Anavarza Antik Kenti turizme kazandırılacak!

Anavarza Antik Kenti turizme kazandırılacak!Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Anadolu'nun en büyük antik kenti olmaya aday olan Anavarza'nın tam kapasite çalışıp kültür ve turizme kazandırılması için bütçe arttırımı yapacağız" dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Anadolu'nun en büyük antik kenti olmaya aday olan Anavarza'nın tam kapasite çalışıp kültür ve turizme kazandırılması için bütçe arttırımı yapacağız" dedi.


Adana'nın Kozan ilçesinde bulunan Anavarza Antik Kenti'nde incelemelerde bulunan Çelik, Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen'den antik kent hakkında bilgi aldı.


Önceki yıllarda antik kentte ortaya çıkarılan ana yol ve çevresindeki tarihi kalıntıları inceleyen Çelik, Romalılar döneminden kalan kentin giriş kapısı önünde gazetecilere açıklama yaptı.


Anavarza Antik Kenti'nde yapılan son çalışmalarda Anadolu'nun en büyük antik kentlerinden birinin keşfedildiğini belirten Çelik, antik kentteki kazı çalışmalarına hız verileceğini söyledi.


Anavarza Antik Kenti'nin Romalıların ordugahı olma ve günümüzde modern kentlerde bulunan her şeye sahip olması bakımından Romalıların en önemli kentlerinden birisi olduğuna işaret eden Çelik, "Tarih'in ilk çift yönlü yolu burada ortaya çıkarıldı. Bin 700 yıl önce yapılan, 34 metre genişliğinde 2 bin 700 metre uzunluğunda bir yoldan bahsediliyor. 4. yüzyılda nüfusu 100 bine kadar yükselmiş bir şehir Anavarza. Roma, Bizans, Sasani, Klikya ve Osmanlı döneminden izler taşıması bakımından önem taşıyor" dedi.


Çukurova havzasının tarihi ve kültürel varlıklar bakımından oldukça zengin olduğuna dikkat çeken Çelik şunları kaydetti:


"Yeni turizm stratejimizin merkezinde burası olacak. Turizm operatörlerinin paketine alınması için çalışmalar yapıyoruz. Anavarza Antik Kenti'nde Efes Antik Kenti'nden on kat daha büyük bir antik kent ortaya çıkarılmasını bekliyoruz. Anadolu'nun en büyük antik kenti olmaya aday olan Anavarza'nın tam kapasite çalışıp kültür ve turizme kazandırılması için bütçe artırımı yapacağız. Burada daha fazla turist göreceğiz."


Anavarza Antik Kenti sit alanı içerisinde bulunan Dilekkaya köyünün ilkokulunun bahçesinde toplanan köylülerle bir araya gelerek onlarla sohbet eden Çelik, daha sonra Adana'ya hareket etti.AA