Ali Kurt'tan Eyüpsultan kentsel dönüşüm açıklaması!

Ali Kurt'tan Eyüpsultan kentsel dönüşüm açıklaması!

Eyüpsultan'da devam eden yıkımlar hakkında konuşan KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, ilçede bulunan yapıların altı ay içerisinde yıkılması gerektiğini dile getirdi.


KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, Eyüpsultan'daki kentsel dönüşüm projesine yönelik açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Kurt, Eyüpsultan'daki kentsel dönüşüm projesinin riskli alan ilan edilmiş bir bölgede olduğunu belirterek, "Bir deprem olması durumunda insanlar hayatını kaybedebilir. Kanunen 6 ay içerisinde yapıları yıkmamız gerekiyor" dedi.

KİPTAŞ Genel Müdürlüğünde, bazı protestolara da neden olan projeye yönelik düzenlenen toplantıda konuşan Kurt, Yeşilpınar'daki söz konusu bölgenin 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla "Riskli Alan" ilan edildiğini, mahkeme kararıyla da bunun tescil edildiğini belirtti. Bölgede herkesin tapu tahsis belgesi bulunmamasına rağmen KİPTAŞ'ın tüm vatandaşları hak sahibi olarak kabul ettiğini belirten Kurt, 2 Aralık 2019'da bölgede uzlaşma ofisi açtıklarını ifade etti. 

Ali Kurt

Yeşilpınar Mahallesi'nde 158 hak sahibi ile 192 bağımsız birimin olduğunu ifade eden Kurt, "69 hak sahibi KİPTAŞ'la anlaştı. Uzlaşanlardan 30 bağımsız birim tahliye edilerek yıkıldı. Henüz sözleşme imzalamayan 89 kişi kaldı." dedi.

Bölgenin Sulukule gibi yapılacağı iddialarını yalanlayan Kurt, projeyi zamanında tamamlayamamaları durumunda hak sahiplerine başka bir bölgeden konut teklif ettiklerini bildirdi. Hak sahipleriyle yapılan görüşmeler sırasında mimari proje hazırlayarak, ruhsat aldıklarını dile getiren Kurt, "Projede hak sahiplerinin mevcut kullanım alanı kat brütü kabul edilerek, yüzde 20 yenileme kesintisi yapıyoruz. Kesinti yapılan alanı da isteyene metrekaresi 3 bin TL'den veriyoruz. 

Başlangıçta bu miktar 5 bin TL iken rekabetle müteahhitlerden bu rakamı 3 bin TL'ye indirdik. Vatandaşlar ödemeyi de isterse şimdi isterse konutu aldıktan sonra 36 ayda yapabilecek. Uzlaşma şartları İstanbul'daki benzer örneklere göre en iyisi" şeklinde konuştu.

Bölgede attıkları adımların yasal olduğunu söyleyen Kurt, "Riskli alan ilan edilmiş bir bölgeden bahsediyoruz. Bir deprem olması durumunda insanlar hayatını kaybedebilir. Kanunen 6 ay içerisinde yapıları yıkmamız gerekiyor." değerlendirmesini yaptı. Eyüpsultan'daki kentsel dönüşüm projesiyle ilgili KİPTAŞ'la anlaşmayan bazı vatandaşlar, 5 Nisan'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi karşısında toplanarak, protesto gösterisi yapmıştı.


KİPTAŞ'ın Eyüpsultan'daki dönüşüm projesi İBB önünde protesto edildi!