Ankara Büyükşehir'den tahliye edilen binalarda yaşayanlara destek!

Ankara Büyükşehir'den tahliye edilen binalarda yaşayanlara destek!Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, çökme tehlikesi olan binanın bulunduğu alanda boşaltılan binalarda yaşayanlara yönelik yardım çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, çökme tehlikesi olan binanın bulunduğu alanda boşaltılan binalarda yaşayanlara yönelik yardım çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Çankaya İleri Mahallesi Mektep Sokak'ta yürütülen inşaat çalışması nedeniyle 8 katlı Açelya Apartmanı'nın temelinde meydana gelen çökme sonrası 21 apartman tahliye edildiği belirtildi.

Tahliye çalışmalarından sonra Büyükşehir Belediyesinin 72 personeli, 29 araçla sahada çalışmalarına devam ediyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, iki gün boyunca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,  Ankara  Valisi Vasip Şahin ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile göçme tehlikesi olan alanda devam eden çalışmaları yerinde izledi. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği içinde, bölgede evi hasar gören vatandaşlar için kira yardımından konut tahsisine kadar gerekli desteğin yapılacağını dile getiren Yavaş, "Bölgede evi zarar gören hemşehrilerimiz için gerekli tüm destek sağlanacaktır." dedi.

Ankara Büyükşehir

İnceleme sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı ve Yavaş, şunları dile getirdi:

"Bina kontrollü şekilde yıkılacak. Şimdi kurulan bir komisyon var. Kaç tane daire boşaltıldıysa bu süreçte onları misafir edeceğiz. Mağdur sayısına göre arzu ederlerse kimi kurumlar ve belediyeler dahil kamunun elindeki dairelere yerleştirmek suretiyle, kimine de kira yardımı yapmak suretiyle yardımcı olacağız. 21 bina boşaltıldı. Belediyeden ayrıca eşya yardımı da yapabiliriz. Mağduriyetleri gidermek önceliğimiz."

Ankara Büyükşehir

- Bölgede çorba ve yemek hizmeti

Açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri, bölgede kurdukları çadırlarla 300 kişilik çorba, 200 kişilik yemek ve kahvaltı desteği sunuyor.

Evini tahliye etmek zorunda kalan 40 vatandaş, Büyükşehir Belediyesince Ahmetler Şefkat Evi'nde misafir edildi. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen servis araçlarıyla vatandaşlar istedikleri adrese götürülüyor.
Alanda incelemelerde bulunan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk de tehlike arz eden ve boşaltılan binalarda su kayıplarını engellemek için sularının kesildiği belirtti. Gece boyunca devam eden çalışmalarda binadan çıkan hafriyat, kamera kaydı alınarak Büyükşehir Belediyesi ekiplerince güvenli bir alana naklediliyor.

Murat Kurum: Açelya Apartmanı çevresinde kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz!