Antalya Kırcami planına büyükşehirden jet onay!

Antalya Kırcami planına büyükşehirden jet onay!Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yaptığı açıklamada, Muratpaşa Belediyesi tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilen Kırcami imar uygulaması ve 18 uygulaması çalışmalarını önümüzdeki Perşembe günü encümende onaylayacaklarını müjdeledi.


 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Muratpaşa Belediyesi tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilen Kırcami imar uygulaması ve 18 uygulaması çalışmalarını önümüzdeki Perşembe günü encümende onaylayacaklarını söyledi. Başkan Türel, “7-8 ayda biten imar uygulaması, 18 uygulaması çalışmalarını Büyükşehir Belediyesi’nde 7-8 günde tamamlayarak, dünya rekorlarına imza atacak kadar hızlı bitiriyoruz. Kırcami deyince akan sular durur” diye konuştu.

 

Türel, Danıştay’ın Kırcami planının iptali istemiyle açılan davada İdare Mahkemesi lehinde karar vererek Kırcami’nin önünü açtığını söyleyerek “Danıştay nezdinde ilk defa Kırcami aleyhinde bir karar çıkmamış oldu. Artık Danıştay’da da elimizde emsal gösterebileceğimiz Kırcami’nin imar planları lehine bir kararımız var” dedi.

 

Başkan Menderes Türel, Kırcami imar uygulaması ile ilgili süreci şöyle anlattı: “O dönemde hatırlarsınız ben Kırcami imar planları ile ilgili yapılması gereken bütün adımları atmak suretiyle imar planlarını tamamlamıştım. Kırcami’nin imar planının olması için öncelikli olarak Toprak Kurulu Kararı gerekiyordu. Toprak Kurulu Kararı almak yetmiyor bununla beraber bir de kamu yararı kararı alınması gerekiyordu.  İlk dönemimde hem Toprak Kurulu Kararını, hem de Kamu Yararı Kararını almak suretiyle  imar plan çalışmalarımı tamamlamıştım. Ancak maalesef bu sürecin her noktada bir yargıya taşınması ve yargıda değerlendirilmesi kaçınılmaz bir gerçekti. Ama biz yaptığımız işten emindik. Yaptığımız işin hukuki olduğunu sonuna kadar savunuyor idik. Seçimlere bir sene kala 2008 sonuna doğru büyükşehir sorumluluğundaki üst ölçekli 25 bin ve 5 binlik planları tamamladık. Aramızda bazı arkadaşlarımız var. Senelerce bu meseleyi kendilerine adeta en önemli bir mesele olarak yaşam biçimi haline getirmişler. O zaman dedim ki ‘Hukuki olarak binlik planlar ilçe belediyesinin sorumluluğunda  sizden rica ediyorum, Allah aşkına gerekirse gidin o dönemki ilçe belediye başkanımızın kapısında yatın, Mart 2009 seçimlerinden önce şu binlik planları tamamlasın. Tamamlamayacaksa yetkiyi bize devretsin biz bir günde tamamlayalım’ dedim. Maalesef olumlu cevap alınamadım. Seçimlerden sonra hallederize iş dönüştürüldü. Kırcami sorunu bir başka bahara kaldı.”

 

5 YILLIK EMEĞİM YERLE YEKSAN OLDU

 

Başkan Türel, konuşmasına şöyle devam etti: “2009’dan sonra biliyorsunuz bizim hizmet etme imkanımız olmayınca ve bu meseleler yargıda kendi davan gibi sizlerin adına savunulmayınca menfi kararlar çıktı. Bugün niye çıkmıyor. Çünkü kapı kapı sizlerin davasının takipçisiyiz. Biz yüzde yüz samimiyetimizle sorunu çözmeye çalışıyorken Kırcami’de açık konuşayım hep birileri yapıyormuş, ediyormuş, çözüyormuş gibi gözüktü. Biz seçimleri kaybedince meseleler yargıda sizlerin adına bizim gösterdiğimiz kararlılık ve gayretle anlatılmayınca Toprak Kurulunun Kararı’nın yargıdan iptali ve benim 5 senelik emeğim yerle yeksan oldu. Yeniden iş başa döndü. Sıfıra döndü ve biz görevi devrettikten sonra Kırcami meselesi seçimler gelince,2014 ün hemen öncesinde hatırlandı. Hatta o dönemim belediye başkanı Kırcami’de imar yok falan dedi. Seçimler gelince Kırcami’nin imarını hatırladı bunları yaşadınız.”

