Arnavutköy'deki metruk yapılar yıkılacak!

Arnavutköy'deki metruk yapılar yıkılacak!Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, yaptığı açıklamada ilçedeki metruk binaların yıkılacağını söyledi.


 

Arnavutköy’ün mahalle muhtarları kahvaltıda buluştu. Kahvaltıya muhtarlara Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı ile Arnavutköy’deki üst düzey kurum yetkilileri de katıldı.

Arnavutköy Belediyesi'nde yer alan habere göre, yeni yılın ilk toplantısında en başta Türkiye gündeminde büyük bir konum edinen afetlere yer verildi. Afetlerle ilgili bireysel olarak gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin önemine değinen Başkan Baltacı ayrıca hem üçüncü derece deprem bölgesinde olmamız hem de binaların yüksek katlardan oluşmaması dolayısıyla Arnavutköy'deki durumdan farklı olarak İstanbul’un genelinin daha önemli daha acil bir konumda olduğunu dile getirdi. Buna rağmen binalarımızın güçlendirilmesi ve yenilenmesiyle ilgili tedbirlerin alınmasının Arnavutköy içinde de geçerli olduğunu ekledi.

“İşin vahim tarafı kaçak yapılar.”

Kaçak yapılarla mücadele edildiğini dile getiren Başkan Baltacı: “Kaçak yapı gibi önemli bir sorun var. Vatandaşa gittiğimizde ‘Ne olursa olsun benim binam sağlam’ diyerek hukuka uygun olmayan yapılarda oturmaya devam ediyor. Hem de kendisiyle ilgili gerçekten tehlikenin farkında değil. Bizleri de zor durumda bırakan vatandaşlara; yıkım ve para cezası uygulamak zorunda kalıyoruz. Yasal düzenleme şu an mecliste. Özellikle imar barışından yararlanan binalarla alakalı kesin olmamakla birlikte güçlendirmeyle ilgili bir hak da gelebilir.

İmar barışıyla yasal duruma gelmiş olan binaların eskiliği veya olumsuzluğu giderilmedi. Bu yapıların güçlendirme zorunluluğu, sağlıklı ve nitelikli yapılar haline getirilmesiyle alakalı şu an meclis gündeminde olan bir çalışma var. Bunu takip ediyoruz. Afetin birinci kısmında bu vardı.

Diğer önemli konu ise afet sonrasında yapılacaklar. Arnavutköy Belediyesi’nin meydana gelebilecek afetler için arama kurtarma ekibi var. Afet gönüllüğü programımız halen devam etmekte.” diye konuştu.

Programda değinilen bir diğer konu da ilçeceki metruk yapılar oldu. Başkan Baltacı bu konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Sahipli veya sahipsiz problemin kaynağı olmuş, her an yıkılma tehlikesi olan, içerisinde yasa dışı eylemlerin yapıldığı kullanılmayan yapıların yıkımı gerçekleştirilecek. Bu süreçler valiliğin talimatıyla kaymakamlığın ve belediyenin ortaklaşa yapmış olduğu çalışmalar ile ilerliyor. Elbette ki kolluk güçlerinin bu çalışmaların içerisinde önemli bir yeri var. Bu teknik sürelerimiz tamamlandı ve Şubat ayının sonlarına doğru yıkımlar başlayacak.  Yalnız burada bir yanlış anlaşılma olmuş. Bazı metruk yapılar özellikle seçilen 150 yapı kullanılması mümkün olmayan yapılar. Vatandaşa gönderilen yazı çok net. Yapınızı tedbir ve kontrol altına alın. Siz yıkın. Yani çürük ve virane yapıların meskûn hale getirilmesi gayretleri imar yasasına aykırıdır.”

 

İstanbul sokaklarındaki metruk binalar tehlike saçıyor!