AVM'lerdeki kiracılar serbest çıkma hakkı talep ediyor!

AVM'lerdeki kiracılar serbest çıkma hakkı talep ediyor! AVM'lerdeki kiracılar serbest çıkma hakkı talep ediyor!

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, AVM'lerdeki kiracıların serbest çıkma hakkı talep ettiğini söyledi.Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Anadolu Ajansı muhabirine, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "AVM'lerde bulunan dükkanlarda dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek için gerekli adımları en kısa sürede atacağız" açıklamasına ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarının sektör tarafından çok olumlu karşılandığını söyleyen Öncel, en azından bu sorunun en yetkili ağızdan manşetlere taşınmasının, konunun sahipsiz olmadığını gösterdiğini belirtti.

Sinan Öncel, bu konuyu uzun süredir gündeme getirdiklerinden ve ciddi sorun yaşadıklarından bahsederek, "İnşallah sorunun çözümü de biran önce gerçekleşir ve bir sonuca bağlanır." dedi.

Türkiye'de yaklaşık 415 AVM bulunduğunu, bunların 3'te 2'sinde AVM yatırımcılarının kur sabitleme, kirada indirim veya kira/ciro oranına üst sınır koyma gibi uygulamalarla kiracılarını desteklediğini belirten Öncel, "Bu uygulamalar uzun zamandır karşılıklı anlayış çerçevesinde iş birliği içinde devam ediyor. Çok ciddi bir AVM yatırımcısı grubu var. Bunlar perakendeci ile hiçbir sıkıntı yaşamaksızın omuz omuza yürüyor. Bununla beraber bir grup da var ki günlük kur üzerinden ya da günlük kura çok yakın olacak şekilde fatura hazırlıyor. Bu da ciddi sıkıntı yaratıyor. Kiracının ödeyemeyeceği miktarda fatura çıkıyor. Kiracı da çıkmak istediği zaman, çok yüksek cezalar uygulama tehdidiyle çıkmasına izin verilmiyor." diye konuştu.

- "Serbest çıkma hakkı sağlanırsa, AVM'lerde kira fiyatları iner"

Sinan Öncel, dövizle kiralamaya son verilmesi halinde yeni kiraların hangi kurdan belirleneceğine dair bir söylemde bulunmanın doğru olmayacağını belirtti.

Burada önemli olanın kiracıya cezasız, tazminatsız çıkma hakkı tanınması olduğunu söyleyen Öncel, "Bu gerçekleştirildiği takdirde, arz-talep dengesine bakılarak hangi AVM'de talep daha fazlaysa, arz-talep dengesini bulacak şekilde TL ile kiralamalar yapılacaktır. Biz yeni kiraların hangi kur seviyesinden belirlenmesini konuşmaktan ziyade, serbest çıkış hakkını kazanmak istiyoruz. Kapatmak istediğimiz mağazalarımızı biran önce kapayalım, verimli noktalarımıza odaklanalım istiyoruz. Böyle bir hakkı elde ettiğimiz takdirde, AVM'ler kiracısının çıkmaması için fiyat indirimine gidecektir." dedi.

Öncel, kendileri için en hayati konunun kira/ciro oranları olduğunu dile getirerek, şu şekilde konuştu:

"Biz öncelikle buna bakıyoruz. Eğer kira/ciro oranı hazır giyim için yüzde 8 seviyelerinde olması gerekiyorsa ve bu sağlanıyorsa, kur istediği seviyeye gelsin. Burada önemli olan kur yüksekliği değil. Bizim kira/ciro oranlarımız yükseldi. Döviz o kadar hızlı arttı ki ciro artışımız onu yakalayamadı. Üstüne ciro içindeki karlılık oranlarımız da düşünce, ciddi sorun oluştu. Kıbrıs uygulaması var. Kıbrıs Meclisi bir karar alarak kira sözleşmelerinde 3,80'den, avroyu da 4,60'dan sabitledi. Birçok üyemiz bu kur seviyesinin yaşanabilir olduğunu söylüyor. Dövizdeki son yüzde 30'luk zıplama kabul edilemez. Sayın Bakan'ın hızla bu konuyu gündeme getirmesinin sebebi de bu. Son döviz zıplaması yaşanabilir olmaktan çoktan çıktı ve birçok insan mağazasını kapama noktasına geldi ama ne yazık ki kapayamıyor, çünkü ciddi yaptırımları var."

- "Amacımız çarşı ve mağazanın aynı anda yaşaması"

Devletin elinde birçok araç bulunduğunu belirten Öncel, AVM yatırımcısı için kurumlar vergisinde muafiyet sağlanabileceğini, Kredi Garanti Fonu'nun devreye sokulabileceğini belirtti.

Öncel, amaçlarının çarşı ve mağazanın aynı anda yaşaması olduğunu söyleyerek, şu şekilde devam etti:

"Bir taraf kazansın, bir taraf kaybetsin diye bir şey olamaz, çünkü süreklilik sağlanamaz. Hepimiz kazanalım ama adil bir şekilde. Bir tarafın mutsuzluğundan diğer taraf mutluluk çıkarmasın. Bizim hedefimiz BMD olarak adil ticaret kurallarının konulması, çarşı ve perakendecinin birlikte yaşaması. Biz hep bunun peşinde olduk. Türkiye'nin önünde çok önemli fırsatlar var. Biz yıl sonuna kadar ve gelecek yaz çok ciddi turist bekliyoruz. Alışveriş turizmi bu yaz çok iyi gitti. Yıl başına kadar da bu akımın devam etmesini bekliyoruz. Şartlar bu şekilde giderken, adil ticaret kurallarının tesis edilmesi ve oluşturulması bu amaca hizmet edecektir."

 

Dövizle kira dönemi bitiyor!