Atakule AVM yenileme inşaatı devam ediyor!

Atakule AVM yenileme inşaatı devam ediyor!

Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı yaptığı açıklamada Atakule Alışveriş Merkezi yenileme inşaatının devam ettiğini bildirdi. Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından yapılan açıklama haberimizin içinde yer alıyor...Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

 Şirketimizin mülkiyetinde bulunan Atakule Alışveriş Merkezi’nin alçak kütle bölümünün yıkılarak yerine yeni ve modern bir alışveriş merkezi yapılmasına ilişkin projenin mahkeme kararıyla durdurulduğu yönünde, çeşitli basın organlarında gerçek dışı haberler yayınlanmaktadır. Konuyla ilgili şirketimizin taraf olduğu davalarda bu yönde verilmiş herhangi bir mahkeme kararının bulunmadığını ve şirketimize bu hususta yapılmış herhangi bir tebligatın ulaşmadığını kamuoyuna duyururuz. Şirketimiz tarafından yürütülmekte olan proje, ilgili resmi mercilerin izin ve onayları doğrultusunda devam etmektedir.


Ragıp Buluç, 2004 yılında şirketimizle imzalamış olduğu sözleşmeyle Atakule Alışveriş Merkezi üzerinde proje müellifi sıfatıyla sahip olduğu mali ve manevi tüm haklarını, gayrikabil-i rücu ve süresiz olarak şirketimize satarak Atakule Alışveriş Merkezi’nde yapılabilecek her türlü değişikliğe peşinen onay vermiştir. Atakule Alışveriş Merkezi’nin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan doğan tüm hakları münhasıran şirketimize aittir.

               

Ragıp Buluç, yeni Atakule projesi için kurulacak teknik ekibin başında yer alması ve projenin onursal müellifi olması yönündeki teklifleri her defasında reddetmiştir. Atakule’den doğan tüm mali ve manevi haklarını şirketimize satmış olmasına rağmen Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun “Şirketimizi Atakule AVM’yi yenileme inşaatını gerçekleştirmekten menetme hakkını” kendisine tanıdığını ve bu hakkını kullanmaması için şirketimiz tarafından kendisine milyon dolarları bulan bir gayri resmi bedelin ödenmesinin zorunlu olduğunu belirterek şirketimize adeta “şantaj” yapmıştır.   

 

Bahse konu şantaja şirketimiz tarafından boyun eğilmemesi üzerine, aleyhimize kamuoyu nezdinde bir karalama kampanyası başlatan Ragıp Buluç, alışveriş merkezinin yıkılarak yeniden yapılmak suretiyle  Ankara  halkına kazandırılmasına engel olmak amacıyla gerçeğe aykırı iddialarla gündeme gelmektedir. Mağdur rolü oynayarak gerek çevreci Ankara halkının gerekse de sivil toplum kuruluşlarının hassasiyetlerini istismar etmeyi sürdürmektedir.

 

Şirketimiz, Ankara halkının gözbebeği olan Atakule Alışveriş Merkezi’ni eski günlerine döndürmek için her türlü imkânı seferber etmiştir. Bu süreçte Mimar Ragıp Buluç veya bir başka kişi veya kurumun haklarının gasp edilmesi söz konusu olmadığı gibi, projenin teknik veya çevresel bakımdan sakıncalı olduğu yönündeki iddialar da tümüyle gerçeğe aykırıdır. Atakule GYO, bu hususta gerekli tüm hassasiyeti göstermekte olup, her biri konusunda uzman kişilerce ve ilgili resmi mercilerin izin ve onayları doğrultusunda yürüttüğü projeyi en kısa zamanda tamamlayarak Atakule Alışveriş Merkezi’ni yeniden Ankara halkının hizmetine açacaktır.