 

TAKİPÇİSİ VE SAVUNUCUSU OLDUK

 

Milletvekili olarak Ankara’ya gittiğinde de Kırcami meselesini gündeminde tuttuğunu da dile getiren Başkan Türel, sözlerine şöyle devam etti: “Sizin sorununuz benim sorunum dediğim için Ankara’da milletvekilliğim döneminde 1 Şubat 2012 tarihinde Toprak Kurulu Kararı ve 8 Ekim 2013 tarihinde de İçişleri Bakanlığı’ndan da Kamu Yararı Kararını aldık. Bu iki kararı da bizzat takip ettim ve bu kararları da şükürler olsun sağladık. Belediye başkanlığı görevi bize teslim edildi. Göreve gelir gelmez çok hızlı bir şekilde Büyükşehir ölçeğindeki 25 bin ve 5 binlik planları tamamladık. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak 8 Aralık 2015 tarih ve 1091/1092 sayılı kararlar ile 1/25 bin ve 1/5 bin ölçekli nazım planları ile ilgili revizyonu onayladık. Bunların tabi çalışmaları tamamlandıktan sonra her zaman alışık olduğumuz yargıya itiraz etmek suretiyle sizin mutsuzluğunuzu adeta kendilerine mutluluk sayan bazı kesimler aynı yolları denemeye başladılar. Toprak Kurulu Kararı’na itiraz ettiler ama artık görev başında biz vardık. Kapı kapı dolaşarak bu konularda yaptığımız işlerin haklı olduğunu ifade ettik. Benim görevde olmadığım bir süreçte Toprak Kurulu Kararını iptal ettirmeyi başaranlar, bizim görevde olduğumuz dönemde istediklerini alamadılar. Yargıdan çok güzel bir karar çıkarak, 29 Haziran 2016’da talepleri ret edildi ve böylelikle Toprak Kurulu Kararımız yargı marifetiyle bozulmaktan kurtuldu.”

 

ÇOK CİDDİ MESAİ VERDİM


Toprak Kurulu Kararı’nın işin temeli ve olmazsa olmazı olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Türel “Toprak Kurulu Kararı olmazsa Kamu Yararı Kararı bozulur ve planlar direkt düşer. Şimdi elhamdülillah planlarımız dimdik ayakta yola devam ediyoruz. Ama yine bizim açtığımız planları yargıya itiraz etmek suretiyle iptal etmek isteyenler, bu beklentide olanlar var ama sükûtu hayale uğrayacaklar. Çünkü artık biz de varız. Planların iptali ile ilgili yürütmeyi durdurma talepli iptal davaları açıldı. Hamd olsun şu anda yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili bir sorun yok. Bu davayı açanların yürütmeyi durdurma talepleri de reddedildi. Yürütmeyi durdurma kararı mahkeme verseydi bugün yine elimiz kolumuz bağlı kalacaktı. Ben daha geçen hafta bu meseleleri izah etmek için gene bütün yetkili makamların kapısını çaldım. Yine bu meselelerle ilgili çok ciddi bir mesai verdim. Takip ediyoruz, edeceğiz. Buna kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu. 

 

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ

 

İmar planlama sürecini bu kararlar sayesinde devam ettiklerini de söyleyen Başkan Türel, şu açıklamaları yaptı: “Biz üst ölçekli planları tamamladıktan sonra Muratpaşa Meclis kararı ile 1/bin ölçekli uygulama imar planı da 1 Nisan 2016 tarih ve 157 sayılı Muratpaşa Belediye Meclis kararı ile uygun bulundu. Bu kararın Büyükşehir onayına ihtiyaç var, hemen bir sonraki Büyükşehir meclisinde, 9 Mayıs 2016 tarihinde onaylandı ve 1/bin planlı kararlar da böylelikle tamamlanmış oldu. Bu arada yol ve donatı alanlara ilişkin bazı plan değişiklikleri yine sizlerin menfaatine gerekti; onları tamamladık. Bunlarla da ilgili Büyükşehir Meclis kararı da 1 Temmuz 2016’da kabul edildi ve itirazlar safhasına geldik. İtirazların da haklı olanlarını kabul edip, haklı olmayanlarını reddederek biz 19 Temmuz 2016 tarih 901 sayılı karar ile planlarımızı kesinleştirdik. Büyükşehir ve ilçe belediyesi olarak yapılması gereken plan silsilesi ile devam etmesi gereken süreç 19 Temmuz 2016 tarihinde bitti. Bundan sonra 18 uygulaması dediğimiz imar uygulamaları gerekmekteydi.”


18 uygulamasından önce tapu tescil konusunun halledilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Türel, şöyle devam etti: “Tapuda bunların yeni imar planlarına göre tescili konusunun hızlandırılması için Muratpaşa Belediye Başkanımız beni aradı. Bizzat Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü ile defalarca görüşmek suretiyle belki bir iki sene de bitecek tapu tescillerini 2 ayda tamamladık. 2017 senesinin Mart-Nisan ayları içerisinde bütün tapu tescillerimizi de yaptırdık. Bu tapu tescillerinden sonra sırada 18 uygulaması dediğimiz imar uygulaması vardı. Bu da ilçe belediye başkanlığımızın yetkisindeydi. Sayın Başkan çok hızlı tamamlamak için bir gayret gösterdi. Muratpaşa Belediyesi’nin de binlik planlar ve imar uygulamaları konusunda gösterdiği gayrete buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Muratpaşa Belediyesi’nce gecen Nisan Mayıs aylarında başlayan imar uygulamaları bir hafta önce tamamlanarak Büyükşehir Belediyemize teslim edildi.”


