Arsa dolandırıcılarına dikkat!

Arsa dolandırıcılarına dikkat! Arsa dolandırıcılarına dikkat!

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun geçmesiyle değerlenen Orhangazi arsaları için yatırımcılara yetkililerden dolandırıcılara karşı uyarı geldi.


Dolandırıcıların yeni hedefi konut dışında arsa yatırımı yapmak isteyenler oldu. Dolandırıcılar bir de yeni yöntemler geliştirerek vatandaşı dolandırıyor. Yeni yöntemleri; gayri resmi işlemler ve sahte evraklarla hazineye ve başka kişilere ait arsaları vatandaşlara satmak. Uzmanlar birikimlerini arsaya yatırmak isteyenleri dolandırıcılara karşı uyarıyor. 


İmar durumunu öğrenin 

Bu uyarılardan en önemlileri ise şunlar: Arsanın imar durumu hakkında ilgili belediyeden bilgi alın. Tapu senedinde ada, pafta, parseli belirtilen arsanın alıcıya tekabül edip etmediği kontrol edilmeli. Bunun için de Kadastro Müdürlüğü'nden tapu senedinde belirtilen arsanın sınır tespiti istenebilir. Kadastronun geçmediği bölgelerden arazi almak risklidir. Bu durumlarda arsanın bağlı bulunduğu tapu sicil müdürlüğüne gidilerek, tapu kütüğüne bakıp arsanın satışı ile ilgili aleyhte şerh olup olmadığı kontrol edilmeli.


Hisseli arsalara dikkat edin 

Kırsal alanda imar izninin genellikle yüzde 5 j olmaktadır. Bu nedenle, kırsal alanda 5 dönümden az arazi satın almayın. Arazinin hisseli mi, yoksa tek kişiye mi ait olduğunu mutlaka kesinleştirin. Orman köylerinden arazi alırken dikkatli olun, arsa tapularını, önceden inceleyin. Sit alanı, baraj-göl konuma alanı ya i da barajlara su akıtan dere kenarlarından arazi almayın. Arazi alındıktan soma imkanlar elveriyorsa etrafım telle çevirin ya da çit olacak şekilde ağaçlandırın. En önemli husus ise tapuyu almadan asla para ödemeyin. 


İmarlı alsa alın

Arsa yatırımları için genelde gelişmemiş bölgelerin tercih edilmesi öneriliyor. Eğer riski göze alınmıyorsanız, mutlaka imarlı arsalara yatırım tercih edin. İmkanlar ölçüsünde, mümkün olduğu kadar büyük arsa alınması da öneriliyor. Altyapısı değersiz olan yerler kısa vadeli düşünen yatırımcılar tarafından tercih edilmemeli. Yeni sanayileşen ya da yol geçen bölgelerde şehirlerin geliştiği yönü önceden görüp arsa alanlar kısa sürede çok büyük paralar kazanıyor. Büyük projelerin yanında arsa almak daima karlıdır. 


Yeni Lider