Az enerji harcayan eve düşük faizli konut kredisi!

Az enerji harcayan eve düşük faizli konut kredisi!

Artık konutlar beyaz eşyada olduğu gibi enerji verimliliğine göre sınıflandırılacak. Dört sınıfa ayrılacak konutlardan en verimlisine sahip olmak isteyen, düşük faizli konut kredisi alabilecekBayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından hazırlanan ve evlerin enerji verimliliğine göre sınıflandırılmasını içeren Enerji Kimlik Belgesi hayata geçiriliyor. Buna göre evler beyaz eşyada olduğu gibi enerji verimliliğine göre sınıflandırılacak. Enerji tüketimi en az olan ev A sınıfı olarak adlandırılırken bu evlerin değeri diğerlerine göre daha yüksek olacak. A sınıfı evleri almak isteyenler için bankalar daha uygun kredi verecek. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, binalara verilecek "Enerji Kimlik Belgesi" nin detaylarını SABAH'a anlattı. Demir, yılbaşından itibaren binalara Enerji Kimlik Belgesi verileceğini ve bunun internet ortamında duyurulacağını bildirdi. Projesi tamamlanan binaların inşaatına başlamadan önce sınıfının belli olacağını vurgulayan Demir, vatandaşın alacağı evin enerji sarfiyatını bileceğini ve buna göre kararını vereceğini söyledi.

DÖRT SINIF OLACAK
Demir, "Sistemin yazılımı tamamlanmak üzere. Sistem yılbaşında çalışmaya başlayacak. Bundan sonra yapılan binaları 'A, B, C ve D' diye sınıflandıracağız. Evin sınıfını ve özelliklerini yapan, yaptıran, satan, satın alan bilecek. Bir bina almak istiyorsa vatandaş, internetten projeyi inceleyecek. Eğer bu bina A sınıfında ise enerji veremliliği noktasında en iyi bina anlamına gelecek. Vatandaşlar ev alırken, bir binanın sınıfına göre değerlendirme yapacak. Vatandaş enerji verimliliği yüksek binalar yönlendirecek" diye konuştu.


Yıllık 5 milyar dolar enerji tasarruf edilecek
29.11.2010 2011'den itibaren yapılacak binaların Enerji Kimlik Belgesi'nin olacağını daha önce yapılan binaların ise 2017'ye kadar Enerji Kimlik Belgeleri'nin düzenleneceğini açıklayan Demir, sınıflandırmanın ardından yalıtım ve izolasyon yatırımı yapan binaların bir üst sınıfa geçeceğini dile getirdi. Demir sözlerini şöyle tamamladı: "Enerji verimliliğine yapılan yatırımlar, enerji tüketimi israfından çok daha düşük. Yeni bir binanın yapılışında, A sınıfı olmak için her bir daire için en fazla 10 bin liralık ek maliyet ortaya çıkabilir. Enerji verimliği konusunda yapılan yatırımlar 3-4 yılda kendini amorti edebiliyor. 1 koyup 5 alınan çalışmalar. Türkiye'nin enerji konusunda imkanları kıt, enerji ihtiyacı da hızla artıyor. Buna teşvik etmek lazım. Biz onun için kamu binalarında uygulamaya başladık. Tüm kamu binalarında bunun yapılmasını hedefliyoruz. Yeni ihale ettiğimiz kamu binalarında buna çok dikkat ediyoruz. Özel sektörün, müteahhitlerin, finans kuruluşlarının, bankaların enerji verimliliği konusunda iyileştirmelere de destek vermesini bekliyoruz, önemsiyoruz. Yaptığımız hesaplamalara göre bu sistem tam olarak hayata geçtiğinde yıllık 5 milyar dolarlık bir enerji tasarrufu sağlayacak."
Sabah/Hamdi Ateş

Basında yer alan diğer haberler:

 

A sınıfı eve piyango vuracak

Binalar, beyaz eşyalarda olduğu gibi enerji verimliliğine göre sınıflandırılacak. Enerji tüketimi en az olan A sınıfı evlerin değeri yükselecek, bankalar ucuz kredi imkanı sunacak...

