Altan Elmas: KONUTDER'de önceliğimiz sektörün önünü açmak!

Altan Elmas: KONUTDER'de önceliğimiz sektörün önünü açmak!


KONUTDER’in başkanlık koltuğuna oturan Sur Yapı’nın patronu Altan Elmas, “KONUTDER olarak önceliğimiz sektörün önünü açmak” diye konuştu.


Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği'nin (KONUTDER) yeni başkanı Sur Yapı'nın patronu Altan Elmas oldu. Önceki gün yapılan yönetim kurulunda verilen karar önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacak. Çiçeği burnunda başkan Altan Elmas SABAH'a yaptığı ilk açıklamasında "Önceliğimiz sektörün önünü açmak olacak" dedi.


YENİ STRATEJİLER

Gayrimenkul sektörünün en önemli sivil toplum örgütünün başkanlık koltuğuna oturan Altan Elmas, yeni dönem stratejileriyle ilgili şunları söyledi: "KONUTDER, bugüne kadar inşaat sektörünün sorunlarına odaklanarak çözüm yolları aradı. Bundan sonra da gayretimiz karar alıcılar nezdinde sektörün önünü açmak olacaktır. KONUTDER sektörün sesini daha güçlü duyuracak ve sağlıklı büyümesinin önünü açacak bir platform olacak. KONUTDER, kuruluşundan bu yana geçen kısa sürede bu hedefler doğrultusunda çalışmalarını sürdürdü. Bundan sonra da, sürdürmeye devam edecek."


50 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Gayrimenkul sektörünün en önemli 23 temsilcisinden oluşan KONUTDER üyeleri, bugüne kadar 250 binin üzerinde konutun inşasına imza attı. Türkiye ekonomisine yılda yaklaşık 3 milyar dolarlık bir katma değer yaratan KONUTDER üyesi firmalar, yaklaşık 50 bin kişiye de doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağlıyor. KONUTDER'in hedefleri arasında sektörü düzenleyen mevzuatlara ilişkin sorunlara çözüm üretmek, konut üretiminin sektörel bazda büyümesini sağlamak, konut geliştiricilerini kamu otoriteleri, tüketici örgütleri ve sektörel tedarikçiler arasında düzenli ilişkilerin kurulmasını sağlamak, sektörel eğitimi geliştirmek ve konut sektörüne dair sağlıklı ölçümlenebilir doğru veriler toplamak bulunuyor.


EN BÜYÜK DÖNÜŞÜM HAREKETİNİ BAŞLATTI

Kentsel Dönüşüm Projesi ihalesini kazanan Sur Yapı ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında sözleşme imzalandı. 2 milyon metrekarelik bir alanda yapılan dönüşümden, 3 binin üzerinde hak sahibi faydalanacak. 24 ayda teslim edilmesi planlanan projenin tamamlanmasıyla birlikte, evleri yıkılan hak sahiplerine hiç para ödemeden metrekare hakları kadar daire sahibi olma imkânı verilecek. Hak sahiplerine mevcut yerlerine en yakın konut alanlarından daire verilmesi, ister büyük bir tek daire ister küçük metrekareli iki daire sahibi olması gibi imkânlar sunulacak.


15 BİN KONUT YAPILACAK

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, "3 bin 600 hak sahibinin bulunması ve bütün insanların bir araya getirilmesi bu insanlarla imzaların atılabilmesi, bütün hukuki sorunların çözülebilmesi, güzellikle müzakerelerle bu noktaya getirilmesi Türkiye açısından başarılı bir çalışma olduğunu gösteriyor. Vaat ettiğimiz süre içerisinde konutlarını almak bizim önceliğimiz" dedi. 1 milyon 400 bin metrekarelik alan üzerinde 2 milyon metrekarelik inşaat alanına sahip dönüşüm projesi kapsamında 15 bin konut üretilecek. Elmas, kentsel dönüşümün nasıl yapılacağını gösterdiklerini kaydederek, "Biz burada herhangi bir proje yapmıyoruz. Bir şehir kuruyoruz. İçinde alışveriş merkezi, ticari alanlar, cadde mağazaları, ofisler, metro ve tramvay hattı, sağlık, eğitim ve spor alanları bulunacak. Tam bir kent planlaması olacak" dedi. 3.265 hak sahibi bulunduğunu anlatan Elmas, "Bütün hak sahipleriyle anlaşma sağlandı" dedi. Alan üzerinde altyapı çalışmalarının başladığını belirten Elmas, projenin nisan sonunda başlayacağını söyledi. Toplam 8 milyarlık yatırım değerine sahip olan projede 5 bin konutu hak sahiplerine vereceklerini söyleyen Elmas, metrekare fiyatlarının 3 bin 500 ila 6 bin lira arasında değişeceğini açıkladı. Elmas, "Orta ve üst segmente hitap eden bir proje hayata geçireceğiz. Burada metrekaresi 3 bin 500 liraya da 5-6 bin liraya da konut olacak" dedi.


Sabah