01 / 07 / 2022

Altınok Öz: Projeler tamamlanana kadar Kartal’dayım!

Altınok Öz: Projeler tamamlanana kadar Kartal’dayım!

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, üniversite öğretim üyelerinin ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Altınok Öz, "Projeler tamamlanana kadar Kartal’dayım" dedi.Süleyman Şah Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü Dekanı Prof. Dr. Adnan Aslan, Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin Yalçın, Hidrobiyolog M. Levent Artüz ve beraberindeki üniversite öğretim üyeleri, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ü makamında ziyaret etti. 


"Projeler Tamamlanana Kadar Kartal’dayım"

Ziyarette Başkan Altınok Öz, Kartal’da hayata geçen projeleri anlattı. 'Batı Merkez Projesi' hakkında konuklarına detaylı bilgi veren Başkan Altınok Öz projenin, Kartal sahilini Anadolu yakasının çekim merkezi durumuna getireceğini belirtti. Yolların yer altına alınacağı, anfi tiyatro, sosyal tesisler, gezi ve dinlenme alanlarını kapsayan projenin Kartal’ın dokusunu değiştireceğini belirten Başkan Altınok Öz; Kartal’ın, Barselona gibi değişik kültürleri biraraya getirebilecek bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Başkan Altınok Öz, projeler tamamlanana kadar Kartal’da olacağını da sözlerine ekledi. 


 “SED Raporunu Önemsiyoruz”

Kartal Belediyesi olarak Sosyal Etki Değerlendirme (SED) raporu hazırlattıklarını hatırlatan Başkan Altınok Öz, Türkiye’de ilk kez bir ilçe belediyesinin SED raporu hazırlattığını belirtti. Başkan Altınok Öz, “ TAK Kartal’ın tasarım atölyelerini kurduk. Yaşam atölyesi kurduk. Bütün bunların ötesinde, halk dönüşümden nasıl etkilenecek, yerel yönetim olarak bizim görevlerimiz nedir diye önce kendimize sorduk. Karşılığında ‘Sosyal Etki Değerlendirme Raporu' hazırlandı. Kartal değişiyor, dönüşüyor. SED Raporu da bu değişimde halkın bizden neler istediği, neler beklediği, değişip dönüşürken insan faktörünü etkileyen nedenlerin neler olduğu, belediye olarak yapmamız gerekenlerin neler olduğu sorularına cevap veriyor. SED Raporunu önemsiyoruz” dedi.


“Mahallelerin Artık Eylem Planları Olacak”

TAK Kartal tarafından mahallelere yönelik eylem planları çıkarıldığını ifade eden Başkan Altınok Öz, “Mahalle eylem planları hazırlanıyor. Mahallelerin eksikleri nelerdir, mahallelere nasıl bir çalışma yapılmalı konularında mahalle eylem planı bizlere ölçü verecektir. Her mahalleye ayrı ayrı eylem planı hazırlanacak.  DOP (Düzenleme Ortaklık Payı) ve KOP (Kamu Ortaklık Payı) arta kalan yerlerde mahallelerin nasıl bir eksiği olduğunu tespit edecek. Belediye olarak biz de nasıl bir plan yapacağımızı ortaya koyacağız. Kıyı köşe tasarımlarımızla Kartal farklı bir çehreye kavuştu. Yunus Mahallesi Bereket Sokak’ta bulunan merpenli yol, proje kapsamında yenilendi. Duvarlarda görselliği ön planda tutarak ve saksılar konularak merpenler düzenlendi. Yakın zamanda Kızılay Bulvarı'nın da çehresi değişecek" dedi.


“Ceviz Meydanı Sosyal ve Kültürel Aktivite Merkezi"

İnşaatı devam eden Ceviz Meydanı Sosyal ve Kültürel Aktivite Merkezi hakkında da konuklarına bilgi veren Başkan Altınok Öz, " 2010 yılından sonra Prof. Dr. Semih Eryıldız başkanlığında bir heyet oluşturduk. Prof. Dr. Semih Eryıldız, CHP Büyükşehir aday adayıydı. Eryıldız, 1970’li yıllarda Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanlığı yapmış, ODTÜ’den mezun olduktan sonra mimar olarak rahmetli Ali Dinçer’in ekibinde görev alarak Ankara’nın değişim ve dönüşümünde aktif olarak yer almış bir arkadaşımız. O'nun başkanlığında bir ekip oluşturduk ve 4 mahallenin merkezi olarak düşündüğümüz bu yerde, Cevizli, Orhantepe, Atalar ve Esentepe mahalle muhtarları, mahalle birim başkanları ve mahallelilerle toplantılar yaptık. Bu toplantılar sonunda, bu alanın fonksiyonunun ne olması gerektiği sorusuna yanıt olarak, gördüğünüz bu proje geliştirildi. Bu proje, 15 dakika yürüme mesafesi yani 1 kilometre mesafede olan 4 mahalleye hitap edecek şekilde tasarlandı. Yaklaşık 19 bin metrekare alana inşa edilmekte olan Ceviz Meydanı; 3 bodrum kat, 1 zemin, 7 normal kat ve çatıdan oluşacak. İki yıl içerisinde bitmesi planlanan Ceviz Meydanı’nda yarı olimpik yüzme havuzu, çok amaçlı salonlar, sergi, galeri ve fuaye alanları, kütüphane, kafeterya, revir, projeksiyon odası, yönetim ofisleri, mekanik odalar, su depoları, kurs birimleri, gösteri hazırlık alanları, spor salonu, soğuk hava depoları, mutfak,  otoparklar, engelli otoparkları, açık teraslar ve anfi tiyatro yer alacak" dedi.


Ziyaretin ardından Süleyman Şah Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü Dekanı Prof. Dr. Adnan Aslan, Başkan Altınok Öz’e porselen üzerine çiçek işlemeli bir kaftan hediye etti. Başkan Altınok Öz de konuklarına, ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.