Ankara'nın Yeşil Şehir Eylem Planı anlatıldı! 

Ankara'nın Yeşil Şehir Eylem Planı anlatıldı! 


 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentte hayata geçirilecek Yeşil Şehir Eylem Planı'nı tanıttı. 


Ankara Büyükşehir Belediyesi Yeşil Şehir Eylem Planı'nı tanıttı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; plana yönelik açıklama yapan  Ankara  Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, "Başkentimiz, sürdürülebilir, çevresel sorunlara karşı dirençli, dayanıklı ve kapsayıcı bir şehir olması için 27 Ağustos 2020'de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yeşil Şehirler Programı'nın bir parçası olmuştur." ifadesini kullandı.

ABB Başkanı Yavaş, programda yaptığı konuşmada, Yeşil Şehir Eylem Planı'nın iklim değişikliği ve çevre sorunları ile mücadelede Başkent Ankara için bir dönüm noktası olduğunu dile getirdi. "Kapımıza dayanan iklim değişikliğinin etkilerini günümüzde yaşamakla beraber gelecekte de önlemlerin alınmaması durumunda daha şiddetli bir şekilde yaşayacağız." görüşünü aktaram Yavaş, ABB olarak, bu sorunun farkında olduklarını ve çalışmalarını hızlandırdıklarını aktardı.

Yavaş, "Başkentimiz, Cumhuriyet döneminde inşa edilmiş modern bir şehir olarak model niteliğinde olması gerekliliği inancıyla, kentimizin sürdürülebilir, çevresel sorunlara karşı dirençli, dayanıklı ve kapsayıcı bir şehir olması için 27 Ağustos 2020'de EBRD'nin Yeşil Şehirler Programı'nın bir parçası olmuştur." açıklamasını yaptı. Ankara'da iklim, su, hava, toprak ve iklim değişikliği sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini söyleyen Yavaş, hazırlanacak eylem planında ayrıca yerel çevrenin kalitesini ve kentin dayanıklılığını artırmak için su, enerji, atık, altyapı, ulaşım sistemi, binalar ve yeşil alanlar gibi konu başlıklarında değişiklik yapmaya yönelik projelerin ve politika eylemlerinin değerlendirileceğini aktardı. 

Ankara

Programa katılan EBRD Türkiye Başkanı Arvid Tuerkner ise Ankara'nın, "Green Cities Programı"na katılan Türkiye'deki ikinci şehir olduğunu açıkladı. Katılımcılarından Taiwan Business yetkilisi Volkan Chih-yang Huang ise iklim koşullarının değişmesiyle yerel yönetimlerle her türlü iş birliğinin önemine vurgu yaparak "EBRD'nin Yeşil Şehir Eylem Planı'nı destekleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa çalışmaktan çok memnuniyet duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Konuşmalar sonrasında ARUP Türkiye Planlama ve Kentsel Tasarım Lideri Sertaç Erten, iki sene sürecek eylem planına ilişkin sunum yaptı. Sunumda, Yeşil Şehir Eylem Planı'nın hazırlanma süreci, planının hayata geçirilmesi ve geliştirilmesi süreçleri anlatıldı.Toplantının sonunda EBRD Türkiye Başkanı Arvid Tuerkner, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a, EGO Otobüs Projesi nedeniyle "En İyi Ulaşım Projesi" ödülünü takdim etti.

Ankara Mamak'ta modern konutlar için düğmeye basıldı!