17 / 08 / 2022

Antalya Selinus Sahili’ne yapılaşma izni!

Antalya Selinus Sahili’ne yapılaşma izni!

Antalya Gazipaşa’da yer alan Selinus Sahili 5 yıldızlı otellere açılıyor. Doğal sit alanı olan 2 kilometrelik sahilde yüzde 80 yapılaşma izni verildi.Antalya Gazipaşa’da yer alan  doğal sit alanı statüsündeki Selinus Sahili’nde yapılaşmaya izin verildi.

Turizm Haberleri’nde bulunan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onay verilen koruma amaçlı imar planına göre, Kızılin Mevkii olarak anılan 2 kilometrelik sahilde ilk 5 yıldızlı otel projesini Green Park Oteller zincirinin sahibi Adil Üstündağ hayata geçirmeyi talep ediyor. Ancak Gazipaşa Belediyesi’nin yürüttüğü 18 uygulaması bölgede tartışılıyor. İmar Kanunu’nun 18’inci Maddesi gereğinde yapılan parselizasyon çalışmaları kapsamında Selinus Sahili’nde otel inşa etmek isteyen Adil Üstündağ‘ın parçalı arazilerinin birleştirildiği ve bu yolla bölgedeki arazi sahiplerinin mağdur edildiği söyleniyor.

Koruma amaçlı imar planında Selinus Plajı bölgesinde otellere ayrılmış 10 ayrı parsel yer alıyor. Büyüklüğü 50 bin metrekarenin üzerindeki parsellerde yüzde 80 yapı izni verilmesi tarım arazileri, muz bahçeleri ve kumsaldan oluşan sahil betonlaşacak. Gazipaşa vatandaşları bölgenin doğal ve kültürel zenginliklerinin korunarak turizmin geliştirilmesini talep ederken betonlaşmayı getiren kitle turizminin bu zenginliklere zarar vereceğini düşünüyor.

Gazipaşa Selinus Sahili 5 yıldızlı otellere açıldı

Antalya Gazipaşa’da  yer alan Selinus Plajı da yapılaşmaya açıldı. Selinus antik kenti ile Kızılin mevkii arasında bulunan yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki sahil şeridini de kapsayan koruma amaçlı imar planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onay verildi. Hacımusa Çayının batısında bulunan bu bölge, doğal sit alanı statüsünde yer alıyor. Bölgede kumsal, tarım arazileri ve muz bahçeleri mevcut. Koru ve Pazarcı mahallerinin sahil kesimlerini kapsayan koruma amaçlı imar planına göre ilçe halkının günübirlik alan olarak kullandığı sahilde 10 ayrı parsel oteller için ayrıldı. Plan notlarında yer verilen bilgilere göre alanda karstik boşluklar tespit edildiği belirtilirken temel kazıları sırasında karşılaşılacak karstik boşluklara çimento enjekte edilmesi öneriliyor.

Adı koruma planı ama su kaynaklarının üzeri betonlaştırılıyor

Adı koruma amaçlı imar planı olan ancak korumadan uzak bir içeriğe sahip olduğu vurgulanan imar planında, yapılaşmaya açılan sahilde çakıllı ve kumlu zeminler bulunduğuna dikkat çekilerek bu alanlardaki yapılaşma sırasında şişme problemleriyle kaşılaşılabileceği belirtilerek önlem alınması talep ediliyor. İmar planına konu olan alanda ayrıca yer altı su kaynakları bulunması da dikkat çekiyor. Planlama alanında akifer (yer altı su depoları) kayalıklar bulunduğu bilgisine yer verilen plan notlarında, yer altı suyunun yükselebileceği alanların dikkate alınmasını ve temellerin buna göre belirlenmesi isteniyor.

50 bin metreden büyük parsellerde yapılaşma oranı yüzde 80

Parsel büyüklüğü 50 bin metrekarenin üzerinde olan arazilerde yapılaşma emsal oranının yüzde 80 olarak belirlenmesi dikkat çekerken, kıyı kenar çizgisinin ikinci 50 metrelik bölümünde de yüzde 20 yapılaşma izni veriliyor. Korunan alan niteliğindeki arazide bu kadar yüksek yapılaşma oranı verilmesinin ‘kişiye özel uygulama olduğu öne sürülüyor. İmar planına göre sahilde ayrıca restoran, kafe, pastane, spor alanları ve ibadethane gibi ünitelerin yanı sıra günübirlik kullanıma yönelik tesisler yapılabilecek. En küçük parsel büyüklüğünün 5 bin metrekare olarak belirlenmesi ise bu bölgede daha küçük parsel sahibi olan vatandaşların arazilerinin ellerinden alınmasına yol açıyor.

Gazipaşa’nın ilk 5 yıldızlı otelini Adil Üstündağ yapmak istiyor

Antalya’nın doğu kıyılarında betonlaşmadan korunmuş son doğal sahillerden biri olan Selinus Plajı‘nda ilk 5 yıldızlı oteli yapmayı talep eden girişimci ise Green Park Oteller zincirinin sahibi Adil Üstündağ. Selinus Sahili’nde yer alan Gazipaşa Belediyesi ne ait arazileri de satın alan Adil Üstündağ, bu bölgede otel yapmak için yaklaşık 10 yıldır girişimlerde yer alıyor.

 Antalya Selinus Sahili’ne yapılaşma izni!

Bakan Ersoy’a çağrı yaptı: On yıldır ne evrakı bekliyorsunuz?

Bölgedeki iş takipçileri aracılığı ile Gazipaşa’dan yıllardır arazi toplayan Adil Üstündağ, otel projesi için hükümetin bakanları ve Antalya Valisi ile de yakın ilişki içinde olduklarını anlatıyor. Geçtiğimiz Eylül ayında katıldığı bir televizyon programında ise yetkililere sitem eden Adil Üstündağ; “Alanya da 900 otel var, Gazipaşa da hiç otel yok '' ifadelerini kullanmıştı. 12 ay açık kalacağını belirttiği otelde 2 bin kişiyi işe alacağını öne süren Üstündağ, katıldığı televizyon programında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy a seslenerek şunları dile getirdi: “Sayın Bakanımız, (dostumuz o bizim), arkadaşımız. Mehmet Bey e sesleniyorum. Hala evraklar bekliyor. Antalya Valisi’nin (Münir Karaloğlu nun) çok büyük katkısı, çok büyük desteği var. Çevre Bakanlığı’nda evraklar bekliyor. Sonuç: Bürokrasi, bekle. On yıldır ne evrakı bekliyorsunuz? '' dedi.

Gazipaşa betondan önceki son dönemeçte

Görkemli koyları, antik kentleri, yaylaları ve zengin kırsal alanlarıyla Antalya’nın bugüne kadar saklı kalmış bölgelerinden biri olan Gazipaşa bu tartışmaların gölgesinde bir yol ayrımında yer alıyor. Bir başka deyişle betondan önceki son dönemeçte. Hatalı yer seçimiyle dikkat çeken yat limanı projesi ve Selinus antik kentinin her iki tarafındaki tarım arazilerinde kıyıya doğru ilerleyen çarpık yapılaşma bölgenin son doğal cennetlerinden biri olan Gazipaşa’yı tehdit ediyor. Kuzeyinde derin vadiler ve yaylalar, batısında turizm adına betonlaşmanın en kötü örneklerinin sergilendiği Alanya, doğusunda ise Anamur’a kadar denizden birden yükselen görkemli dağların eteğindeki el değmemiş koylar ve tarihi dokuyla iç içe geçmiş kırsal yerleşimler.Bütün bu doğal ve kültürel varlıkların geleceği Gazipaşa halkının önümüzdeki günlerde atacağı adımlara bağlı.