GEREKİRSE 24 SAAT UYUMAYIZ ÇALIŞIRIZ


Muratpaşa Belediyesi’nin 18 uygulamasını tamamlamasının son nokta olmadığını, kanun gereği Büyükşehir Belediyesi’nin onayının gerektiğini de söyleyen Başkan Menderes Türel, konuşmasına şöyle devam etti: “Biz Kırcami’nin meselesine gerekirse 24 saat uyumadan çalışırız, rekorlara imza atarak orada gereğini yaparak orada o sorunu bir saniye bekletmeden çözeriz. Bundan herkes emin olsun. Geçtiğimiz hafta büyük bir toplulukla 18 uygulamaları Muratpaşa Belediyesi yetkilileri ile birlikte belediyemize gelinmek suretiyle teslim edildi. Aslında keşke benden randevu alınarak gelinseydi. Kendisini de sizlerle belediyemizde ağırlama imkanımız olsaydı. Bu çalışmanın ne kadar süratli tamamlanacağını ilk ön bilgilerini orada sizlerle paylaşırdık. Ama benim de belediyede olmadığım bir zamanda 18 uygulamaları Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilince ben de sizleri orada ağırlayamamanın üzüntüsü içerisinde biz Kırcamide vatandaşımızın ayağına gitmekten  şeref duyarız orada müjdeli haberleri  paylaşırız orada onlara en güzel müjdeyi  bizzat gider veririz diye düşünerek bu toplantıyı tertip ettik. Bizim için burada olmak bir şereftir.”


18 UYGULAMALARI PERŞEMBE GÜNÜ ENCÜMENE GİRİYOR


Toplantıda Kırcami halkına müjdeli haberler veren Başkan Menderes Türel, sözlerini şöyle tamamladı:  “7-8 ayda tamamlanan18 uygulamalarını bizim de bu süre kadar incelememiz gerekir. Ama biz gerekirse uyumayız Kırcami’nin sorununu bekletmeyiz dedik. Çünkü biz bu uygulama planları elimize gelmeden öncede zaten ön hazırlıklarımızı bir taraftan yürütüyoruz. Bugün buradan size bununda müjdesini vermeye geldim. 7-8 ayda biten imar uygulaması, 18 uygulaması çalışmalarını Büyükşehir Belediyesi’nde 7-8 günde tamamlayarak bu Perşembe encümende inşallah onaylayacağız. Biz bu hizmetleri dünya rekorlarına imza atacak kadar hızlı bitiriyoruz. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Kırcami deyince akan sular durur. Bunu herkes böyle bilsin. Bunları uyguladıktan sonra artık tapu tescilleri yeni uygulamaya göre yapılacak. Ondan sonra artık ilçe belediyesi tarafından inşallah çap ve ruhsat verme süreci başlayacak. Tabi biz bir taratan sizin için bu konuyu en yakından takip etmeye devam ediyoruz, edeceğiz.”


DANIŞTAY KIRCAMİ LEHİNE KARAR VERDİ


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bir başka önemli müjdeyi de şöyle paylaştı: “Biliyorsunuz imar plan iptalleri ile ilgili davalar bir taraftan devam ediyor. Bu davalardan bir tanesinde İdare Mahkemesi, öncelikli olarak plan iptali istemine karşılık talebi reddetti. Böylelikle karar verilmesine gerek olmadığından bahisle İdare Mahkemesi kararını bundan bir süre önce verdi. Tabi olay Danıştay aşamasında yeniden incelendi. Yaklaşık birkaç gün önce elimize gelen bir tebligatla Danıştay 6. Dairesi de Kırcami ile ilgili plan iptali konusunda açılan davada İdare Mahkemesi lehinde karar vererek Kırcami’nin önünü tıkamadı, Kırcami’nin önünü açtı. Danıştay nezdinde ilk defa Kırcami aleyhinde bir karar çıkmamış oldu. Yargıda kararlar emsal ilişkisine göre değerlendirilir. Dolayısıyla bu da önümüzü açan çok önemli bir Danıştay kararı. Şimdi artık Danıştay’da da elimizde emsal gösterebileceğimiz Kırcami’nin imar planları lehine bir kararımız var. Yerel mahkeme Toprak Kurulu Kararı ile ilgili ret kararını verdi. Onun da Danıştay’daki sürecini takip ediyoruz, edeceğiz.”

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi