03 / 07 / 2022

Yenişehir'deki en yüksek yapılaşma izni verilen parseller kimlere ait?

Yenişehir'deki en yüksek yapılaşma izni verilen parseller kimlere ait?

Tartışmalı proje Kanal İstanbul’un etrafında inşa edilecek Yenişehir'de en yüksek yapılaşma izninin verildiği toplam büyüklüğü 7 milyon metrekareye ulaşan 223 adet parselin sahipleri merak edilmeye başlandı. Tartışmalı proje Kanal İstanbul’un etrafında inşa edilecek Yenişehir'in tapu sürecinde askıya çıkarılan belgelerde arazi sahiplerinin gizlendiği ileri sürülüyor. Türkiye'de ilk defa karşı karşıya kalınan bu uygulamanın ardından, en yüksek yapılaşma izninin verildiği toplam büyüklüğü 7 milyon metrekareye ulaşan 223 adet parselin sahipleri merak edilmeye başlandı. 

Kanal İstanbul projesinin çevresinde inşa edilmesi planlanan Yenişehir’in ilk 3 etabının tapu kadastro cetveli, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 17 Ocak tarihinde itirazlar için bir ay süreyle askıya çıkarıldı.

18. Madde uygulaması şeklinde ifade edilen inşaatı ruhsatı öncesindeki son aşama olan tapu süreci üç gün sonra bitiyor.

Yenişehir deki en yüksek yapılaşma izni verilen parseller kimlere ait?

İLK KEZ GİZLENİYOR

Sözcü'de yer alan habere göre; Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nden geçen hafta konuya ilişkin dikkat çeken bir açıklama geldi.

Askıya çıkarılan kadastro parseli sıralı dağıtım cetvellerinde “Malik” kısmının yani parsel sahiplerinin olmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Askıdaki cetvellerde maliklerin gizlenmesi uygulamasına, ülkemizde ilk kez rastlanmaktadır. Bu da uygulama üzerindeki kuşkuları artırmaktadır. Bazı maliklere avantaj sağlanmış olması olasılığını gündeme getirmektedir. Bu nedenle şu soruların sorulması haklılık kazanmaktadır: İmar mevzuatı gereği herkese açık olması gereken bilgiler neden gizlenmektedir? Malik bilgileri saklanarak, Kanal İstanbul’da arazi toplayan uluslararası ve ulusal sermaye grupları ile siyasilerin deşifre olması mı engellenmektedir?” ifadeleri kullanıldı. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 2011'de çılgın proje şeklinde açıklanan Kanal İstanbul projesi için henüz ihale gerçekleştirilmedi. Fakat Karadeniz'i Marmara'yla buluşturacak projenin çevresinde inşa edilecek Yenişehir projesi için bakanlık rezerv yapı alanı olarak ilan edilen bölgede yapılaşmayı hazırlayacak olan yedi etaplık 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarından üçüne onay verdi. 

Yenişehir deki en yüksek yapılaşma izni verilen parseller kimlere ait?

18 BİN 739 PARSELDEN 223'ÜNE BÜYÜK İKRAMİYE

Planlama alanında birinci etapta 5 bin 825, ikinci etapta 2 bin 723, üçüncü etapta ise 10 bin 191 olacak şekilde toplam 18 bin 739 parsel bulunuyor.

Yatay mimari olacağına dikkat çekilen 500 bin nüfuslu Yenişehir projesinin ilk üç etabında toplam büyüklüğü 7 milyon metrekareye ulaşan 223 parsele en fazla yapılaşma hakkı olan zemin + 14 kat izni tanındı.

Yenişehir'de bulunan diğer parsellere ise yapılaşma izni zemin + 2 veya zemin + 3 kat şekilde tutuldu.

Boyalık, Baklalı, Çilingir, Dursunköy, Sazlıbosna bölgelerinde bulunan ve büyüklükleri 700 ile 414 bin metrekare arasında değişiklik gösteren ve en fazla inşaat izni verilerin arazilerin değeri yeni imar planıyla kat be kat yükseldi.

Kamuoyu tarafından imar piyangosunda en büyük ikramiye vuran parsellerin sahiplerinin kim olduğu merak ediliyor. Söz konusu imar planları hazırlanırken, en yoğun yapılaşma hakkı verilen taşınmazların ise hangi kriterlere göre seçildiği belli değil. 

‘TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK VURGUNLARINDAN BİRİSİ’

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Karabat, yeni planda tarla vasfında olan arazileri konut ve ticaret alanı yapılan kişilerin, tapudaki kimliklerinin gizlendiğine dikkat çekti. Karabat, “Türkiye'nin en büyük vurgunlarından birisi de Kanal İstanbul üzerinden yapılıyor. 63 milyar dolar özelleştirme, 156 milyar dolar Hazine garantili işler ve satılan 300 milyon metrekare kamu arazisi yetmedi.” diye konuştu. 

Yenişehir deki en yüksek yapılaşma izni verilen parseller kimlere ait?

KİŞİYE ÖZEL İMAR

Karabat, şöyle konuştu: “Kanal İstanbul güzergahında 2 milyon nüfusluk bölge yaratılacak. Çevre Bakanlığı,
kişiye göre imar veriyor. Kadrolaşmayı, liyakatsizliği ve ihaleciliği en iyi yapan AKP, imarda da oyun oynuyor. İmar izinlerinde bazı bölgelerde 15 kat izin verilirken bazılarına 3 kat izin verildi. 15 kat imar izni verilen kişiler kim? Yoksa Katar Emiri'nin annesi mi? Talih kuşu ona mı kondu acaba? Veya AKP'li müteahhitlere mi? Bu projeyle Marmara ve Trakya'nın tarım ve su havzalarına verilecek zararlar görmezden geliniyor” dedi.

Kanal İstanbul güzergahındaki Şahintepe Mahallesi taşınıyor!

Elektrik faturaları için son dakika müjdesi! Başvuran 200 liralık destek alacak!

Altında son dakika! Gelecek haftadan itibaren...

Sektör temsilcilerinden uyarı: Ev fiyatları yüzde 60 zamlanacak!

Milyonlarca kişi ödüyor! Kimler o vergiden muaf?

TOKİ'den 12 bin 107 ucuz konut geliyor!

Altını olanlar dikkat! Yeni sistem geliyor! 

Emekli maaşları bir kez daha artıyor! Maaşlara 5 gün içinde 750 lira ekleniyor!