Ankara-Konya Karayolu mecliste konu oldu!

Ankara-Konya Karayolu mecliste konu oldu!Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka Ankara'nın Gölbaşı ilçesinden geçen yolun yeraltına alınması projesine ilişkin soru önergesi hazırladı. Nazlıaka sorularını, Başbakan Yıldırım'a sordu.


Ankara-Konya Karayolu mecliste konu oldu!


Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka Ankara'nın Gölbaşı ilçesinden geçen yolun yeraltına alınması projesine ilişkin soru önergesi hazırladı. Nazlıaka sorularını, Başbakan Yıldırım'a sordu.


Nazlıaka önergesinde "Ankara-Konya Karayolu, Gölbaşı İlçesini ikiye ayırmaktadır. Bu durum ilçenin bütünlüğünü bozduğu gibi trafik açısından da tehlike oluşturmaktadır. Ankara- Konya karayolunun Gölbaşı ilçesinden geçen bölümün yer altına alınması ilçede bütünlüğü sağlayacak, Gölbaşına yeni bir çehre kazandıracak, vatandaşların hayatını olumlu yönde etkileyecektir. Böylece Ankara'nın en büyük göllerinden birine ev sahipliği yapan ilçenin, göl turizmine de katkısı olacaktır." dedi.


Konuyla ilgili olarak basına yansıyan haberlerde, Ekim 2016 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü ile Gölbaşı Belediyesi arasında bir protokol imzalandığı, İmzalanan protokol ile Ankara-Konya yolunun, Gölbaşı geçisinden (Çevre Otoyolu Kavşağından itibaren) geçen kısmının 2 şeritten 3 şeride çıkartılması ve o kısmın yer altına alınmasının karara bağlandığı belirtildiğini ifade eden Nazlıaka 4 soru sordu.


Nazlıaka'nın soruları


1- Söz konusu protokol çerçevesinde Ekim 2015 tarihinden bugüne kadar yol ile ilgili yapılan iş ve işlemler nelerdir?


2- Proje hangi aşamadadır? Gölbaşı'nı ikiye bölen Ankara-Konya yolunun yer altına alınması çalışmalarına ne zaman başlanılacaktır? Projenin maliyeti nedir?


3- Projenin hangi tarihte bitirilmesi planlanmaktadır?


4- Ekim 2015 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü ile Gölbaşı Belediyesi arasında imzalanan protokolde, belirtilen işlemlerin yapılması için 2016 yılında ayrılan ödenek ne kadardır?