. Bu yatırım yüzde 90 hibe ile Avrupa Birliği finansı olarak ihale edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatarımlar Daire Başkanlığı nıızın yönetiminde yürüyecek. Büyükşehir Yasası gereği Büyükşehir Belediyemiz KOSKI İdaresinin de koordinasyonunda olacak. Yine Akşehir Belediyesi olarak bizde koordinasyonda yer alacağız. Akşehir Belediyesi olarak halkımıza en az rahatsızlık vererek kısa sürede bitmesi adına üzerimize düşen görev neyse yerine getireceğiz. Milletvekilimiz Dr. Mustafa Baloğlu'nun belediye başkanlığı döneminde tabiri caizse tohumlan atılan ve 2007 yılında başlayan bu süreç; bugün itibariyle başlayarak sonuçlanacak. Önümüzdeki günlerde de içme sularımızın ihalesinin yapılması için gerek Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğümüz gerekse de Akşehir Belediyesi olarak bizler Bakanlığımızla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Akşehir'imiz bu sene doğalgaz çalışması akabinde kanalizasyon çalışması, daha sonrasında içme suyu ve yağmur suyu şebeke çalışmasıyla altyapıda yoğun bir çalışma dönemi içine girmiş oluyor. Halkımıza biraz rahatsızlık vermiş olacağız ama bunu en güzel şekilde planlayarak en az rahatsızlıkla inşaat seyrini götürmeye çalışıyoruz. Şimdiden Akşehir halkımızın hoş görüsüne sığındığımızı belirterek, yapımcı firmalara gerekli kolaylığı sağlamalarını rica ediyorum. Eğer biz anlayışlı olur ve gerekli kolaylığı gösterirsek, ilgili kurumlarda güzel bir planlama yaparsa en az rahatsızlıkla bu işler tamamlanmış olacaktır. Yapılacak hizmetlerin halkımıza hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen başta Milletvekilimiz Dr. Mustafa Baloğlu olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerimize teşekkür ediyorum" dedi.  Akşehir'deki atık su arıtma tesisi yapılması ve şehirdeki kanalizasyon hatlarının değişimi işlerinin ihalesini alan firma yetkilileri de Akşehir'de kısa sürede güzel bir çalışmayla en güzel tesis ve hizmeti sağlama konusunda Başkan Akkaya'ya garanti verdiler.


Anadolu Manşet