Ankara Ticaret Bakanlığı binasının 3 yıllık kirası 70 milyon TL!

Ankara Ticaret Bakanlığı binasının 3 yıllık kirası 70 milyon TL! Ankara Ticaret Bakanlığı binasının 3 yıllık kirası 70 milyon TL!

Ankara Söğütözü’nde yer alan Ticaret Bakanlığı binasına üç yılda 70 milyon lira kira ödendiği ortaya çıktı. Kamu 2018 yılında bina kiraları için 1 milyar TL'nin üzerinde para ödedi.


Sözcü gazetesinden Başak Kaya'nın haberine göre,  Ankara  Söğütözü'ndeki Ticaret Bakanlığı binasına üç senede 70 milyon TL kira ödendiği ortaya çıktı, Maliye Bakanlığı verilerine göre kamunun hizmet binaları için ödediği kira bedeli de 2018 yılında 1 milyar TL'yi aştı. Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Ticaret Bakanlığı'nın bina ve araçlara ne kadar kira ödediğini sordu.

Gelen cevaba göre 2016 yılı başında açılan Ankara Söğütözü'ndeki hizmet binasına 2016 yılında 21 milyon, 2017 yılında 22 milyon 340 bin lira ve 2018 yılında 26 milyon 211 bin TL kira ödendi. Ticaret bakanlığının verdiği yanıtta 2011'den bu yana geçen 8 yıllık süreçte araç kiralarına 27 milyon TL ödendiği belirtildi.

CHP'li Antmen konuyla ilgili olarak, “Ticaret Bakanlığı sadece bir tane binaya 3 yılda 70 milyon lira kira ödemiş. AKP ile devlet kendi ülkesinde kiracı oldu. Milyar liralık saraylar yapılacağına bakanlıklara çok daha az maliyetle binalar yapılabilirdi. Halkın parası da boşa ve gösterişe harcanmazdı. Dünyada en çok makam aracı olan ülkelerden birisiyiz. Herhalde dünyada kendi ülkesinde en çok kiraya çıkan hükümet de bu hükümettir” diye konuştu. Taşıt ve hizmet binaları için ödenen toplam kira bedel geçen yıl 1 milyar 730 milyon 82 bin TL'yi buldu.