Albaraka Türk, 2019'da en çok kira sertifikası ihraç eden özel banka oldu! 

Albaraka Türk, 2019'da en çok kira sertifikası ihraç eden özel banka oldu!  Albaraka Türk, 2019'da en çok kira sertifikası ihraç eden özel banka oldu! 

Albaraka Türk, 2019'da katılım bankaları arasında en çok kira sertifikası ihraç eden ikinci banka, özel sektör bankaları arasında ise ilk banka oldu...Albaraka Türk, 2019 yıl sonu itibariyle bankacılık sektöründe ihraç edilen toplam 40,4 milyar liralık kira sertifikasının yüzde 22,20'sini karşılayarak özel katılım bankaları arasında en çok kira sertifikası ihraç eden banka oldu.

Katılım bankası Albaraka Türk'ten yapılan açıklamada, Türkiye'de İslami sermaye piyasalarının gelişiminde önemli katkısı olan kira sertifikaları 2019'da da yatırımcılar tarafından yoğun ilgi gördüğü belirtildi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) verilerine göre 2018'de katılım bankaları yaklaşık 20 milyar liralık kira sertifikası ihracı gerçekleştirirken, 2019'da ihraç edilen kira sertifikası miktarı 40 Milyar lira tutarını geçti. Albaraka Türk, katılım bankaları arasında en çok kira sertifikası ihraç eden ikinci banka olurken, özel sektör bankaları arasında ise ilk sıraya yerkeşti. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Albaraka Türk Katılım Bankası Hazine, Yatırım Bankacılığı ve Finansal Kurumlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Malek Temsah, 2019'un İslami sermaye piyasası araçlarına ilişkin farkındalığın artması adına önemli bir sene olduğunu belirtti. 

Temsah, "2019 yılında yatırımcılar, özellikle volatilenin yükseldiği dönemlerde öngörülebilir getiri sunması ve likit bir enstrüman olması nedeniyle kira sertifikası ihraçlarına yoğun ilgi gösterdi. Bu kapsamda 2018 yılında toplam 22 olan ihraç sayımız 2019 yılında 42'ye ulaşırken, tutar bazında ise 2018 yılında 3,3 milyar TL olan kira sertifikası miktarımız toplamda 9 milyar TL’ye ulaştı." şeklinde konuştu.

Albaraka Türk için 2019'un teknolojik yatırımların hızlandığı ve hayata geçirildiği bir sene olduğunu belirten Temsah, "Bu teknolojik geliştirmeleri sermaye piyasaları ile entegre ederek, müşterilerimizin kira sertifikası işlemlerine yatırımlarını kolaylaştırdık. Kira sertifikası hacimlerinin artmasında yatırım hesabı açma, talep toplama işlemleri ve ikincil piyasa işlemlerinin internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilmesi de büyük rol oynadı. Önümüzdeki dönemde müşterilerimizi kira sertifikalarının yanında yeni sermaye piyasası ürünleri ile de tanıştırmayı hedefliyoruz." diyerek konuşmasını sonlandırdı.