Ankara Millet Bahçesi'ne ilk kazma vuruldu!

Ankara Millet Bahçesi'ne ilk kazma vuruldu!

Avrupa'nın en büyük parkı olma özelliğine sahip Ankara Millet Bahçesi’ne ilk kazma vuruldu. 633 bin 601 metrekare üzerinde inşa edilecek projenin 2020 yılında tamamlanması planlanıyor.


Avrupa'nın en büyük parkı olması planlanan  Ankara  Millet Bahçesi için çalışmalara başlandı. Atatürk Kültür Merkezi’nin yer aldığı 633 bin 601 metrekare alan üzerinde hayata geçirilecek Ankara Millet Bahçesi'nin 2020 yılında hizmete girmesi planlanıyor. 

Star Gazetesi'nde yer alan habere göre; devasa alan üzerinde hayata geçirelecek Millet Bahçesi’nde yeşile ayrı bir önem verilecek. Bahçede mevcut ağaçlarla birlikte yöreye uyumlu endemik, yerel ve yüksek uyum göstermiş bitkilerin bulunacağı koru alanı olacak. Alan içerisine 7 bin 474 ağaç, 102 bin adet çalı, 88 bin perenial, 740 adet sarılıcılar, 5 bin 328 adet su bitkisi dikilecek, 246 bin 200 metrekarelik alan ise çimlendirilecek.

DEV CAMİİ İNŞA EDİLECEK 

Doğa, kültür ve insanların buluşma noktası olması planlanan Ankara Millet Bahçesi içerisinde 4 bin 553 metrekarelik Millet Camii inşa edilecek. smanlı, Selçuklu, Roma, Mezopotamya, Cumhuriyet dönemi müzelerinin bulunacağı bahçede, 24 saat hizmet verecek 7 bin 661 metrekarelik Millet Kıraathanesi, sanat atölyeleri, spor sahası, buz pisti, zipcoaster, biyolojik gölet, etkinlik adası, su gösteri havuzu, tohum merkezi. çayhaneler, bisiklet ve koşu yolları, sağlık merkezi, at maneji ve köpek gezdirme alanı yer alacak. Eski Ankara Hipodromu’na benzeyecek bölümde ise 53 bin 850 metrekarelik tören alanı, 18 bin 435 metrekarelik çocuk oyun alanları bulunacak. Mevcut AKM binasının ihya edilerek çok farklı kültürel programlara hizmet edebileceği alan ise 12 bin metrekarelik açık hava sineması olacak.

BAŞKENT MUTFAĞI TANITILACAK  

Parkın batı yönünde bulunan tören alanının yol güzergahı ile Hipodrom Caddesi arasındaki bölgede Ankara mutfağının tanıtıldığı kır lokantası ve pazar alanları yer alacak.