Artvin'de 17 metrekarelik lüks ağaç ev yapıldı!

Artvin'de 17 metrekarelik lüks ağaç ev yapıldı!Artvin'de yaşayan inşaat mühendisi Osman Kaba, çam ağacının gövdesine 17 metrekarelik ev yaptı. Kaba, 25 basamaklı merdivenle çıkılan eve, yerden gökyüzüne yükseldiği için 'Yeşilden maviye ağaç ev' adını verdi.


Artvin'de yaşayan inşaat mühendisi Osman Kaba, çam ağacının gövdesine 17 metrekarelik ev yaptı. Çocuklarının önerisi ile ağaca ev yapan Kaba, 25 basamaklı merpenle çıkılan eve, yerden gökyüzüne yükseldiği için 'Yeşilden maviye ağaç ev' adını verdi. Çam ağacının kökünün sağlam olduğu için ev yapmaya karar veren Kaba, "360 derece manzarası var. Yatakla ve banyosu da olacak" dedi.KararHaber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Osman Kaba'nın çam ağacının gövdesine yaptığı evin 360 derece manzarası var


Birçok yabancı tasarım sitesinde rastladığımız ve hepimizin imrendiği ağaç evlerden biri bu sefer Artvin’e yapıldı. Arhavi İlçesi Kemerköprü Köyü'nde yaşayan Osman Kaba’nın çam ağacı gövdesine yaptığı evin adı ise ‘Yeşilden maviye ağaç ev'…


ORMANDAN GÖKYÜZÜNE DOĞRU…

İzmir'de kendisine ait şirkette yöneticilik yapan inşaat mühendisi Osman Kaba, işlerini çocuklarına devretti ve 2 yıl önce memleketi Arhavi İlçesi Kemerköprü Köyü'ne döndü. Yaz aylarında oturmak için evinin yanında kameriye yapmak isteyen Osman Kaba, çocuklarının da önerisi ile çam ağacının gövdesine küçük bir ev yapmaya karar verdi. Kuzeni Mustafa Kaba ile birlikte işe koyulan Osman Kaba, ağacının gövdesine, yerden 6 metre yükseklikte, 17 metrekare genişliğinde, 8 köşeli ve üçgen çatılı ev yaptı. Odun direklerle destek verilen ağaç ev rüzgarda sallanmaması için çelik telle yandaki ağaçlara bağlandı. Çam ağacının gövdesini dolanarak yükselen 25 basamaklı merdivenle çıkılan yapıya, yerden gökyüzüne doğru yükseldiği için ‘Yeşilden maviye ağaç ev' adı verildi.


AĞACA ZARAR VERMEDEN YAPILDI

Evinin yanına kameriye yapmak isterken çam ağacını fark ettiğini anlatan Osman Kaba, kökü sağlam olduğu için ağacın gövdesinde ev yapmaya karar verdiğini belirterek, “360 derece manzarası var. Yapının tamamlanmasına az kaldı. Çift kişilik yatak ile tuvalet ve banyosu olacak. Biraz sallanıyor ama o kadar da olacak. Sonuçta ağacın üzerindeyiz. Ağaca zarar vermeden güzel bir ev ortaya çıktı. Eve 20-30 kişi bile girebilir. Hobi olarak yaptığım evin benzerlerini, turizme katkı olarak başka ağaçlarda da yapmayı düşünüyorum” dedi.

Osman Kaba ile birlikte evin ustalığını yapan Mustafa Kaba'da doğayla baş başa olmak için bu evi yaptıklarını söyledi.


Sözcü