Antalya'da 10 bin tapunun sorunu gelecek yıl çözülecek

Antalya'da 10 bin tapunun sorunu gelecek yıl çözülecekKepez Belediye Başkanı Erdal Öner, bazı bölgelerde yaşanan tapu iptalleri sorununun, gelecek yıl düşünülen Anayasaya değişikliğiyle çözümleneceğini bildirdi.


Kepez Belediye Başkanı Erdal Öner yaptığı yazılı açıklamada, Kepez beldesinde 10 binden fazla kişiyi ilgilendiren tapu iptalleri sorununun kendi dönemlerinde başlamadığını, bu sorunun 1994 yılından bu yana devam ettiğini belirtti. Masa Dağı eteklerinin, imar planında park alanı olduğu için satılamayacağını ifade eden Öner, tapu iptalleri sorununun, 2008 yılında Anayasa değişikliği ile çözüleceğini kaydetti.

Hazine'nin açtığı davalar sonucu Erenköy, Kütükçü ve Çankaya mahallelerinde yaşanan tapu iptal davalarıyla ilgili açıklamalarda bulunanları bilgisizlikle suçlayan Öner, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Sanki tapu iptallerini AK Parti Hükümeti, AK Partili Belediye Başkanı Erdal Öner açmış gibi bir izlenim oluşturuluyor. Böyle bir şey yok. Tapu iptal davaları 1994 yılında başlamıştır. Siyasetçi, vatandaşı doğru bilgilendirmelidir. Yalan, yanlış bilgilendirirse mahcup olur. Muhalefet partilerinin Antalya temsilcileri, tapu iptal davalarını, AK Parti Hükümeti ve kendi başkanlığı sırasında açılmış gibi konuşuyor. Bu bilgisizliktir."

2003 yılına kadar Yargıtay 20. Dairesi'nin, tapu iptal davalarında vatandaşın lehine karar verdiğini, bu yıldan itibaren kararların vatandaş aleyhine olduğunu ifade eden Öner, şöyle devam etti: "Beldemizin yarısında tapu iptalleri yaşanıyor, yarısında ise yaşanmıyor. Tapu iptalleri tamamıyla bir hukuki olaydır. Geçmişin sorunları bizim de sorunlarımızdır. Bu sorunları çözmek bizim görevimizdir. Tapu iptal davaları, Anayasa değişikliği ile çözülebilinecektir. Yargı kararından sonra siyasi irade, sorunun çözümü için çalışmalara başladı."

Sorunun çözümü için hükümetin, orman vasfından çıkmış 2B arazileriyle ilgili Anayasa değişikliği paketini hazırladığını, ancak bunun muhalefet partisinin itirazı sonucu dönemin cumhurbaşkanı tarafından iptal edildiğini anımsatan Öner, açıklamasında şunları kaydetti: "Hükümet, 2B'nin, 11 ili ilgilendirdiği için Anayasa paketini referanduma götürmemişti. AK Parti'nin Kızılcahamam kampında konuyla ilgili görüşmeler yaptım. 2008 yılı içerisinde Anayasa paketiyle 2-B sorununun çözüleceği sinyallerini aldım. Tapu iptalleri yaşanan yerlerin tamamı 2-B arazileridir. Tapu iptal davalarının çözümü için Anayasa değişikliği hazırlanacak ve TBMM gündemine getirilecek. Tapusu iptal edilen vatandaşların elindeki konut ve mülkleri alınmayacak."

Tapusu iptal olanların "evlerinde rahat oturmasını" isteyen Öner, "Evlerinin ellerinden alınması söz konusu değil. 2008 yılında Anayasa değişikliği ile bu sorun çözülecek. Yasanın çıkmasıyla da söz konusu alanlar çok az bir miktarla, hak sahiplerini verilecek" görüşünü dile getirdi.a