Antalya 3. Etap Raylı Sistem çalışmaları tam gaz!

Antalya 3. Etap Raylı Sistem çalışmaları tam gaz! Antalya 3. Etap Raylı Sistem çalışmaları tam gaz!

Antalya'nın kamu kaynakları ile yapılmış en büyük projesi olan Varsak-Zerdalilik arasındaki 25 kilometrelik 3. Etap Raylı Sistem hattı çalışmaları tüm devam ediyor. Antalya’yı en çağdaş toplu ulaşım aracı olan raylı sistem hattıyla örmeyi sürdüren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kent içi ulaşıma kalıcı ve çağdaş bir çözüm sunacak olan 3. Etap Raylı Sistem Projesi'ni kazandırıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Varsak-Zerdalilik arasındaki 25 kilometrelik 3. Etap Raylı Sistem hattı projesinde altyapı çalışmaları aralıksız sürüyor. 

Yağmur suyu drenaj kazı çalışmalarının tamamlandığı projede, depo sahası, boru montajı ve dolgu imalatı hızla devam ediyor. Ekipler depo bağlantısı dahil toplam 5 bin 900 metrelik yağmur suyu hattının 2 bin 100 metrelik kısmını tamamladı. Ayrıca depo bağlantı hattında katener direk ankrajı çalışmaları da sürüyor.
 
İlk etap Aralık’ta 

Varsak- Zerdalilik arasındaki 3. Etap Raylı Sistem Projesi’nde ilk etapta Varsak-Otogar hattına kadar olan kısmın mevcut sisteme bağlanacak. Aralık ayı sonunda bu hattın devreye sokulması planlanıyor. 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerinden önce de üniversite önüne kadar olan hattın tamamlanması planlanıyor.

39 istasyon yer alacak

Kepez Varsak’tan başlayıp, Meltem’de Eğitim Araştırma Hastanesi’nde nostaljik tramvay hattı ile birleşecek olan 3. Etap Raylı Sistem Projesi’nde 38 adet hemzemin 1 adet yeraltı olmak üzere toplam 39 adet istasyon yer alacak. Varsak eski belediye binasından başlayan hat sırayla Süleyman Demirel Bulvarı, Sakarya Bulvarı, Otogar Kavşağı, Dumlupınar Bulvarı, Tıp Fakültesi, Meltem, Eğitim Araştırma Hastanesi ve Müze’ye kadar devam edecek ve burada da eski nostalji tramvayıyla birleşecek. Projede Müze-Zerdalilik arasındaki nostalji tramvayı hattı da sil baştan yenilenecek ve gidiş-geliş olarak düzenlenmiş olacak. 

Raylı sistem kenti saracak

Antalya 3. Etap Raylı Sistem projesi ile kentin kuzeyinde yer alan Varsak bölgesinden şehir merkezine ve batısında bulunan Otogar, Üniversite Hastanesi, Üniversite yerleşkesi, Adliye, Eğitim Araştırma Hastanesi gibi önemli bölgelere yolcu erişimi sağlanacak. 1. Etap Meydan-Kepezaltı ve 2. Etap Meydan-Havalimanı-Aksu hatları ile entegre edilmesi planlanan 3. Etap Raylı Sistem Projesi ile Antalya’yı saran bir ring meydana getirilecek. Antalya’da toplam raylı sistem hat uzunluğu ise 55 kilometreye ulaşmış olacak. 

Kepez’in değeri artacak

Kent içi ulaşımı rahatlatacak olan 3. Etap Raylı Sistem Projesi, güzergâhı üzerindeki bölgelerin de değerini de artırıyor. Hattın büyük bir bölümü Kepez ilçesi sınırlarından geçiyor. Hattın geçtiği yerlerdeki konut ve iş yerlerinin kıymeti artarken, Kepez ilçesindeki mahalleler de ciddi bir değer kazanıyor.