Ankara 2019 kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?

Ankara 2019 kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar? Ankara 2019 kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kira yardımının ne kadar olacağını açıkladı. Peki Ankara 2019 kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?


T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşümümde kira yardımının 2019 yılında ne kadar olacağı açıklandı. Peki  Ankara  2019 kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?

Geçtiğimiz sene Ankara için 960 lira olan kentsel dönüşüm kira yardım bedeli 2019'da 1.150 lira oldu. Kiracıya bir defaya mahsus olarak ödenen bedel ise 1.920 TL'den 2 bin 300 TL'ye çıkarıldı. Yine Ankara'da sınırlı ayni hak sahibine ödenecek tutar ise 4 bin 800 lira iken 5 bin 750 lira oldu. 

Ankara
Malik:  1.150,00 TL
Kiracı (Defaten): 2.300,00 TL
Sınırlı Ayni Hak Sahibi (Defaten): 5.750,00 TL
 


Kentsel dönüşüm kira yardımı almanın koşulları

1- İkamet koşulu
6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapı maliklerine her sene alınacak Bakan Olur’una göre sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için kira yardımı yapılıyor. Kira yardımı ödemelerinde A.R.A.A.D.net sistemi üzerinden riskli yapı için Yapı Kimlik Numarasının alındığı tarihte riskli yapıda ikamet etme şartı aranmakta olup, malik, kiracı ve sınırlı ayni hak sahiplerinden sadece bu şartı sağlayanlara kira yardımı veriliyor. Bu koşul, son 3 aylık faturalarla ispat ediliyor.

2- Yeni malikin gayrimenkulü aldığı tarih
A.R.A.A.D.net sistemi üzerinden riskli yapı için Yapı Kimlik Numarasının alındığı tarihten sonra satış/ devir yapıldığı durumlarda, yeni malik Yapı Kimlik Numarasının alındığı tarihte ikamet etme şartını sağlayamayacağından kira yardımı için başvuru yapamıyor. Eski malikin Kira Yardımı Uygulamaları Kılavuzundaki şartları taşıması ve riskli olarak tespit edilen yapıyı satmadan/devretmeden önce kira yardımı ödemelerinin başlaması durumunda ödemeleri devam ediyor.

3- Kredi desteği alınmamış olması
Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından aynı vatandaşara hem kira yardımı hem de faiz desteği ödemesi yapılmıyor. Faiz destekli kredi için başvuru yapan ve Bakanlık tarafından faiz destekli kredi onayı verilen ancak herhangi bir sebeple bu hakkından feragat edip kira yardımına başvurmak isteyen hak sahiplerinin faiz desteği tutarının hesaplarına geçmiş olması durumunda kira yardımı başvuruları kabul edilmiyor.

Gerekli belgeler
1- Nüfus cüzdanı fotokopisi 
2- Konut veya işyerinin tapu senedi 
3- Riskli bina tespit raporu inceleme formu 
4- Tahliye ettiğime dair yeni adresimi gösterir adrese dayalı nüfus kayıt örneği 
 

Kentsel dönüşüm kira yardımı almak için gerekli şartlar neler?