Albaraka’dan kentsel dönüşüme finansal destek!

 Albaraka’dan kentsel dönüşüme finansal destek! Albaraka’dan kentsel dönüşüme finansal destek!

Kentsel dönüşüm sürecinin hızlandığı son dönemde, dönüşüme destek olmayı hedefleyen Albaraka, 14 Şubat 2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzaladıAlbaraka, yasa kapsamında devletin sağlayacağı destekle, kentsel dönüşüm kredisi kullanacak konut sahiplerine, avantajlı oranlarda finansman sağlayacak. 


İstanbul,  Ankara  ve Bursa gibi büyük şehirlerin başı çektiği kapsamlı bir kentsel dönüşüm sürecinde bulunan Türkiye’de, kentlerin geleceğe hazırlanma sürecine destek verme kararı alan Albaraka, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşüm projelerine finansman desteği vermek amacıyla 14 Şubat 2013 tarihinde bir protokole imza attı. 


Protokol ile ilgili açıklamada bulunan Albaraka Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, ulusal ilerleme ve kalkınma hedefine daima dahil olmak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Kentsel dönüşüm kapsamında kullanılacak finansmanlara ilişkin olarak da gerekli çalışmaları tamamladık ve bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol anlaşmamızı imzaladık. Albaraka olarak, protokolün müşterişlerimiz ve sürece dahil olmak isteyeler başta olmak üzere herkes için hayırlı olmasını dilerim” dedi. Kentsel dönüşümde sağlayacakları finansman desteğinde, Albaraka müşterilerine özel avantajlar sunacaklarını belirten Yahşi, Albaraka’nın konut ve kâr-zarar projelerindeki deneyimleri ve faizsiz bankacılık prensiplerine bağlılığıyla bu süreçte ülke ekonomisine de katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi. 


Protokol kapsamında hak sahiplerine finansman desteği sağlanacağını belirten Yahşi, “6306 sayılı ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’ kapsamında mevcut binaların yıkılarak yerine yeni konutların inşa edilmesinin finansmanı amacıyla ‘Albaraka Kentsel Dönüşüm Finansmanı’ ürünümüzü hazırladık. Bu kapsamda müşterilerimizin kullanacağı finansmanlarda uygulanacak kâr oranının konut için yüzde 4,  işyeri için yüzde 3’lük kısmı devlet tarafından karşılanacak. Afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi ve mevcut binaların yıkılarak yerine yeni konutların inşa edilmesi sebebiyle kurumsal finansman sağlanacak müteahhit müşterilerimize ise kurumsal finansman yöntemi ile de hizmet sunacağız” dedi. 


Al Baraka Bankacılık Grubu (ABG) hakkında


Al Baraka Bankacılık Grubu (ABG), Bahreyn Borsası ve Nasdaq Dubai borsalarında işlem gören bir Bahreyn Anonim Şirketi’dir. Önde gelen uluslararası İslami bankalar arasında yer alan kurumun, Standard and Poors nezdinde uzun vadeli ve kısa vadeli kredi notları sırasıyla BBB- ve A3’tür. ABG, Şer’i Hukuk kurallarına sıkı sıkıya bağlı bir şekilde perakende, kurumsal ve yatırım bankacılığı ile hazine hizmetleri sunmaktadır. ABG’nin kayıtlı sermayesi 1,5 milyar dolar olup, toplam özkaynakları da yaklaşık 1,8 milyar dolar civarındadır. 


Grup, 13 ülkede faaliyet gösteren iştiraki olan bankacılık birimleri ve temsilcilikleri ile geniş bir coğrafyada faaliyet göstermektedir. Bu kurumların 376 şubesi vardır. Ürdün İslam Bankası, Al Baraka İslam Bankası – Bahreyn, Al Baraka Bank Pakistan Limited, Al Baraka Bank Cezayir, Al Baraka Bank Sudan, Al Baraka Bank Ltd – Güney Afrika, Al Baraka Bank Lübnan, Al Baraka Bank Tunus, Al Baraka Bank Mısır, Al Baraka Türk Katılım Bankası, Al Baraka Bank Suriye ile Endonezya ve Libya’da (kurulma aşamasında) bulunan temsilcilikler bu bankacılık birimleri arasında yer almaktadır.