30 / 06 / 2022

Atakule'de yıkım durdu!

Atakule'de yıkım durdu!

Başkent'in simge yapılarından biri olan Atakule Çarşısı'nda devam eden yıkım çalışmaları Bölge İdare Mahkemesi'nin kararı ile durduruldu. Yüzde 50'sinden fazlası yıkılan çarşı, harabe olarak kaldı...Ankara'nın gündemini uzun süredir meşgul eden Atakule'de yıkım durdu. Yüzde 50'sinden fazlası yıkılan çarşı, harabe olarak kaldı


Başkent'in simge yapılarından biri olan Atakule Çarşısı'nda devam eden yıkım çalışmaları Bölge İdare Mahkemesi'nin kararı ile durduruldu. Mimar Ragıp Buluç'un itirazıyla başlayan süreç çıkan kararla yeni bir boyut kazandı. Uzun süredir  Ankara  gündemini meşgul eden tartışmada taraflar, Ankara 4'üncü İdare Mahkemesi'nden çıkacak kesin sonucu beklemeye başladı. Büyük bir kısmı yıkılan Atakule Çarşı, Başkent'in ortasında harabe olarak kaldı. 30 Nisan'da çıkan mahkeme kararının Ankara Valiliği tarafından yıkımı yapan Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (GYO) 30 Mayıs'ta bildirildiğini söyleyen Atakule'nin Mimarı Ragıp Buluç'un Avukatı Mustafa Büyükavcıoğlu, "Valiliğin yürütmeyi durdurma kararını yapının bütünlüğünün korunması için Atakule GYO'ya koşarak bildirmesi gerekiyordu. Ama öyle yapmadılar yasal süreleri olan bir ayı sonuna kadar kullandılar. Ortada korunacak hiçbir şey kalmadı" dedi. 


ESKİ GÜNLERİNE KAVUŞTURACAĞIZ

Atakule'yi eski günlerine kavuşturmak için çalışmalara başladıklarını söyleyen Atakule GYO Genel Müdürü Mehmet Arpacı ise "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan aldığımız yıkım ruhsatıyla başladığımız çalışmaları durdurduk. Atakule'nin köhneleşmiş görüntüsünü yok edip tekrar eski günlerine kavuşturmak için başladığımız projemizde yıkım çalışmalarına mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına uyarak son verdik. Şimdi mahkemeden çıkacak nihai sonucu bekliyoruz" diye konuştu. Yüzde 50'sinden fazlası yıkılan binanın terk edilmesinin hiç kimseye fayda sağlamayacağını söyleyen Arpacı, "Bina bu haliyle ne Ankaralılar'a ne de şirketimize fayda sağlamayacaktır. Yarım kalan yıkım Başkent için büyük bir tehlike oluşturuyor. Yıkımın durdurulmasıyla birlikte Atakule sonu belirsiz bir sürecin içine ter edilmiş oldu. Biz Atakule'yi Ankara için yeniden bir cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Kuleyi koruyarak yeni projemize devam etmek istiyoruz" dedi. 


Uğur Yıldırım/ Sabah