Ataşehirliler Merkez primini fiyatlara çoktan yansıtmış!

Ataşehirliler Merkez primini fiyatlara çoktan yansıtmış!

Finans merkezi ilan edilen Ataşehir'de, daha bu projenin söylentilerinin başlaması ile gayrimenkul fiyatları patladı. 2005'te 100 metrekarelik evlerin fiyatı 90-125 bin arasında değişirken bu rakamlar 2007'de 200-400 bin YTL'ye çıktı


BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Merkez, Halk, Ziraat ve Vakıfbank'ın İstanbul'a taşınması konusunda son noktayı koydu. Başbakan Erdoğan, adı geçen finans merkezlerinin İstanbul'a taşınacağı bölgenin ise Ataşehir olacağını söyledi. İstanbul'un yeni finans merkezinin Ataşehir olması da bölgedeki emlak fiyatlarını patlattı. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası'nın verilerine göre özellikle gelişen bölgelerdeki yeni inşaatlar, o bölgelerin değerini arttırırken, konut fiyatlarında en büyük artışların yaşandığı yerler de buralar oldu.


Ataşehir'de 2005 yılında 90 bin ile 125 bin YTL arasında değişim gösteren ortalama 100 metrekarelik ev fiyatları, 2007'de 200 bin-400 bin YTL aralığına yükselirken bölge, yüzde 220 ile en çok değer kazanan yer oldu. Bunda Ataşehir adının son dönemde finans merkezi olarak anılması ile TOKİ'nin konut projelerinin de büyük etkisi büyük oldu. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, Ataşehir'in doğu bölgesinde özellikle 2005 ve 2006 yıllarında yoğun talep olduğunu, fiyat artışlarının bu nedenle büyük artış gösterdiğini dile getirdi. Ateş Ateşehir'de Teknik Yapı'dan Soyak ve Varyap'a kadar birçok şirketin önemli yatırımlar yaptığını ve en az iki alışveriş merkezi inşaatının bulunduğunu belirterek `Bu bölge yeni yatırımlarla zaten çok önemli hale gelmişti. Finans merkezi projesi ile değeri çok artacak' dedi.


Fiyat artışları son yılların en popüler semtlerinden biri olan ve Ataşehir'e sınırı bulunan Ümraniye'nin de inşa edilen yeni konut projelerinin etkisiyle değeri artırdı. Özellikle, bir anda şantiye alanı haline gelen Ümraniye-Yenidoğan'da yükselen yeni siteler, bölgeye olan talebi arttırırken, 2005'te 35 bin-55 bin YTL arasında olan fiyatlar, 2007'de 110 bin-150 bin YTL'ye çıktı. Bu artışla fiyatlarda yüzde 172'lik bir artış meydana geldi. Ataşehir'e yapılacak olan finans merkezi yakın çevredeki mahallelerinde de değerini artırdı. Yeniçamlıca bölgesindeki ev fiyatları da yüzde 50 oranında artış gösterdi. Ataşehir'e kurulacak olan finans merkezi arsa fiyatlarında da önemli oranda artış yarattı. Ataşehir, Kozyatağı, Ferhatpaşa gibi bölgelerde arsanın fazla kalmadığını söyleyen emlak uzmanları `Az sayıda arsa olması ve yeni finans merkezinin Batı Ataşehir'de planlanması arsa fiyatlarını zıplattı. Metrekaresi 30-100 YTL arasında değişen arsa fiyatları finans merkezinin kurulacağının söylenmesi ile birlikte artmaya başladı. Şu anda merkezi yerlerdeki arsa fiyatları yüzde 50 oranında artış gösterdi' diye konuştular.


 


Herkese yarayacak


 


İSTANBUL Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı sabri Ateş, finans merkezi projesinin sadece Ataşehir'de değil F1 yarışları ile yıldızı parlayan Akfırat Beldesi'nden Çekmeköy'e, Yeni Çamlıca'dan Ferhatpaşa'ya kadar birçok bölgenin değerini artıracağını söyledi. Ateş `Bu merkezde çalışacak insanlar öncelikle Batı Ataşehir'de yapılan projelerdeki konutlara yönelecek. Bu da kiralık ve satılık fiyatlarını artıracak' dedi. Ateş Akfırat'taki villa projelerinin de finans merkezinde çalışacak üst düzey yöneticilerin ilgisini çekeceğini belirterek `Ulaşımı kolay, yeşil alan içinde güvenlikli projeler prim yapacak' dedi.


Proje Ocak 2010'da bitecek


ATAŞEHİR'DE yapılması planlanan finans merkezi projesi 130 bin metrekarelik arazi üzerine inşa edilecek. Emlak GYO Batı Ataşehir'de arazilerini öncelikle İstanbul'a taşınacak olan bankalara satacak. Ardından da inşaata başlanacak. Ocak 2010 tarihinde bitirilmesi planlanan proje kompleksi için bölgenin imar durumunun da değiştirilmesi gerekecek. TOKİ'nin bununla ilgili planını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne sunacak. TOKİ'nin sunacağı planda emsal değerinin ise 2.5 ya da 3 olması planlanıyor.


 


İBRAHİM ACAR