Ataköy'de TOKİ'den arazi alan imam milyoner oldu!

Ataköy'de TOKİ'den arazi alan imam milyoner oldu!2004 'te ortağıyla birlikte TOKİ 'den 4 milyon 800 bin liraya 8 bin metrekare arazi aldı. şžimdi ise... 1980-2004 yılları arasında Ataköy 'de imamlık yapan Etter Karabıyık, 2004 'te ortağıyla birlikte TOKİ 'den 4 milyon 800 bin liraya 8 bin metrekare araz


2009 'da arazinin imar planı değişti. şžimdi araziye 24 lüks konut ve 26 dükkan yapılıyor. Karabıyık 'ın ise projeden en az 35 milyon TL kazanacağı tahmin ediliyor

Etter Karabıyık, 1980 yılında Ataköy 'de müezzin olarak işe başladı. 2004 'e kadar Ataköy 'de değişik camilerde imamlık yaptı. Ancak görevi sırasında İstanbul Müftülüğü ile başı sık sık derde girdi. Vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine 3 kez soruşturma geçirdi. Eşinin bir şirkete ortak olduğunu bildirmemesi, aile yardımı alması, işini ihmal gibi suçlardan; kınama, kademe durdurulması cezaları aldı.

İmam maaşıyla ihale

İmamlığı bırakmadan aile fertleri ile birlikte emlakçılığa başlayan Karabıyık, 2004 'te  TOKİ  '-nin Ataköy 7-8. kısımda bulunan yaklaşık 8 bin metrekarelik arazinin satış ihalesine katıldı. Ortağı Nevzat çeliker ile birlikte girdiği ihaleyi 4 milyon 800 bin liraya kazandı. İmam maaşıyla TOKİ ihalesini kazanması basına yansıyınca Karabıyık emekliye ayrıldı. Arsaya inşaat yapmak için kolları sıvadı. Ancak projesini gerçekleştiremedi. çünkü arsada yüzlerce çam ağacı vardı. çevre sakinleri, nefes alanı olduğu için buraya bina yapılmasına karşı çıktı. Karabıyık ise imar planında ticaret artı konut alanı olarak görünen araziyi sadece konut alanı olarak değiştirmek istiyordu.

İmar planı değişti

2009 'da arazinin imar planı değişikliği kabul edildi. Bu süre içinde ortaklık yapısında da değişiklik oldu. Nevzat çeliker arsayı çetin Gül 'e devretti. 4 Temmuz 2011 'de ise Bakırköy Belediyesi inşaat ruhsatı verdi. Ruhsatla birlikte de inşaat başlandı. Gül İnşaat tarafından yapılan projeyle arsaya 3 bina yapılacak. Giriş artı 4 kat yüksekliğindeki binalarda her daire 265 metrekare olacak. Dükkanlara ayrılan alan ise toplam 934 metrekare. Bu hesaplara göre proje 24 lüks daire ve 26 dükkandan oluşacak. Dükkanların metrekaresi 30 bin liradan satışa çıktı. Dairelerin ise metrekaresi 7 bin 500 liradan satılıyor.

Yüzde 40 'ı imamın

Dükkanların yüzde 40 'ı Karabıyık 'a ait. Sadece dükkanların satışından alacağı pay yaklaşık 12 milyon 600 bin TL. Eğer dairelerde de dükkanlardaki gibi yüzde 40 'lık bir paylaşım söz konusuysa Karabıyık 'ın payına düşen daire sayısı 10. Buradan da Karabıyık 'ın alacağı pay yaklaşık 22 milyon TL. Kaba hesap ile proje bittiğinde Karabıyık 'a düşen pay yaklaşık 35 milyon TL olacak.

‘Arazide 700 çam ağacı vardı '

Ataköy 7-8-9 ve 10. kısım muhtarlığını yapan Aylin Keserkaya, “Sitenin kurulduğu yerdeki yol çok dar bu yüzden inanılmaz bir trafik oluyor. Zaten Ataköy 'de az bir yeşillik kaldı her yer beton. Kalan son çamlığı da sökerek bina dikiyorlar. Kaymakamlıktan sabaha kadar çalışma izni almışlar. Her gün vatandaşlar beni arıyor, sabah 04.00 'te bile inşaata devam ettiklerini, gürültüden rahatsız olduklarını söylüyorlar ” dedi.

Bir sitenin isminin açıklanmasını istemeyen yöneticisi ise “Arazideki çamların hepsini kendi ellerimle 1995 'te dikmiştim. Yaklaşık 700 çam vardı. İnşaatı yapanlar çok rahat hareket ediyor, gürültüyü geçtim, bazen yolu bile kapatarak trafiği başka yöne veriyorlar ” diye tepki gösterdi.
Vatan/İlker AKGÜNGÖR