03 / 07 / 2022

Arsalara Kovid-19 dopingi! Fiyatlar yüzde 35 arttı!

Arsalara Kovid-19 dopingi! Fiyatlar yüzde 35 arttı!

Yaz mevsiminin 3 ayında Türkiye çapında 89 milyar TL'lik arsa satıldı. Fiyatlar ise 2019'un aynı dönemine göre yüzde 35 arttı.Koronavirüs salgını sebebiyle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında evlere kapanan vatandaşlar, normalleşme sürecinin başladığı 1 Haziran’dan itibaren ekonominin açılmasıyla, yatırım planlarını harekete geçirdi, arsa yatırımları hızlandı. Dünya'dan Leyla İlhan'ın haberine göre; Türkiye çapında geçen yılın Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 46 milyar liralık arsa satılırken, bu yıl aynı dönemde satışlar 89 milyar lira oldu. Bu satışların en yükseği 15.3 milyar lira ile İstanbul’da kaydedildi. İstanbul’u 7.5 milyar TL ile Ankara, 5.6 milyar TL ile  İzmir  takip etti. Bazı şehirlerde talep 2 ila 3 kata çıkarken, arsa fiyatları da yüzde 35 oranında arttı.

Hem kıyıda hem de kırsalda talep arttı

Gaboras verilerine göre arsa talebi sadece nüfus yoğunluğu olan şehirlerde yaşanmadı. Bu yıl artış kıyı kentlerinde ve kırsal bölgelerde de kendini gösterdi. Gaboras Genel Müdürü Kurtuluş Altun, Kovid-19 salgınıyla birlikte insanların yatırım tercihlerini şehirlerden uzak doğayla iç içe bölgelere kaydırdığını belirterek, “Özellikle 2020 Haziran-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre arazi talepleri ortalama yüzde 83 artış gösterdi” diye konuştu. Arsalara gösterilen talepte başı çeken ilin ise yüzde 295 artışla Sinop olduğunu vurgulayan Altun, Sinop’u yüzde 242 artışla Kilis ve yüzde 238 artışla Kırıkkale’nin takip ettiğini dile getirdi. 

Sinop’ta değer artışı yüzde 82’yi buldu

Arsaya olan ilginin beraberinde değer artışına da sebep olduğuna dikkat çeken Altun, “Pandemi ile birlikte 2020 Haziran-Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre arsa değerlerinde ülke genelinde ortalama yüzde 35'lik bir artış yaşandı. En fazla artış yaşayan il ise yüzde 82 ile Sinop olurken, Sinop’u yüzde 79 ile Yozgat, yüzde 75 ile Ardahan ve yüzde 70 ile Tunceli takip etti” açıklamasında bulundu. 

Arsa fiyatlarının en fazla arttığı ilk 20 şehre bakıldığında neredeyse tamamına yakınının yazlık, kıyı ve kırsal bölgelerden oluştuğuna vurgu yapan Altun, en fazla yükselişin yaşandığı 20 şehir içinde en altta kalan Bayburt’ta bile yüzde 50’ye yakın bir yükseliş görüldüğüne dikkat çekti. Kentli yaşam biçiminden kırsal yaşam biçimine geçiş ve daha geniş alanlara gösterilen talebin süreceğini dile getiren Altun, artan talep ve gerçekleşen satış işlemlerine bağlı olarak, sene sonuna kadar arsa değerlerinde ortalama yüzde 6 ile yüzde 10'luk artış potansiyeli görüldüğünü vurguladı. 

10 dönümün altındaki arsalara da ilgi artıyor

Tapu.com Kurucusu ve CEO’su Emre Erşahin de insanların evde kaldıkça doğaya olan dönüş ve gıda tüketimin artmasının küçük yatırımcıları dahi arsa alımına yönlendirdiğine dikkat çekti. Özellikle Mayıs'ta arsa satışlarının normal dönemin 3 katı kadar arttığını ifade eden Erşahin, “Haziran ayında konut kredileri faiz oranlarındaki indirimler nedeniyle ilgisini kaybetse bile hala arsaya olan talep yıllık ortalamanın 2 katı olarak devam ediyor. Yılsonunda özellikle şirketlerin arsa yatırımı artacağı için arsa-tarla taleplerinin bu yıl geçmiş yıllara göre çok daha yüksek tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.

Ege Bölgesi’nin zaten talebin yoğun olduğu bir bölge olduğuna vurgu yapan Erşahin, “Koronavirüs sebebiyle özellikle İç Anadolu’da tarlaya olan talep arttı. Hatta özellikle tarıma uygun 10 dönüm altı tarlaların talebinin arttığını söyleyebiliriz. Şehirden kaçışla doğru orantılı tarla talebi arttıkça da, fiyatlar yükselmeye devam edecek” diye konuştu.

Tarlanın fiyatı, konut arsasından daha fazla arttı

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com’un verilerine göre de Türkiye genelinde konut imarlı arsa fiyatları son 1 yılda yüzde 21, arazi fiyatları ise yüzde 25 seviyesinde arttı. Endeksa Kurucu Ortak & Genel Müdürü Görkem Öğüt, Türkiye genelinde arsa metrekare satış fiyatının 548 TL’ye; tarla, bağ, bahçelerin metrekare satış fiyatının ise 45 TL’ye yükseldiğini belirtti. Öğüt, önümüzdeki 1 yılda Türkiye genelinde konut imarlı arsa fiyatlarında yüzde 4, arazi fiyatlarında ise yüzde 2 artış beklendiğini aktardı.

ARSADA POTANSİYELİ EN YÜKSEK OLAN İLLER

Kurtuluş Altun, ülke geneline baktıklarında, işlem hacmi ve değer artış potansiyeli bulunan şehirlerin Akdeniz bölgesinden Adana, Antalya ve Burdur; Doğu Anadolu bölgesinden Bitlis, Erzincan ve Malatya; Ege bölgesinden Denizli, İzmir ve Kütahya; Güney Doğu Anadolu bölgesinden Batman, Diyarbakır ve Gaziantep; İç Anadolu bölgesinden Çankırı, Karaman ve Niğde; Karadeniz bölgesinden Düzce, Karabük ve Sinop; Marmara bölgesinden Bilecik, Kocaeli ve Tekirdağ olduğunu belirtti. 

SADECE İSTANBUL’DA 109 BİN ARSA-TARLA SATILDI

Kovid-19 pandemisinin gayrimenkul yatırım alışkanlıklarını değiştirdiğine dikkat çeken ProjEkspert Gayrimenkul Kurucusu Emel Akbaş İdikut, “Bu nedenle Türkiye genelinde arsa ve tarla yatırımları son 6 ayda yaklaşık 30 kat artmış durumda. Talebin en çok yoğunlaştığı iller İzmir, Çanakkale, İstanbul, Bursa, Balıkesir, Edirne oldu" diye konuştu. Fiyatların Çanakkale'de köprü yatırımının da etkisiyle yüzde 50'lerin üzerinde, İstanbul-İzmir otoyol projelerinin etkisi ile İzmir'de yüzde 35'in üzerinde artığını kaydeden İdikut, Gaboras verilerine göre sadece İstanbul'da 2020 yılı başından beri 109 bin 524 adet arsa/tarla satış işlemi gerçekleştiğini belirtti. Bundan sonraki süreçte kıyı bölgelerinin arsa yatırımı açısından her zaman revaçta olacağını dile getiren İdikut, onun haricinde çiftlik ve sanayi yatırımları açısından da bölgesel değişiklikler olabileceğini kaydetti. 

Kovid-19'da arsa ve tarla patlaması: Satışlar 30 kat arttı!