Avusturya'da Trabzonspor taraftarı tarihi binayı bordo maviye boyadı!

Avusturya'da Trabzonspor taraftarı tarihi binayı bordo maviye boyadı! Avusturya'da Trabzonspor taraftarı tarihi binayı bordo maviye boyadı!

Avusturya'da yaşayan Trabzonspor taraftarı Ahmet Akyurt sahibi olduğu binayı bordo maviye boyadı. Belediyenin yaptığı itirazlar rağmen bina Trabzonspor renklerinde kaldı. Avusturya'nın Innsbruck kentine bağlı Telfs belediyesinde yaşayan Ahmet Akyurt şehrin tarihi yapılarının bulunduğu işlek caddelerin birinde 3 katlı bir binaya sahip. Akyurt, binayı tadilattan geçirip, Trabzonspor'un renkleri olan bordo maviye boyadı. Ahmet Akyurt, tadilattan geçirdiği tarihi binanın dış kapılarını Trabzon'dan getirtti. Yenilenen ve bordo-mavili renklerle süslenen tarihi bina, Türk motiflerinin yer aldığı kapılarıyla diğer binalardan ayrılarak dikkati çekiyor.
 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Telfs belediyesi binanın renginin şehrin dokusuna uygun olmadığına hükmetti ve Trabzonlu vatandaştan dış cephe rengini değiştirmesini istedi. Belediyenin talebini reddeden Akyurt, tüm ısrarlara rağmen binanın mevcut rengini değiştirmeme yolunu seçti.

Belediye, Akyurt'a boyayı alma, işçilik masraflarını karşılama ve çalışmaları yapma sözünü verdi.Fakat, Ahmet Akyurt binanın bordo-mavi renkte kalması yönünde ısrarlı tavrını sürdürdü. 


Akyurt, ayrıca binasının alt katındaki işletmeye de "A'Laz" ismini verdi.
Telfs Belediyesi Meclis Üyesi Türk siyasetçi Güven Tekcan, Ahmet Akyurt'un sıkı bir Trabzonspor taraftarı olduğunu söyledi.

Tekcan, bina ve yaşanan süreç hakkında şu açıklamada bulundu; "Enterasan bir hikaye. Aslında belediyemizi de çok zorluyor. Vatandaşımız tarihi şehirden cadde üzerinde eski bir bina aldı. Bunun tadilatını yaptı. Biz de belediye olarak tadilatına destekte bulunduk. Ancak kendisi binanın dış cephesini bordo-maviye boyadı. Vatandaşımız müthiş derecede Trabzonsporlu. Rica ettik, çeşitli fırsatlar sunduk ama 'Olmaz... Ben Karadenizliyim, Trabzonsporluyum. Bu bina bordo-mavi olarak kalacak.' dedi. Hatta binanın dış kapılarını da memleketinden getirdi."

Belediyenin Akyurt'a yaptığı tekliflerden bahseden Tekcan, "Vatandaşımıza, 'İşçiliğini biz yapalım, boyayı biz alalım, biz yapalım.' diye teklifte bulunduk ama kabul etmedi. Kendisi biraz inatçı ve fanatik." ifadelerini kullandı.

"Hemşehrimiz, Trabzonspor'u bu binada yaşatıyor"
Telfs'te yaşayan Trabzonspor taraftarı Cengiz Bayraktar ise Ahmet Akyurt'un Trabzonspor'u binasında yaşattığını aktardı.

Günlük yaşamında Trabzonspor logolu kıyafetler giyen Bayraktar, Akyurt'un bordo-mavili renk tercihiye ilgili, "Tarihi binayı Trabzonlu hemşehrilerimiz satın aldı. Kendisi Trabzonspor taraftarı olduğu için bordo-maviye boyadı. Buranın belediyesi, bunu uygun görmediği için değiştirmek istiyor. Masraflarını da kendileri karşılayarak başka bir renge boyamak istiyor ama hemşehrimiz fanatik Trabzonsporlu olduğu için değiştirmiyor. Kendisi Trabzonspor'u bu binada yaşatıyor." değerlendirmesinde bulundu.