01 / 07 / 2022

Ataşehir Sitespor sahasının yurt yapılması kararı iptal edildi!

Ataşehir Sitespor sahasının yurt yapılması kararı iptal edildi!

Ataşehir Sitespor sahası önce iki seçim arası İBB'nin kayyım yönetimince Gençlik Spor Bakanlığı'na devredildi. Sonra KHK ile öğrenci yurdu yapılması karar verilmişti. O karar iptal edildi..İki seçim arası İBB'deki kayyım yönetimi tarafından Gençlik Spor Bakanlığı'na devredilen Ataşehir Sitespor sahasının, KHK ile öğrenci yurdu yapılmasına karar verilmişti. Ali Düşmez ve Ekrem Köse'nin çabasıyla stat yine amatörlere kaldı.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Arif Kızılyalın'ın haberine göre, Ataşehir'de tüm amatör kulüplerin yükünü kaldıran Sitespor sahası önce yurt yapımı için bakanlığa devredilmişti, sonra girişimler sayesinde amatör futbolun hizmetine geri döndürüldü.

İstanbul'daki aşırı yapılaşma amatör futbolun en büyük sorunu. Önceki yıllarda Türk futboluna sayısız yıldız kazandıran, tozlu sahalar özellikle son 15 yıl içinde yerlerini koca koca gökdelenler, AVM'ler aldı. 39 ilçenin neredeyse hepsinde aynı sorunla karşılaşılıyor.

Eldeki sahalar ise sadece kendi ilçesine değil, civar ilçelerdeki amatör takımlar tarafından da kullanılıyor.

İşte 'elde kalan' son amatör sahalardan biri de Ataşehir İlçesi, Mevlana Mahallesi'ndeki Sitespor stadıydı. Yüzlerce futbolcusu olan Sitespor kulübüne hizmet vermekle beraber, hem Ataşehir, hem de komşu ilçelerdeki amatör takımların maç ve antrenman yükünü üstleniyor.

Bu özel bir alan geçen senenin sonlarında 'el değiştirme' tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı. Önce iki seçim arası İBB'nin kayyım yönetimince Gençlik Spor Bakanlığı'na devredilmiş, sonra da KHK ile dev futbol sahasının öğrenci yurdu yapılmasına karar verilmişti.

İşte bu süreçte 'amatör futbolun' önde gelenleri devreye girdi. Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Başkanı Ekrem Köse ile, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Başkanı ve aynı zamanda TFF Yönetim Kurulu üyesi Ali Düşmez, konuyu önce bakanlığa, sonra da Cumhurbaşkanlığı'na götürdü. Sitespor Kulüp Başkanı Cihan Bilgin de Sitespor'un bölge ve İstanbul'daki amatör takımlar için ne denli büyük önem taşıdığını içeren bir rapor düzenledi. Ne var ki, Kanun Hükmünde Kararname ile sonuca bağlanan sahanın tekrar amatör futbola kazandırılması için bir dizi imza atılması gerekliydi. İşte o süreçte TFF Yönetim Kurulu üyesi Ali Düşmez ve Gençlik Spor Müdürü yine aynı zamanda TFF yönetiminden Mehmet Baykan, alanın amatör futbola bırakılması için seri görüşmeler gerçekleştirdi. 

KHK'nın yurt kararı iptal

KHK'nın sahayla ilgili kararı iptal oldu ve Sitespor sahası yeniden İstanbullu futbolseverlere kaldı. Ataşehir Site Spor Kulübü’nün düzenlediği kahvaltıya katılan TFF Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi, aynı zamanda  TASKK ve İASKF Genel Başkanı Ali Düşmez; “Konunun hassasiyetini biliyorduk. Gerçekten bölge için büyük önem taşıyan bir alandı. Gençlik Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan, Kulüp Başkanı  Cihan Bilgin ve Ekrem Köse çok emek harcadılar" diye konuştu.

Ataşehir Kulüpler Birliği Başkanı, aynı zamanda Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ekrem Köse de Düşmez ve Baykan'a teşekkür etti ve "Şimdi artık sıra kulüplerimize geldi. Sitespor sahasından yetişecek futbolcuları günün birinde milli takımlarda görmek istiyoruz. Ataşehir Belediyesi olarak da Başkanımız Battal İlgezdi ile amatör sporların destekçisiyiz" şeklinde konuştu.