Altına dayalı kira sertifikası başvuru tarihleri 2018!

Altına dayalı kira sertifikası başvuru tarihleri 2018! Altına dayalı kira sertifikası başvuru tarihleri 2018!

Fiziki altını bulunan bireysel yatırımcılara belirli bir getiri sağlayacak altına dayalı kira sertifikası başvuruları başladı. İşte altına dayalı kira sertifikası başvuru tarihleri 2018..Fiziki altını bulunan bireysel yatırımcılara belirli bir getiri sağlayarak yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacı ile Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç ediliyor.

Altına Dayalı Kira Sertifikası alan kimseler, yastık altında duran altınlarını kayıp çalınma riski olmadan, devlet güvencesinde yatırıma dönüştürme imkanına sahip olabiliyor.

Altına dayalı kira sertifikası başvuru tarihleri 2018

Altında dayalı kira sertifikası için 2018 başvuruları 26 Mart'ta başladı. Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacı ile Hazine tarafından geliştirilen altına dayalı kira sertifikası için 1. etap başvuruları 30 Mart'ta sona erecek. 

Bu dönemde başvuruda bulunanların ihraç tarihi 4 Nisan 2018, Vade tarihi 1 Nisan 2020 olarak belirlendi. Yine bu dönemlerde başvuruda bulunanlar 23 Nart 2020 ile 27 Mart 2020 tarihleri arasında fiziki altın talep edebilecek.

Böylece, fiziki altını bulunan bireysel yatırımcılara belirli bir getiri sağlayarak yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacı ile Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilecek.
 
2. etap başvuruları 2-6 Nisan 2018 tarihleri arasında, 3. etap başvuruları 9-13 Nisan 2018 tarihleri arasında, 4. etap başvuruları ise 16-20 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılabilecek.

Hangi altınlar kabul ediliyor?

22 ve 24 ayar altınlar kabul edilebilecek olup; üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmeyecek. 

Kupon/kira dönemi 6 ay olarak belirlenen uygulamada kira oranı yüzde 1.20, yıllık getiri oranı ise yüzde 2,40 olarak belirlenmiş olup, buna göre Altına Dayalı Kira Sertifikası olan kimseler 6 ayda bir kira geliri sağlayacak. 

Altın Tahvili olan kimseler ise 6 ayda bir kupon geliri sağlayacak. Kupon geliri ve kira geliri Türk Lirası karşılığı ile ödenecek.


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com