Atatürk'ün hazineye bağışladığı çiftliklerin durumu mecliste!

Atatürk'ün hazineye bağışladığı çiftliklerin durumu mecliste! Atatürk'ün hazineye bağışladığı çiftliklerin durumu mecliste!

Atatürk'ün hazineye bağışladığı çiftliklerin durumu mecliste konu oldu. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı..


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Atatürk'ün hazineye bağışladığı çiftliklerin durumuna ilişkin soru önergesi hazırladı. Gürer sorularının Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlandırılmasını talep etti. 

Gürer'in soruları

1) Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Atatürk Orman Çiftliği, Yalova Millet ve Baltaca Çiftliği, Silifke Tekir ve Şövalye Çiftliği, Dörtyol Karabasmak Çiftliği, Tarsus Pillioğlu Çiftliği 11 Temmuz 1937'de Başbakanlığa yazdığı bir yazı ile Hazineye bağışlamıştı. Hali hazırda bu çiftliklerin durumu nedir? Ne amaçla kullanılmaktadır? Bağışlanan alan aynen korunmakta mıdır? İşletmesi devam etmekte midir? Hangi ürün üretimi sürmektedir? Hali hazırda bu çiftlikler kiralanan alan var mıdır? Devir tarihinde durumuna göre yapılaşma durumu nedir? Halen mevcut ise hangi kurumun kontrolü altında çiftlikler devam ediyor?