Amerika Diyanet Merkezi'ni Cumhurbaşkanı Erdoğan açacak!

Amerika Diyanet Merkezi'ni Cumhurbaşkanı Erdoğan açacak!

Bünyesinde ABD'deki en büyük camiyi de barındıran Amerika Diyanet Merkezi, 2 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi olarak açılacak.
Bünyesinde ABD'deki en büyük camiyi de barındıran ve yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılacak Amerika Diyanet Merkezi, şimdiden bölgedeki tüm Müslümanlar için bir merkez ve buluşma noktası haline geldi.


Açılış hazırlıklarının tamamlandığı Amerika Diyanet Merkezi'nin Başkanı Yaşar Çolak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Açılış için çok heyecanlıyız, çünkü bir hayalimiz gerçek oldu. ABD'deki Müslüman toplum için gurur kaynağı olacak bir külliyeyi açıyoruz." dedi.


Kapılarının herkese açık olduğunu belirten Çolak, Amerika Diyanet Merkezi'nin, Osmanlı geleneğinde, merkezinde cami ve etrafında diğer kurumların ve binaların yer aldığı "külliye" geleneğini Amerika'ya taşıdığını vurguladı. Çolak, külliyenin merkezinde 16. asır klasik Osmanlı mimarisini yansıtan çifte minareli bir caminin bulunduğunu anlattı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın projenin başından itibaren her aşamasında büyük destek verdiğini belirten Çolak, açılışta büyük bir organizasyon yapacaklarını dile getirdi. Cumartesi günü dört adet serginin açılacağını ve bunların iki ay süreyle açık kalacağını da kaydeden Çolak, açılışın herkese açık olacağını bildirdi.


Amerika Diyanet Merkezi Camisi'nin imam hatiplerinden Ali Tos da 2015 yılının Ramazan ayının ilk gününde caminin ibadete açıldığını anlattı.


Camide Arapça, Türkçe ve İngilizce hutbe okunduğunu ifade eden Tos, din hizmetleri şemsiyesi altında geçen eylül ayından bu yana belli sayıda öğrenciye hafızlık eğitiminin de verildiğini ifade etti. Bu eğitime katılamayan öğrencilere de pazar günleri Kur'an-ı Kerim eğitimi ve temel dini bilgiler derslerinin verildiğini belirten Tos, cuma akşamları kadınlara, pazartesi akşamları da erkeklere yönelik Kur'an-ı Kerim derslerinin de mevcut olduğunu aktardı. 


Kurban ve hac organizasyonları gibi hizmetlere de devam ettiklerini, dini ve milli günlerde külliye bünyesinde çok sayıda etkinlik gerçekleştirdiklerini belirten Tos, "Burası ismiyle müsemma bir külliye haline geliyor ve Amerikalı Müslümanlar burayı artık bir merkez olarak görüyor" dedi.


"Buraya her gelişimde dinimle yeniden bütünleşiyorum"

Amerika Diyanet Merkezi ile ilgili görüşlerini AA muhabiriyle paylaşan Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) Başkanı Naim Beig de "Diyanet Camisi harika bir mekan. Buraya altıncı kez geliyorum ve buraya her adımımı attığımda dinimle yeniden bütünleşiyorum." şeklinde konuştu.


Caminin içerisinde kendisini sakin ve dingin hissettiğini belirten Beig, "Böyle bir binanın Müslümanların hizmetine sunulmasından dolayı çok memnunum. Aynı zamanda böyle bir mekanın varlığı çocuklarımız adına çok önemli." dedi.


Dulles Bölgesi Müslüman Toplumu (ADAMS) Başkanı İmam Muhammed Macit de "Diyanet Merkezi, Amerika’daki camiler arasında çok özel bir yere sahip. Mükemmel bir tesis ve aynı zamanda buraya gelen ziyaretçilere çok güzel imkanlar sunuluyor." dedi.


"Amerika Diyanet Merkezi, Müslümanlar için adeta bir buluşma noktası"

Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi Başkanı İbrahim Uyar da Amerika Diyanet Merkezi'nin sadece Türkler için değil, bölgede ve çevre eyaletlerde yaşayan tüm Müslümanlar için adeta bir buluşma noktası olduğuna işaret etti.


Sadece bir cami değil, etrafında birçok değerli mimari yapının da olduğu bir külliye inşa edilmesinin "vizyoner" bir bakışın ürünü olduğuna işaret eden Uyar, "Amerika Diyanet Merkezi, sadece bugünkü nesillerin değil, bizden sonraki nesillerin de gurur duyacağı bir eser oldu." şeklinde konuştu.


ABD'nin en büyük camisi

ABD'nin en büyük camisi, 16. yüzyıl geleneksel Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edildi. ABD'deki iki minareli tek cami olan ibadethanede, avlu da dahil aynı anda 3 bin kişi ibadet edebilecek.


Cami, bin 879 metrekare alan üzerine inşa edilirken, ibadethanenin altında 300 metrekare genişliğinde İslam Eserleri Müzesi yer alıyor.


Külliye içinde Selçuklu mimarisine uygun inşa edilen kültür merkezinde ise kütüphane, konferans ve sergi salonu, toplantı salonu ile resepsiyon alanı bulunuyor. Kültür merkezi içindeki İslam Araştırmaları Merkezi'nde ise Türkiye'den ABD'ye lisans ve lisansüstü eğitim için gidecek öğrencilere danışmanlık hizmeti sunulması planlanıyor.


