Alışveriş merkezlerinde kira kavgası kızışıyor!

Alışveriş merkezlerinde kira kavgası kızışıyor!

Geçtiğimiz 1-2 yıl içinde açılan yeni alışveriş merkezlerine ödenen astronomik kiraları baz alan Profilo, Capitol, Agora (İzmir) gibi eski sayılabilecek alışveriş merkezleri, "Yeniler pahalı, biz ucuz kaldık", "Dolar düştü, koşullar değişti" gibi gerekçel


Astronomik kiralar eski alısveriş merkezlerini harekete geçirdi. Bu aralar Türkiye perakende sektörünün gündeminde alışveriş merkezlerinin yüzde 60'lara varan zam talepleri bulunuyor. Geçtiğimiz 1-2 yıl içinde açılan yeni alışveriş merkezlerine ödenen astronomik kiraları baz alan Profilo, Capitol, Agora (İzmir) gibi eski sayılabilecek alışveriş merkezleri, "Yeniler pahalı, biz ucuz kaldık", "Dolar düştü, koşullar değişti" gibi gerekçelerle kiralara yüzde 60'a varan zamlar yapmak için girişimlerde bulunuyor. Kontratı devam eden mağazalar ise genel giderlerdeki yüklü artışlarla karşı karşıya kalıyor.


HUZURSUZLUK ÇIKABİLİR


Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Ali Murat Kızıltaş, son günlerde pek çok dernek üyesinden bu doğrultuda şikayetler aldıklarını belirtiyor. Kızıltaş, "Bu sorunla karşı karşıya kalan üyelerimize eski kontratlarının baki olduğunu, böyle bir zorunlulukları olmadığını anlatıyoruz" diyor. Ancak önümüzdeki günlerde huzursuzluklar çıkabileceğini söylüyor.


EMRİVAKİ HOŞ DEĞİL


Faik Sönmez'in patronu Mete Sönmez henüz kontratları devam ettiği için kira artışı sorunu yaşamadıklarını ancak, genel giderlerdeki yüksek artışlarla ilgili problem yaşadıklarını belirtiyor. Sönmez, "Biz ne mağdur olmak, ne mağdur etmek istiyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz. Uzun vadede fiyatlar mutlaka yerini bulacak. Konuşarak anlaşmaktan yanayız fakat, `başka alışveriş merkezlerine veriyorsunuz, rayiç yükseldi' şeklinde emrivaki yaklaşımlar hoş değil" diyor.


Günün koşuluna göre kira artışı doğal


CAPITOL Alışveriş Merkezi'nin kiralama işleri sorumlusu Selda Erensoy, sözleşmesi biten mağazalarla oturup, tekrar pazarlık yapılmasının son derece doğal olduğunu belirterek, "Yaptığımız alışveriş merkezinin değerine, ya da o günün koşullarına göre kiraları revize ediyor olmamız kadar doğal bir şey olamaz. Oturmuş bir alışveriş merkezi, yeni yapılanlara göre çok daha az risk barındırır. Bu da bir avantaj. Kontratı bitenlerle, oturulur, konuşulur, anlaşılırsa yola devam edilir veya edilmez" şeklinde konuşuyor.


`Yatırımcı değişti'


ORKA Grup'un genel müdür yardımcısı Ayla Gül, benzer taleplerle karşılaştıklarını belirterek, şöyle devam ediyor: "Bu uygulamayı genelde başarılı olan mall'lar yapıyor. Mesela yatırımcı değişti, yönetim değişti gibi bahaneler öne sürebiliyorlar. Onlar da kendi mantıklarına göre, `bu mağazalar yeni alışveriş merkezlerine 100 dolar verebiliyorsa, ben enayimiyim, niye 30 dolara vereyim' diye düşünüyorlar."


ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE