Ankara Kuzeykent Camisi ve Külliyesi ne zaman tamamlanacak?

Ankara Kuzeykent Camisi ve Külliyesi ne zaman tamamlanacak?Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında bulunan Kuzeykent Camisi ve Külliyesi'nin inşa çalışmaları, 300 kişinin geceli gündüzlü çalışmalarıyla aralıksız devam ediyor.


Başkentin en önemli giriş noktası Esenboğa Havaalanı Yolu üzerindeki konumu nedeniyle aynı zamanda bir prestij eser olacak proje sayesinde, Osmanlı'nın kültürel mirası da yeniden hayat bulmuş olacak. Kuzey  Ankara  Camisi ve Külliyesi projesinin kaba inşaat çalışmaları bitme aşamasına geldi. Çalışmalar kapsamında Merkez Cami'de betonarme işleri tamamlanırken, ince işlerde doğal taş kaplama imalatları, mekanik ve elektrik tesisatı imalatları yapılıyor. Bin 200 araçlık 5 katlı kapalı otopark inşaatı ve üzerindeki arastaların kaba inşaatı tamamlandı, ince inşaat imalatları devam ediyor. 


İKİ YIL ÖNCE BAŞLANDI 

Külliyenin bölümleri olan arastalarda, Osmanlı-Türk mutfağı, kütüphane, hamam, imarethane ve misafirhane yapılarında ince işler yapılıyor.Bedesten ve geleneksel el sanatları yapılarında da kaba inşaat betonarme işleri sürerken, projenin tüm bölümlerinde mekanik tesisat işleri, havalandırma, yangın ve elektrik tesisatı işleri devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kuzeykent Camisi ve Külliyesi alanını, projenin mimarı Öner Tokcan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, TOBAŞ Genel Müdürü Ferhat Ertürk ile birlikte gezerek, inşaat çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'nca 2 yıl önce yapım çalışmalarına başlanan projenin gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanarak ibadete açılması hedefleniyor. Camisi, kütüphanesi, misafirhanesi, bedesteni, kongre ve kültür merkezinin iç içe olduğu proje alanında, Osmanlı döneminin yaygın geleneklerinden biri olan külliye kültürü de yeniden yaşatılacak. 


BİN 200 ARAÇLIK OTOPARKI VAR

Külliyede bin 200 araçlık 5 katlı kapalı otopark yapılacağını da bildiren Üçpınar, şunları söyledi: "Caminin bulunduğu alanda; gezinti kısımları, toplam 50 dükkanın yer aldığı arastalar, kameriyeler, çim-çiçeklik alanlar, 3 adet büyük fıskiyeli süs havuzu, seyir kulesi, çocuk oyun alanları, ayrıca 2 katlı olmak üzere 33 dükkanın ve 2 pazar yerinin olduğu bedesten olacak. Hamam, mutfak ve yönetim bölümlerinden oluşan aşevi, rekreasyon alanı manzaralı kabul salonu, fast-food restoranlar, Türk mutfağının yer alacağı has bahçe, çay-kahve köşkü gibi sosyal donatılar yer alacak."


5 BİN KİŞİLİK KONGRE MERKEZİ

Cami ve külliyesiyle birlikte ulusal ve uluslararası seminerlere, konferanslara ve toplantılara ev sahipliği yapacak olan 5 bin kişilik Kongre Merkezi binasının yer alacağını bildiren Üçpınar, "Kongre Merkezi içinde de ayrıca 500 araçlık kapalı otopark yapılacak. 1500 kişi kapasiteli, teknolojik donanımı yoğun toplantı salonları, çok amaçlı, birleşebilen açılıp kapanabilen çeşitli büyüklükte kongre, sergi, toplantı salonları yer alacak" diye konuştu.


Sabah Güney
Haber Yeni Şafak Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Başkentin değerine değer katacak Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi hayata geçiyor. Kuzeykent Camii, külliye, otopark, kongre merkezi, kütüphane, hamam, bedesten ve imarethane gibi yapıların da içinde bulunduğu projenin 2017'de tamamlanması planlanıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında bulunan Kuzeykent Camii ve Külliyesi'nin inşa çalışmaları, 300 kişinin geceli gündüzlü çalışmalarıyla aralıksız devam ediyor. Başkent'in en önemli giriş noktası Esenboğa Havaalanı Yolu üzerindeki konumu nedeniyle aynı zamanda bir prestij eser olacak proje sayesinde, Osmanlı'nın kültürel mirası da yeniden hayat bulmuş olacak.

Cumhuriyet tarihinin en görkemli inanç merkezlerinden biri olmaya aday “Kuzey Ankara Camii ve Külliyesi” projesinin kaba inşaat çalışmaları bitme aşamasına geldi. Çalışmalar kapsamında Merkez Cami'de betonarme işleri tamamlanırken, ince işlerde doğal taş kaplama imalatları, mekanik ve elektrik tesisatı imalatları yapılıyor.Bin 200 araçlık 5 katlı kapalı otopark inşaatı ve üzerindeki arastaların kaba inşaatı tamamlandı, ince inşaat imalatları devam ediyor.

Ankara'nın değerine değer katacak Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi. Külliye'nin bölümleri olan arastalarda, Osmanlı-Türk mutfağı, kütüphane, hamam, imarethane ve misafirhane yapılarında ince işler yapılıyor. Bedesten ve geleneksel el sanatları yapılarında da kaba inşaat betonarme işleri sürerken, projenin tüm bölümlerinde mekanik tesisat işleri, havalandırma, yangın ve elektrik tesisatı işleri devam ediyor.


"Tüm Türkiye'ye hizmet edecek"


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kuzeykent Camii ve Külliyesi alanını, projenin mimarı Öner Tokcan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, TOBAŞ Genel Müdürü Ferhat Ertürk ile birlikte gezerek, inşaat çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Başkan Gökçek, “Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, muhteşem bir esere daha imza attığını” söyledi. İnşaat alanını adım adım gezerek yetkililerden bilgi alan Başkan Gökçek, başta, “Ankara'nın mimarı” unvanını alan Mimar Öner Tokcan olmak üzere, emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür etti.

Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi alanı içinde manzaraya en hakim yaklaşık 125 bin metrekarelik alan üzerinde planlanan projenin, yaklaşık 110 bin metrekarelik kapalı alanının bulunacağını belirten Başkan Gökçek, Külliye'nin, tamamlandığında sadece Ankara'da yaşayanlara değil, tüm Türkiye'ye hizmet edecek kapasitede olacağını bildirdi.

Cumhuriyet tarihinde bu kadar kapsamlı ve bu büyüklükte kompleks olarak yapılmış bir cami-külliye projesi olmadığını, projeyle, inanç ve kültür kavramlarının birbirlerinin tamamlayıcı unsurları olarak ele alındığını bildiren Başkan Gökçek, “Gerek mimarisi, gerekse yaşam alanlarının birbirleriyle olan ilişkisi bakımından, Başkent Ankara'nın değerine muazzam değer katacak bir projedir. Sadece bölge vatandaşlarının değil, tüm Türkiye'nin ziyaret edip, ibadet edeceği bir merkez olarak Başkent Ankara'ya kazandırılıyor” dedi.

 

1 yıl içinde ibadete açılması bekleniyor


Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'nca 2 yıl önce yapım çalışmalarına başlanan, mimarisi ve tasarımıyla iddialı bir proje olan Kuzeykent Camii, Külliye, Otopark ve Kongre Merkezi'nin, gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanarak ibadete açılması hedefleniyor. Modern ve çağdaş şehircilik anlayışıyla, Başkent'teki gecekondu alanlarını kentsel dönüşüm projeleriyle yeniden inşa eden Büyükşehir Belediyesi, ilklerin projesi olan Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ile de bu çalışmalara örnek oluşturuyor.


Uygulanan kentsel dönüşüm projesiyle gecekondulardan arındırılan bölgede; modern binalar, alttan ısıtmalı yollar, kemerli köprüler, kültürel ve sosyal donatı alanları ile 750 bin metrekare büyüklüğündeki ışıklandırmalı rekreasyon alanı, vatandaşların kullanımına sunuldu.


Tüm bu güzelliklere hakim bir tepede camisi, kütüphanesi, misafirhanesi, bedesteni, kongre ve kültür merkezinin iç içe olduğu proje alanında, Osmanlı döneminin yaygın geleneklerinden biri olan külliye kültürü de yeniden yaşatılacak.

 

Aynı anda 15 bin kişi ibadet edebilecek


Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Üçpınar da Merkez Cami'de kapalı mekanlarda toplam 5 bin 700 kişinin, yarı açık ve açık alanlarda cami avlusu, revaklar ve yan teraslar olmak üzere de toplam 15 bin kişinin aynı anda ibadet yapabileceğini söyledi.


2 adet 3 şerefeli, 2 adet 2 şerefeli olmak üzere toplam 4 adet minareye sahip olan caminin girişinin bir meydanla irtibatlandırıldığını belirten Üçpınar, bu meydanın ortasında saat kulesi, cenaze namazı kılınan alan, servi ağaçları ve seyir teraslarının yer alacağını anlattı.

 

Bin 200 araçlık otopark, aşevi, misafirhane, bedesten Külliye'de bin 200 araçlık 5 katlı kapalı otopark yapılacağını da bildiren Üçpınar, şunları söyledi:


“Caminin bulunduğu alanda; gezinti kısımları, toplam 50 dükkanın yer aldığı arastalar, kameriyeler, çim-çiçeklik alanlar, 3 adet büyük fıskiyeli süs havuzu, seyir kulesi, çocuk oyun alanları, ayrıca 2 katlı olmak üzere 33 dükkanın ve 2 pazar yerinin olduğu bedesten olacak. Hamam, mutfak ve yönetim bölümlerinden oluşan aşevi, rekreasyon alanı manzaralı kabul salonu, fast-food restoranlar, Türk mutfağının yer alacağı has bahçe, çay-kahve köşkü gibi sosyal donatılar yer alacak.


Ayrıca 2 katlı olarak inşa edilen misafirhanede 26 adet oda ve odaların her birinde mutfak, lavabo, wc vb. bulunacak. Bunların yanı sıra sergi ve satış salonlarının olduğu geleneksel el sanatları yapısı ile okuma salonu ve ofislerden oluşan kütüphane binası, külliyenin içinde yer alacak.”

 

5 bin kişilik kongre merkezi


Cami ve külliyesiyle birlikte ulusal ve uluslararası seminerlere, konferanslara ve toplantılara ev sahipliği yapacak olan 5 bin kişilik Kongre Merkezi binasının yer alacağını bildiren Üçpınar, “Kongre Merkezi içinde de ayrıca 500 araçlık kapalı otopark yapılacak. Bin 500 kişi kapasiteli, teknolojik donanımı yoğun toplantı salonları, çok amaçlı, birleşebilen açılıp kapanabilen çeşitli büyüklükte kongre, sergi, toplantı salonları yer alacak” diye konuştu.
Yeni Şafak


Haber Anayurt Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında bulunan Kuzeykent Camii ve Külliyesi'nin inşa çalışmaları, 300 kişinin geceli gündüzlü çalışmalarıyla aralıksız devam ediyor.

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kuzeykent Camii ve Külliyesi alanını, projenin mimarı Öner Tokcan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen îşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, TOB AŞ Genel Müdürü Ferhat Ertürk ile birlikte gezerek, inşaat çalışmaları hakkında ayrıntılı bügi aldı. 


Başkan Gökçek, "Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, muhteşem bir esere daha imza attığını" söyledi. İnşaat alanını adım adım gezerek yetkililerden bilgi alan Başkan Külliyesi'nin inşa çalışmaları, 300 kişinin çalışmalarıyla aralıksız devam ediyor. 


Gökçek, başta, "Ankara'nın mimarı" unvanını alan Mimar Öner Tokcan olmak üzere, emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür etti. Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi alanı içinde manzaraya en hakim yaklaşık 125 bin metrekarelik alan üzerinde planlanan projenin, yaklaşık 110 bin metrekarelik kapalı alanının bulunacağını belirten Başkan Gökçek, Külliye'nin, tamamlandığında sadece Ankara'da yaşayanlara değil, tüm Türkiye'ye hizmet edecek kapasitede olacağım bildirdi. 


Cumhuriyet tarihinde bu kadar kapsandı ve bu büyüklükte kompleks olarak yapılmış bir camikülliye projesi olmadığım, projeyle, inanç ve kültür kavramlarının birbirlerinin tamamlayıcı unsurları olarak ele alındığını bildiren Başkan Gökçek, "Gerek mimarisi, gerekse yaşam alanlarının birbirleriyle olan ilişkisi bakımından, Başkent Ankara'nın değerine muazzam değer katacak bir projedir. 


Sadece bölge vatandaşlarının değü, tüm Türkiye'nin ziyaret edip, ibadet edeceği bir merkez olarak Başkent Ankara'ya kazandırılıyor" dedi. 


AnayurtHaber Star Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


2 yıl önce yapım çalışmalarına başlanan, mimarisi ve tasarımıyla iddialı bir proje olan Kuzeykent Camii, Külliye, Otopark ve Kongre Merkezi tamamlandığında sadece Ankara’da yaşayanlara değil, tüm Türkiye’ye hizmet edecek.


Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında bulunan Kuzeykent Camii ve Külliyesi’nin  inşa çalışmaları, 300 kişinin geceli gündüzlü çalışmalarıyla aralıksız devam ediyor.  


Başkent'in en önemli giriş noktası Esenboğa Havaalanı Yolu üzerindeki konumu nedeniyle aynı zamanda bir prestij eser olacak proje sayesinde, Osmanlı’nın kültürel mirası da yeniden hayat bulmuş olacak.


Çalışmalar kapsamında Merkez Cami’de betonarme işleri tamamlanırken, ince işlerde doğal taş kaplama imalatları, mekanik ve elektrik tesisatı imalatları yapılıyor.1200 araçlık 5 katlı kapalı otopark inşaatı ve üzerindeki arastaların kaba inşaatı tamamlandı, ince inşaat imalatları devam ediyor.


GÖKÇEK DENETLEDİ


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kuzeykent  Camii ve Külliyesi alanını, projenin mimarı Öner Tokcan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, TOBAŞ Genel Müdürü Ferhat Ertürk ile birlikte gezerek, inşaat çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Başkan Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, muhteşem bir esere daha imza attığını söyledi. İnşaat alanını adım adım gezerek yetkililerden bilgi alan Başkan Gökçek, başta, “Ankara’nın mimarı” unvanını alan Mimar Öner Tokcan olmak üzere, emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür etti.              


Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi alanı içinde manzaraya en hakim yaklaşık 125 bin metrekarelik alan üzerinde planlanan projenin, yaklaşık 110 bin metrekarelik kapalı alanının bulunacağını belirten Başkan Gökçek, Külliye'nin, tamamlandığında sadece Ankara’da yaşayanlara değil, tüm Türkiye’ye hizmet edecek kapasitede olacağını bildirdi.


Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nca  2 yıl önce yapım çalışmalarına başlanan, mimarisi ve tasarımıyla iddialı bir proje olan Kuzeykent Camii, Külliye, Otopark ve Kongre Merkezi’nin, gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanarak ibadete açılması hedefleniyor.  


15 BİN KİŞİYE İBADET     


Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Üçpınar da Merkez Cami'de kapalı mekanlarda toplam 5 bin 700 kişinin, yarı açık ve açık alanlarda cami avlusu, revaklar ve yan teraslar olmak üzere de toplam 15 bin kişinin aynı anda ibadet yapabileceğini söyledi.


Cami ve külliyesiyle birlikte ulusal ve uluslararası seminerlere, konferanslara ve toplantılara ev sahipliği yapacak olan 5 bin kişilik Kongre Merkezi içinde 500 araçlık kapalı otopark yapılacak. Ayrıcakongre, sergi, toplantı salonları yer alacak.


1200 ARAÇLIK OTOPARK


Külliye’de 1200 araçlık 5 katlı kapalı otopark yapılacak. Caminin bulunduğu alanda; gezinti kısımları, toplam 50 dükkanın yer aldığı arastalar, kameriyeler, çim-çiçeklik alanlar, 3 adet büyük fıskiyeli süs havuzu, seyir kulesi, çocuk oyun alanları, ayrıca 2 katlı olmak üzere 33 dükkanın ve 2 pazar yerinin olduğu bedesten olacak. Hamam, mutfak ve yönetim bölümlerinden oluşan aşevi, rekreasyon alanı manzaralı kabul salonu, fast-food restoranlar,  Türk mutfağının yer alacağı has bahçe, çay-kahve köşkü gibi sosyal donatılar yer alacak.


Star