``Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü``nün geliştirilmiş 10. baskısı yayımlandı

``Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü``nün geliştirilmiş 10. baskısı yayımlandı ``Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü``nün geliştirilmiş 10. baskısı yayımlandı

Mimarlık dünyasının başarılı ve önde gelen ismi Doğan Hasol'un ilk kez 1976 yılında mimarlık dünyasına sunduğu, Türkçe mimarlık dilinin kavram ve terimlerini çizim ve fotoğraflar eşliğinde tanımlayan 'Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü', her baskısında gözden

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Mimarların başvuru kaynağı olarak kullanılan sözlük, 10. baskısıyla bugüne değin on binlerce kişiye ulaştı. Sektör profesyonelleri, akademisyenler ve öğrenciler için vazgeçilmez bir bilgi kaynağı olan "Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü" geçen yıllar içinde Türk mimarlık dünyasına benzersiz katkılar sağladı.

"Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü" bir kez daha gözden geçirilerek, güncellendi. Bugüne kadar 30.000'in üzerinde basılan Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü, 10. baskısına ulaştı. Genişletilmiş yeni baskısıyla okuyucularla buluşan sözlüğe mimarlık alanındaki yenilikler, yeni kavramlar ve buluşların ürünü sözcükler eklenmiş; zamanla eskiyen ve aşınan, hatta yok olan sözcükler ayıklanmıştır.

Türkçe mimarlık terminolojisinin oluşmasında büyük payı olan Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü, yenilenen baskılarında eklenen çok sayıda madde ve var olan pek çok maddenin içeriğinin genişletilmesiyle çok daha kapsamlı hale getirildi. Bu son baskıda sözlük yeniden düzenlenirken, dünyada ve Türkiye'de mimarlığın ulaştığı boyuta bağlı olarak ortaya çıkan yeni kavramlar, terim ve sözcükler yerlerini aldı. Sözcüklerin açıklanmasını kolaylaştırmak için kullanılan 500'ün üzerindeki açıklayıcı çizim ve fotoğrafa yenileri eklendi.

Yarım yüzyıla yakın zamandır mimarlık sektörüne yeri doldurulamaz hizmetler veren, çok sayıda yapıya imza atan, 40 yıldan beri Yapı-Endüstri Merkezi'nin yönetiminde olan Doğan Hasol'un en önemli eserlerinden biri olan "Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü" ayrıca Türkiye'de bu alanda gerçekleştirilen ilk çalışma olarak da ayrı bir önem taşıyor.

Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü

YEM Yayın

14,5 x 20,5 cm

520 sayfa, karton kapak

Türkçe, 500'ün üzerinde siyah- beyaz çizim ve fotoğraf

Yazarın YEM Yayın Tarafından Yayınlanan Öteki Kitapları

" Yağma Var!

" Her Şeyin Mimarı Var

" Mimarî İzlenimler

" Mimarlık ve Yapı Sözlüğü (İngilizce-Fransızca-Türkçe / Türkçe-Fransızca- İngilizce)

" Mimarlık ve Yapı Sözlüğü (İngilizce-Türkçe / Türkçe-İngilizce)

YEM YAYIN HAKKINDA

Mimarlık, yapı, inşaat mühendisliği, sanat alanında dergi, katalog ve teknik kitaplar yayınlayan YEM Yayın, Yapı-Endüstri Merkezi'nin önemli yapı taşlarından biridir.

YEM Yayın, 1973 yılından bu yana kesintisiz olarak sürdürdüğü çalışmalarıyla ülkemizin mimarlık yayıncılığı alanındaki önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Mimarlık ortamına kalıcı katkılarda bulunmak, düşünsel ve teknik konularda yaygın bir bilgi paylaşım ortamı sağlamak YEM Yayın'ın kuruluş amacını oluşturmaktadır.

Mimarlık, şehircilik, kültürel miras, fotoğraf, sanat, endüstri tasarımı konu başlıkları altında, bugün sayısı 150'ye yaklaşan ansiklopedi, sözlük, kitap, dergi ve katalog vb. ürünleriyle YEM Yayın, profesyoneller için olduğu kadar bu konulara ilgi duyan tüm okurlar için de ayrıcalıklı bir yayınevidir. Eklenecek yeni başlıklarla yayın yelpazesini genişleterek hizmetlerini sürdürmek YEM Yayın'ın ana hedefidir.

Yapı-Endüstri Merkezi 40 yaşında...

Yapı-Endüstri Merkezi, yapı malzemesi ve teknolojisi alanında çalışan bir bilgi merkezidir. 1968'den beri yapı sektöründe mal ve hizmet üreten kuruluşlar ile yine bu sektörde çalışan profesyonel yöneticiler, mimarlar, mühendisler, müteahhitler ve yapı malzemesi kullanıcısı tüm kesimlere hizmet vermektedir. Uzmanlık fuarları, Yapı Bilgi Merkezi, "Yem Yayın" ile yayınladığı sektörel yayınları, Yem Kitabevi, yıl bütününe yayılan çeşitli organizasyonları, 2001' den bu yana hizmet veren kapsamlı ve uzmanlaşmış portalı yapi.com.tr, sanal ortamdaki mimarlık müzesi mimarlikmuzesi.org ile sektörün temel taşlarından birini oluşturmaktadır.

Daha fazla bilgi için: www.yem.net

pus