07 / 07 / 2022

Ali Özgül: Malatya'da ev fiyatları artacak!

Ali Özgül: Malatya'da ev fiyatları artacak!

Malatya'da 2019 yılında 11 bin 737 konut satıldı. Malatya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ali Özgül; “Böyle giderse Malatya'da Mart ve Nisan ayından sonra konutlar daha da yükselecek. Konut almak isteyen vatandaşlarımızın konut almada acele etmelerini tavsiye ediyorum.” dedi .Kredi faizlerinin düşmesi, KDV ve tapu harcı indirimi konut satışını arttırdı. Tüketici, hem kredi aldı  hem de fiyatı düşen ipotekli konutlara talebi arttırdı. Malatya'da 2019 yılında 11 bin 737 konut satışı oldu. İlçeler bazında Yeşilyurt'ta Bin 49, Battalgazi'de ise 735 kişi konut sahibi oldu. Malatya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ali Özgül, Malatya'da 2018 yılından 2019 yılına göre 400 fazla konut satıldığını belirterek şu açıklamalarda bulundu; "Yeşilyurt bölgesi devamlı gelişen, büyüyen bir bölge. Özellikle Barguzu ve Tecde Mahallesi ama Battalgazi bölgesi devamlı göç veriyor. Battalgazi Belediyesine büyük görev düşüyor. Battalgazi'deki imarlı arsaların acilen hizmete girmesi gerekiyor. Şuandaki satışlarda özellikle Yeşilyurt'taki daireleri 350 Bin TL'den aşağı alamıyoruz. Battalgazi'de ise fiyatlar biraz daha düşük. Battalgazi'de yatırımcı sayısı çok az. Yeşilyurt'a göre Battalgazi'de konut satışı yüzde 35 daha düşük diyebiliriz. Battalgazi'de siteleşme olmadığı için Yeşilyurt bölgesi daha hareketli ve daha çok tercih ediliyor"

Mart ve Nisan ayından sonra konut fiyatlarının artması bekleniyor

Malatya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ali Özgül, konut fiyatlarının Mart - Nisan ayından sonra arttığını açıklayarak, konut almayı düşünen vatandaşların ellerini çabuk tutması gerektiğini söyledi.

Ali Özgül, "Faizlerin düşmesi ve maliyetler yüksel diye belediyelere yeni inşaat için projeler çıkmıyor. Yani müteahhit firmalar konut üretmiyor. Böyle giderse Malatya'da Mart ve Nisan ayından sonra konutlar daha da yükselecek. Bizim insanımız yatırım amacıyla konuta yöneliyor, böylece konuta arz ve talep artmaktadır. Hal böyle olunca konut fiyatları da yukarı doğru tırmanıyor. Dünya genelinde en güvenilir yatırım konut sektörüdür. Konut devamlı prim yapmıştır. Konut almak isteyen vatandaşlarımızın konut almada acele etmelerini tavsiye ediyorum.” dedi .