Antalya Kepez Santral’de tapu heyecanı!

Antalya Kepez Santral’de tapu heyecanı! Antalya Kepez Santral’de tapu heyecanı!

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm ve çevreci projesi olan Kepez Santral Kentsel Dönüşüm Projesi’nde tapu dağıtımları başlıyor.


Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel verdiği bir sözü daha yerine getirdi. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Mart ayında Kepez Santral’deki hak sahiplerine tapularını dağıtma sözü veren Başkan Menderes Türel, 2 Mart Cumartesi günü Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan törenle hak sahiplerine tapularını dağıtacak. Törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da katılım gösterecek.

Mülkiyet ve imar hakları çözüldü

Toplam 1 milyon 300 bin karelik alanda 6417 konutun hayata geçirildiği Kepez Santral Kentsel 3265 hak sahibinin 5073 adet tapusu hak sahiplerine dağıtılıyor. Yüklenici firmaya ait bloklar ile hak sahipleri bloklarının birleştirilerek, dairelerin eş değer bir şekilde dağıtıldığı proje ile Antalya’nın eski gecekondu bölgeleri arasında yer alan Kepez ve Santral Bölgesi yepyeni çağdaş ve modern bir görünüme kavuştu. Geleceğin Antalya’sına yakışır bir görünüme kavuşan Kepez Santral’de uzun senedir devam eden ve çözülemeyen mülkiyet ve imar hakları çözüldü. Bölgede yaşayanalar hem modern bir yaşam alanına daire sahibi olmanın hem de tapu sahibi olmanın sevincini yaşayacak. 

Yaşanabilir bir alan oluştu

Kepez-Santral Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında bölgede sağlıksız yapılaşma sonucu oluşan olumsuz fiziksel koşullar ortadan kaldırılarak, eğitim alanları, sosyo-kültürel alanlar ve rekreasyon alanları oluşturarak proje alanının yaşanabilir bir kent mekanı haline getirilmesi sağlandı. 

Kentsel dönüşüm projesi ile Dini Tesisi Alanı yüzde 45, Eğitim Alanları yüzde 180, Sağlık Tesisi Alanları yüzde 167, Sosyal Kültürel Tesis Alanları yüzde 69, Yeşil alan ve rekreasyon alanları yüzde 32 arttırılmış oldu. 

Çevreci ve akıllı proje

Çevreci ve akıllı bir proje olarak dikkat çeken Antalya Kepez Santral Dönüşüm Projesi 5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’nde “En İyi Dönüşüm Projesi” seçildi. Çağdaş mimarisi sosyal ve çevreci unsurlarıyla ön plana çıkan proje dünyanın en eski ve en saygın tasarım yarışmalarından olan Green GOOD DESIGN kapsamında da ödüle layık görüldü.

Kepez Santral Kentsel Dönüşüm Projesi, 260 bin metrekarelik yeşil alanıyla da dikkat çekiyor. Proje, tam ortasından geçen 160 dönümlük dev parkı, büyük meydanı, müzeleri, kültür merkezi ve akıllı kent uygulamaları ile Antalya’ya değer katması planlanıyor.