Aydın Teknoloji Köy projesinde ev başına 40 bin TL gelir artışı sağlandı!

Aydın Teknoloji Köy projesinde ev başına 40 bin TL gelir artışı sağlandı!

Aydın Kasaplar köyündeki tarım alanının verimli kullanılması için hazırlanan "Teknoloji Köyü" projesi sayesinde, 2 yılın ardından ev başına 40 bin TL gelir artışı sağlandı. Projeye Yaşar Üniversitesi Mimarlık öğrencilerinin, tasarımlarıyla katkıda bulundu.Aydın Kasaplar köyündeki 39.000 hektar tarım alanının verimli kullanılması için hazırlanan proje; sayesinde, 2.yıldan itibaren, hane başına 40 bin TL gelir artışı sağlanarak, hem aileler çiftliğe özendirilecek hem de köyden-kente göçün önüne geçmeyi amaçlıyor. Yaşar Üniversitesi Mimarlık öğrencilerinin, tasarımlarıyla katkıda bulunduğu "Teknoloji Köyü" projesinin; Yaşar Üniversitesi, Vodafon, Tarım Bilincini Geliştirme Derneği ve Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. işbirliğiyle hayata geçirileceği belirtiliyor. 


ÇOCUK-GENÇ-KADINLARA, EĞİTİM PROGRAMLARI DA AÇILACAK... 


Verilen bilgiye göre, günlük süt üretim miktarından-tavuk yumurtalarının ağırlığına; hava durumundan-tarla makinelerinin yakıt seviyelerine kadar, tarımsal alandaki faaliyetlerin tamamı, otomasyon sistemleri ve ölçümler cep telefonları üzerinden yönetilecek. Köyde, tüm veriler çiftçilerin akıllı telefonlarından kontrol edilecek. Köyde, Türkiye'nin her yerinden gelecek olan çiftçileri misafir edecek tesisler de bulunuyor. 


TARIMSAL KALKINMA, TEKNOLOJİ KULLANILARAK SAĞLANACAK... 


Kasaplar köyünde, insansız hava araçları (dronlar) ile toprak yüzeyinin ölçümü yapılırken, sensörler ile akıllı telefonlara aktarılan verilerle tarlalar takip edilebilecek. 

Yalvaç Yeni Haber GazetesiHaber Yeni Asır Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı :Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. İlker Kahraman ''Aydın Kasaplar köyünde TABİDER'in Akıllı Köy Projesi'nde çalıştık. Öğrencilerimiz dönem boyunca mimari proje olarak; çiftçiyi internetle tanıştırdık'' dedi.Tarım ekonomisini teknolojinin yardımıyla kalkındıracak yeni nesil kırsal yaşam modeli olan akıllı köy projesi, Yaşar Üniversitesi Mimarlık öğrencilerinin tasarımlarıyla hayat bulacak. Teknoloji kullanılarak tarımsal kalkınmanın sağlanacağı köyde, droneler ile toprak yüzeyinin ölçümü yapılırken, sensörler aracığıyla akıllı telefonlara aktarılan verilerle tarlaları takip etmek mümkün olacak. Tarımsal üretim, tarımsal sulamada yüzde 20 ve hayvancılık maliyetlerinde yüzde 22 tasarruf sağlayacak olan akıllı köyü ziyaret edecek çiftçilere de eğitimler verilecekYaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. İlker Kahraman, "Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 3. Sınıf Mimarlık Bölümü öğrencileri ile açık alanları dahil toplamda yaklaşık olarak 37 bin 350 metrekare proje alanına sahip Aydın Kasaplar köyünde TABİDER'in Akıllı Köy Projesi'nde çalıştık. Öğrencilerimiz dönem boyunca mimari proje olarak; çiftçiyi internetle tanıştıran girişimci Tülin Akın ve ekibinin de isteği doğrultusunda iki fazdan oluşan projeler tasarladı. İlk fazda çiftçi merkezi, dijital medya merkezi, gençlik merkezi ve çocuk kampı ikinci fazda ise çiftçi verimlilik merkezi, konuk evi, belediye sosyal tesisleri yer almaktadır. Bunun dışında açık alan tasarımlarını da öğrencilerimiz gerçekleştirdi. Öğrencilerin proje sunumlarına TABİDER ve TABİT üyeleri de katılarak hangi projelerin seçileceğine karar verdiler. Yapılan işbirliği sonucunda seçilen projeler akıllı köyde hayat bulacak" dedi.Yeni Asır