19 / 08 / 2022

Albaraka Türk 2020'de 13 milyar TL'lik kira sertifikası ihraç etti!

Albaraka Türk 2020'de 13 milyar TL'lik kira sertifikası ihraç etti!

Albaraka Türk, 63 adet kira sertifikası ihracı ve yaklaşık 13 milyar TL ihraç hacmi ile 2020 yılında da katılım bankacılığı sektöründe en fazla kira sertifikası ihraç eden banka oldu. Albaraka Türk, 63 adet kira sertifikası ihracı ve yaklaşık 13 milyar TL ihraç hacmi ile 2020 yılında da katılım bankacılığı sektöründe en fazla kira sertifikası ihraç eden banka oldu. 

Albaraka Türk'ten yapılan açıklamada yer verilen, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) verilerine göre, 2020'de katılım bankaları yaklaşık 54 milyar TL tutarında kira sertifikası ihraç etti. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; söz konusu dönemde Albaraka Türk, gerçekleştirdiği 63 adet kira sertifikası ve yaklaşık 13 milyar TL tutarındaki ihraç hacmi ile sektörde yapılan kira sertifikalarının yüzde 24,18'ini karşılayarak sektörde en çok kira sertifikası ihraç eden banka oldu.

Albaraka Türk 2020 de 13 milyar TL lik kira sertifikası ihraç etti!

- "Yatırımcılardan kira sertifikalarına yoğun ilgi"

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen, Albaraka Türk Katılım Bankası Hazine, Yatırım Bankacılığı ve Finansal Kurumlar'dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Malek K. Temsah, Türkiye'de yatırımcı kitlesi her geçen gün artan kira sertifikalarının, Kovid-19 salgınının etkisi altında geçen 2020'de de önceki yıllarda olduğu gibi yatırımcılar tarafından büyük ilgi gördüğüne dikkat çekti. 

Temsah, "Finansal piyasalarda oluşan volatilite ve öngörülemezlik nedeniyle riskten kaçınmak isteyen yatırımcıların daha güvenilir ve likit yatırım araçları arayışında olduğu bu dönemde, güçlü teminat yapısı ile kira sertifikaları ön plana çıkmıştır. Kira sertifikalarına olan bu talep sektörün geneline yayılarak ihraç miktarlarını ve hacimlerini arttırmıştır" diye konuştu.

Albaraka Türk olarak kira sertifikası ihraçlarıyla genişleyen müşteri tabanına uygun fiyatlama, farklı vade yapıları ve ikinci el piyasadan alım-satım alternatifleri sunduklarına vurgu yapan Temsah, şöyle konuştu: 

"Özellikle dijitalleşmenin de yardımıyla internet bankacılığı üzerinden talep yapabilme seçeneği ve pandemi sürecinde hayata geçirmiş olduğumuz dijital teyit yöntemleriyle müşterilerimizin kira sertifikalarına erişimlerini kolaylaştırmış olduk. Ayrıca, 2020 yılı içerisinde kurumsal firmaların da sermaye piyasalarına erişime olanak sağlayan alternatif bir kaynak temin yöntemi olarak kira sertifikası ihraçlarına yöneliminin arttığı görülmektedir. Tüm bunların da etkisiyle 2021 yılında da değişik vade ve getiri oranlarıyla her kesimden yatırımcıya hitap eden kira sertifikası ihraçlarının artarak devam etmesini beklemekteyiz."

Albaraka Türk, 2019'da en çok kira sertifikası ihraç eden özel banka oldu!