Aydın Ayaydın'dan çimento zamlarına ilişkin açıklama!

Aydın Ayaydın'dan çimento zamlarına ilişkin açıklama!Sözcü Gazetesi köşe yazarı Rahmi Turan bugünkü köşesinde inşaat sektöründe yaşanan zam fırtınasını ve Rekabet Kurumu'nun kurucu Başkanı Prof. Dr. Aydın Ayaydın'ın çimento zamlarına ilişkin değerlendirmesini kaleme aldı. İşte Rahmi Turan'ın o yazısı...


Sözcü Gazetesi köşe yazarı Rahmi Turan bugünkü köşesinde inşaat sektöründe yaşanan zam fırtınasını ve Rekabet Kurumu'nun kurucu Başkanı Prof. Dr. Aydın Ayaydın'ın çimento zamlarına ilişkin değerlendirmesini kaleme aldı. İnşaat sektöründeki artan fiyatlara ilişkin "Çimentonun son bir yılda yüzde 200 zamlanması, inşaat yapımını çok zorlaştırdı" değerlendirmesinde bulunan Rahmi Turan, Rekabet Kurumu'nun kurucu Başkanı Prof. Dr. Aydın Ayaydın'ın çimento zamlarına ilişkin açıklamasını da anlattı. 

"Durum vahim bir hal aldığından, Rekabet Kurumu'nun devreye girerek rekabeti ihlal eden üreticiler hakkında cezai işlem uygulaması gerekiyor" değerlendirmesinde bulunan Rahmi Turan, yazısının devamında şunları aktardı:

Ülkemizi bir tehlike daha bekliyor. İnşaat sektörü “iflas” noktasına geldi! Uzun yıllar altın dönemini yaşayan inşaatçılar şimdi büyük bir sıkıntının girdabında…

Artan maliyetler, inşaat sektöründe ciddi bir kriz yarattı. Çimentonun son bir yılda yüzde 200 zamlanması, inşaat yapımını çok zorlaştırdı, hatta imkânsız hale getirdi. Sektördeki yaşananlarla beraber, 1 milyon 200 bin işçiden en az yarısının (600 bin kişinin) işini kaybedeceği hesaplandı. Peki, çare ne? Taraflar bir araya gelip soruna bir çözüm bulur mu? Bu mümkün görünmüyor. Çünkü tatlı kâr cazip geldiği için çimento karteli geri adım atmıyor. Çimento fabrikalarının aralarında anlaşarak yaptıkları fahiş zam, inşaat maliyetlerini önemli oranda artıracak.

Aydın Ayaydın

Durum vahim bir hal aldığından, Rekabet Kurumu'nun devreye girerek rekabeti ihlal eden üreticiler hakkında cezai işlem uygulaması gerekiyor. "Bu işe Rekabet Kurumu dur demeli" diye görüş bildiren Rekabet Kurumu'nun kurucu Başkanı Prof. Dr. Aydın Ayaydın, çimentocuların bindikleri dalı kestiklerini söylüyor.

Ayaydın'a göre: “Çimento sektörü son bir yılda hangi maliyet artışı ile çimento fiyatını yüzde 200 artırdı? Bunu soran yok! – Kalker, kil ve marn hammaddelerinden oluşan çimentonun hangi hammaddesi dolarla alınıyor?

– Hammadde veya personel ücret artışının hangisinin bir yıldaki fiyat artışı yüzde 40'ı aştı?

– Hammaddeler dövizle bile alınsa Dolar ve Euro bu oranda artmadı. Çimento karteline tatlı kârın cazip gelmesi, onların bindikleri dalı kesmelerine sebep oluyor.”

Aydın Ayaydın

★★★

Prof. Dr. Aydın Ayaydın konuyla ilgili değerlendirmelerine şöyle devam ediyor:

“Türkiye'de rekabetin en çok ihlal edildiği sektör çimento sektörüdür. Bu ihlal ile halkın cebinden haksız yere daha fazla para çıkarken, rekabeti ihlal ederek kasalarını dolduran çimento sektörünün keyfi yerinde…

Çimento fabrikalarının birbirleriyle anlaşarak aşırı fiyat artışı yapmaları yasaktır ve böyle bir durum rekabeti açıkça ihlal etmektir. Asli görevi rekabeti bozan teşebbüsleri soruşturarak, bunu yapan işletmelere cirolarının yüzde 10'una kadar para cezası verme görevi Rekabet Kurumu'na aittir.

Rekabet Kurumu, rekabeti ihlal eden bazı çimento fabrikaları için soruşturma açtı ama caydırıcı olmadığı için sektörde ihlallerin önü alınamıyor. Bu durum üklemiz için de son derece sakıncalı hal alıyor."

İnşaat malzemelerinde artış şampiyonları!

Çimentocular ile müteahhitlerin kavgasının sonu ne olur?

Müteahhitlerden zam tepkisi!

İnşaatçılar ve çimentocular karşı karşıya!