10 / 08 / 2022

Ali Erten'den Alsancak Stadı açıklaması!

 Ali Erten'den Alsancak Stadı açıklaması!

İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erten Alsancak Stadı'yla ilgili olarak, "Her şeye rağmen süreç aynen devam edecek, sağduyu galip gelecek ve Alsancak Stadı her şeye rağmen yapılacaktır" diye konuştu. 

İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erten, Konak Belediyesi'nin inşaat ruhsatı vermediği Alsancak Stadı ile ilgili sürecin her şeye rağmen devam edeceğini ve stadın hayata geçirikleceğini söyledi.

 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Başkan Erten, yaptığı yazılı açıklamada, Alsancak Stadı'nın İzmir’in spor tarihinin yaşandığı ve yazıldığı alan olduğunu, yüz yıldır İzmir'e hizmet eden eski tesisin yenilenmesinin tartışmasız bir zorunluluk olduğunu belirtti.

 

Günümüzde şehir içi alanlarda yapılan statlarda, insan ve yaya öncelikli yaklaşımların ön plana çıktığını söyleyen Erten, şu açıklamaları yaptı:

"Bu amaçla araç trafiğinin mümkün olduğunca azaltılması planlanıyor. Bu yaklaşımlar teşvik edilmeli iken, 'yeterli otopark alanı yok' diyerek inşaat ruhsatı verilmemesinin bilimsel bir izahı yoktur. 3194 Sayılı İmar Kanunu, bu konuda birçok istisnayı da kapsamaktadır. Çözüm odaklı bakış açısı ile konu yasal çerçevede rahatlıkla sonuçlandırılabilecek iken talebin reddedilmesi doğru olmamıştır."

 

Erten, son olarak Alsancak Stadı için bugüne kadarki süreçte uzun ve titiz bir çalışma yürütüldüğünü, olabilecek en geniş anlamda uzlaşının sağlandığını söyleyerek "Bütün bunlara rağmen hala sorun yaşanıyorsa, herkesin durup düşünmesi gerekir. Kimse mevzuatların arkasına sığınmamalıdır. Ancak her şeye rağmen süreç aynen devam edecek, sağduyu galip gelecek ve Alsancak Stadı her şeye rağmen yapılacaktır." diye konuştu.