AA
Haber Yeni Şafak Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...ABD'nin en büyük camisini bünyesini bulunduran ve açılışı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan Amerika Diyanet Merkezi şimdiden bölgedeki Müslümanların buluşma noktası haline geldi. ABD'nin başkenti Washington'a yarım saatlik mesafedeki Maryland eyaletinde yer alan Merkez, içerisinde Müslümanların tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir külliye olarak tasarlandı. Külliye içerisindeki ABD'nin en büyük camisi, 16. yüzyıl geleneksel Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edildi.


2 MİNARELİ İLK CAMİ


ABD'deki iki minareli tek camisi olan ibadethanede, avlu da dahil aynı anda 3 bin kişi ibadet edebilecek. Cami, bin 879 metrekare alan üzerine inşa edilirken, ibadethanenin altında 300 metrekare genişliğinde İslam Eserleri Müzesi yer alıyor. Külliye içinde Selçuklu mimarisine uygun inşa edilen kültür merkezinde ise kütüphane, konferans ve sergi salonu, toplantı salonu ile resepsiyon alanı bulunuyor.


GURUR KAYNAĞIMIZ OLACAK


Açılış hazırlıklarının tamamlandığı Amerika Diyanet Merkezi'nin Başkanı Yaşar Çolak, külliye ile ilgili bilgiler verdi. Merkezin tarihçesinin 1993'e kadar gittiğini anlatan Çolak, o yıllarda Diyanet tarafından satın alınan 60 dönümlük arazi içerisine civarda yaşayan Türkler için bir mescit yapıldığını anlattı. 2009 yılında ilk plan ve proje çalışmalarına başlandığını ve kısa bir sürede inşaatın tamamlandığını aktaran Çolak, yaklaşık iki yıl önce külliyenin kısmen hizmet vermeye başladığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın projenin başından itibaren her aşamasında büyük destek verdiğini belirten Çolak, açılışta büyük bir organizasyon yapacaklarını dile getirdi.


HAFIZLIK EĞİTİMİ VERİLİYOR


Amerika Diyanet Merkezi Camisi'nin imam hatiplerinden Ali Tos da 2015 yılının Ramazan ayının ilk gününde caminin ibadete açıldığını anlattı. Camide Arapça, Türkçe ve İngilizce hutbe okunduğunu ifade eden Tos, din hizmetleri şemsiyesi altında geçen eylül ayından bu yana belli sayıda öğrenciye hafızlık eğitiminin de verildiğini ifade etti.


HARİKA BİR MEKAN


Amerika Diyanet Merkezi ile görüşlerini paylaşan Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) Başkanı Naim Beig, "Diyanet Camisi harika bir mekan. Buraya altıncı kez geliyorum ve her gelişimde dinimle yeniden bütünleşiyorum" şeklinde konuştu. Beig mekanın mimarisi haricinde çocuklar ve gençler için de birçok programın düzenleniyor oluşunun çok önemli olduğunu kaydetti.


Barışı İslam dini öğretir


Mehmet Görmez insanlığın zor bir zamandan geçtiğini belirterek "Bu zor zamanlarda insanların barışı, huzuru, adaleti, hakikati öğreneceği din şüphesiz İslam dinidir" diye konuştu.


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Amerika Diyanet Merkezi'nin açılışı için gittiği ABD'nin başkenti Washington'da, ülkenin en büyük Müslüman sivil toplum kuruluşu Amerikan İslam İlişkileri Konseyi'ni (CAIR) ziyaret etti.


ZOR ZAMANLARDAYIZ


Görmez, programa katılan Müslüman toplumu liderlerine hitaben bir konuşma yaptı. CAIR'in yaptığı çalışmaların sadece ABD'dekiler için değil dünyanın birçok yerinde yaşayan Müslümanlar için önemli bir yeri olduğunu belirten Görmez, ABD'de İslam karşıtı söylemin yükselişte olduğunu ve bu konuda CAIR'e önemli rol düştüğünü kaydetti. Görmez, “İnsanlığın içinden geçtiği zor zamanlar vardır. Bugün insanlık kötü bir zamandan geçiyor. Bu zor zamanlarda insanların barışı, huzuru, adaleti, hakikati öğreneceği din şüphesiz İslam dinidir” değerlendirmesinde bulundu.


ÖNEMLİ ROLÜNÜZ VAR


İslam dünyasının birçok şehrinden ateşler yükseldiğine dikkati çeken Görmez, “İşin en kötü tarafı ise bütün bunların İslam'dan kaynaklandığı zannediliyor. Bu, başka dünyalarda fobiler oluşturuyor ve İslamofobi'yi destekliyor. Böyle bir dünyada CAIR çok önemli bir misyon üstlenmiştir” yorumunu yaptı.


3 DİLDE HUTBE VERDİ


Buradaki ziyaretinin ardından Amerika Diyanet Merkezi'ne geçen Görmez Cuma namazını kıldırdı. Namazdan Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak üç dilde hutbe irad eden Görmez hutbede, İslamiyetin barış, esenlik, kardeşlik çağrısıyla uluslararası kamuoyuna önemli mesajlar iletti.
Yeni Şafak