Konut piyasasında yeni dönem başlıyor. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, yılbaşından itibaren binalara verilecek 'Enerji Kimlik Belgesi'nin detaylarını açıkladı. 

1 KOYUP, 5 ALMA 

Buna göre evler; beyaz eşyalarda olduğu gibi enerji verimliliğine göre sınıflandırılacak ve az enerji harcayanlar A sınıfına girecek. A sınıfı evlerin ise değeri daha yüksek olacak; bankalar A sınıfı evlere daha uygun kredi verecek. "Bir binanın enerji verimliliğini artırmak için harcamalar 3-4 yılda kendini amorti ediyor. Binalara yapılan enerji verimliliği yatırımları 1 koyup 5 alınan yatırımlar" diyen Bakan Demir, proje tam olarak hayata geçtiğinde Türkiye'nin yıllık 5 milyar dolarlık bir tasarruf sağlayacağını kaydetti. Bundan sonra yapılan binaları A, B, C ve D diye sınıflandıracaklarını anlatan Demir, şöyle konuştu: "Sistem yılbaşında çalışmaya başlayacak. Evin sınıfını ve özelliklerini yapan, yaptıran, satan, satın alan bilecek. Ev almak isteyen, internetten projeyi inceleyecek. Eğer bina A sınıfı ise enerji verimliliği noktasında en iyi bina anlamına

YILLIK 5 MİLYAR DOLAR TASARRUF SAĞLANACAK

2011 yılından itibaren yapılacak binaların Enerji Kimlik Belgesi'nin olacağını, daha önce yapılan binalar için ise 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgeleri'nin düzenleyeceğini açıklayan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, sınıflandırmanın ardından yalıtım ve izolasyon yatırımı yapan binaların bir üst sınıfa geçeceğini dile getirdi. Demir, "Yaptığımız hesaplamalara göre bu sistem tam olarak hayata geçtiğinde yıllık 5 milyar dolarlık bir enerji tasarrufu sağlayacak" dedi.
Takvim

Düşük konut kredisine ulaşmanın yolu!

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından hazırlanan yöntem hayata geçiyor...

Dört sınıfa ayrılacak konutlardan en verimlisine sahip olmak isteyen, düşük faizli konut kredisi alabilecek

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından hazırlanan ve evlerin enerji verimliliğine göre sınıflandırılmasını içeren Enerji Kimlik Belgesi hayata geçiriliyor. Buna göre evler beyaz eşyada olduğu gibi enerji verimliliğine göre sınıflandırılacak. Sabah'tan Hamdi Ateş'in haberine göre, enerji tüketimi en az olan ev A sınıfı olarak adlandırılırken bu evlerin değeri diğerlerine göre daha yüksek olacak. A sınıfı evleri almak isteyenler için bankalar daha uygun kredi verecek. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, binalara verilecek "Enerji Kimlik Belgesi" nin detaylarını SABAH'a anlattı. Demir, yılbaşından itibaren binalara Enerji Kimlik Belgesi verileceğini ve bunun internet ortamında duyurulacağını bildirdi. Projesi tamamlanan binaların inşaatına başlamadan önce sınıfının belli olacağını vurgulayan Demir, vatandaşın alacağı evin enerji sarfiyatını bileceğini ve buna göre kararını vereceğini söyledi.

DÖRT SINIF OLACAK

Demir, "Sistemin yazılımı tamamlanmak üzere. Sistem yılbaşında çalışmaya başlayacak. Bundan sonra yapılan binaları 'A, B, C ve D' diye sınıflandıracağız. Evin sınıfını ve özelliklerini yapan, yaptıran, satan, satın alan bilecek. Bir bina almak istiyorsa vatandaş, internetten projeyi inceleyecek. Eğer bu bina A sınıfında ise enerji veremliliği noktasında en iyi bina anlamına gelecek. Vatandaşlar ev alırken, bir binanın sınıfına göre değerlendirme yapacak. Vatandaş enerji verimliliği yüksek binalar yönlendirecek" diye konuştu.

Habertürk