26 / 06 / 2022

AVM'ler ve markalar arasındaki kira tartışması alevlendi!

AVM'ler ve markalar arasındaki kira tartışması alevlendi!

Yıllık kira yükselişinde 12 aylık TÜFE ortalamasını almak zorunda kalan kurumlarda, yüzde 36 olarak açıklanan senelik enflasyon, itirazlara neden oldu. AVM'ler ve markalar arasındaki kira tartışması yeniden alevlendi.Yıllık kira yükselişinde 12 aylık TÜFE ortalamasını almak zorunda kalan kurumlarda, yüzde 36 olarak açıklanan senelik enflasyon, itirazlara neden oldu. Dünya Gazetesi'nden Yener Karadeniz'in haberine göre; bu itirazlardan biri de pandemi sürecinde kira gelirinin yarısından fazlasından feragat eden AVM’ler tarafından yapıldı. 

AVM'ler, geride bıraktığımız süreçte pandemi sebebiyle markalara büyük destekler sağladıklarını ve bu çerçevede kiralarının da önemli bir bölümünden feragat ettiklerine dikkat çekerek, şimdi de kira artış oranında yıllık enflasyonun çok gerisinde kalmaları sebebiyle ortaya çıkan kayıp için için çalışma başlattı. Buçerçevede bir çalışma grubu oluşturulan kurumlar, oluşturulacak formül ile eriyen kira gelirlerini yükseltecek.

AVM ler ve markalar arasındaki kira tartışması alevlendi!

AVM’ler  Ankara  ile temasta

Bilindiği üzere 2018 yılında getirilen karar ile AVM’ler 5 veya daha uzun süreli kira sözleşmelerinde senelik TÜFE ortalaması üzerinden kiralarda yükseliş gerçekleştirebiliyor. Sözleşme sona erdiğinde ise o dönemin koşulları, emsal ve rayiç bedellere göre kiracı ve AVM ortak bir noktada anlaşıyor. Fakat bu sene, yıllık TÜFE ortalaması ile enflasyon arasındaki fark ilk defa bu kadar fazla oldu. Yıllık TÜFE ortalaması yüzde 19,6 iken enflasyon ise yüzde 36’yı geçti ve aradaki fark 17'yi buldu. Bu durum geçtiğimiz sene toplam kira gelirinin çok büyük bir bölümünden feragat eden AVM’leri zor duruma düşürdü. Türkiye’deki 440’ı geçen kurumlar, senelik 25 milyar Türk Lirası'na yakın olan kira gelirinin yarısından fazlasından feragat etmişti. 

AVM ler ve markalar arasındaki kira tartışması alevlendi!

Son aylarda ise gerek asgari cüret zammı gerek enerji gibi birçok alanda enflasyon oranının da üzerinde maliyet yükselişleriyle karşı karşıya kaldıklarına vurgu yapan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, “12 aylık TÜFE ortalaması ocak ayı itibari ile yüzde 19 ama yıllık enfl asyon yüzde 36 olarak açıklandı. Arada 17 puan fark var. Bu düzenleme 2018 yılında Cumhurbaşkanı kararnamesi ile gelmiş ve 2020’de de borçlar kanunundaki ÜFE yıllık artı oranını TÜFE 12 ay ortalama diye değişti. Tekrar değişebilir. Bizim gibi kurumlar için büyük kayıp bu. Bununla ilgili ekip kurduk. Bir rapor hazırlıyorlar. Rapor ile birlikte bir formül geliştirilmesini ve kaybımızın bir şekilde telafi edilmesi için formül geliştireceğiz. Ankara ile temaslarımız devam ediyor” açıklamasında bulundu.

"Düzenlemeyi doğru bulmuyoruz"

AVM ler ve markalar arasındaki kira tartışması alevlendi!

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, üretici ve tüketici fiyatları arasındaki farkın bütün sektörleri, tüm şirketleri zor duruma soktuğunu dile getirdi. Sadece kendi sektöründe minimum yüzde 50 maliyet yükselişiyle karşılaştıklarının altını çizen Öncel, “Yılbaşından sonra işçilik, enerji gibi birçok kaleme yeniden zam geldi. Salgın nedeni ile başlayan emtia hammadde fiyatlarındaki artış yine devam ediyor. Ama biz bu artışların hepsini son ürüne yansıtamıyoruz, yansıtmıyoruz. Ticari işletmelerde de devletin koymuş olduğu bir karar var. Biz hazır giyim olarak baktığımız zaman bizim TÜFE içindeki hazır giyimin değişim oranı yüzde 20, ÜFE ise yüzde 80. aradaki fark bizde de fazla. Biz de buna göre düzenleme yapmak istiyoruz demek ne kadar hakkaniyetli? Benim maliyet artışım yüzde 80. Ama benim TÜFE’m yüzde 20. Rakam ortadayken perakendecinin sırtına biraz daha yük bindirelim demenin manası var mı? İkincisi bizim sözleşmelerimizin tamamı sabit kira ve ciro kirasıdır. Satış olduğu müddetçe ben ciro kirasından da kira ödüyorum. Bir mağduriyet yok ortada. Kaldı ki vaka sayılarının tüm dünyada zirve yaptığı ve maliyetlerimizin artmaya devam ettiği dönemde ciro kirası da alan AVM’ler nasıl mağduriyetten bahsedebiliyor? Sadece ciro kirası ödeyen markalar da var. Bu da AVM’lere bir mağduriyet yaratmıyor. Böyle bir düzenlemeyi biz kesinlikle doğru bulmuyoruz” açıklamasında bulundu.

2024'e kadar AVM sayısının yüzde 10 artması bekleniyor!

AVM'lerde kira sorunu başladı!