Aziz Kocaoğlu: Kentsel dönüşümü rızayla yapacağız!

Aziz Kocaoğlu: Kentsel dönüşümü rızayla yapacağız!

Karabağlar’daki hemşehri derneklerini ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptığı açıklamada “Biz kentsel dönüşümü rızayla, uzlaşıyla yapacağız. Anlaşamazsak yapmayacağız” dedi.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karabağlar’daki Sivas Güneykayalılar Derneği ile Iğdır Dernekleri Federasyonu’nun konuğu oldu. Başkan Kocaoğlu’na ziyaretlerinde Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili adayı Murat Bakan da eşlik etti. İlk olarak Sivas Güneykayalılar Derneği’ne giden Başkan Kocaoğlu, dernek merkezindeki toplantıda vatandaşların isteklerini dinledi, sorularını cevapladı. Başkan Kocaoğlu’na en çok kentsel dönüşüm hakkında soru soruldu. 


Kentsel dönüşümü uzlaşıyla yapmak istediklerinin altını çizen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bölgede bizim yetki alanımızda Aktepe ve Emrez var. Kentsel dönüşümü rızayla, uzlaşıyla yapacağız. Anlaşamazsak yapmayacağız. 6306 sayılı afet riskli yapılar yasasıyla dönüşüm yapmaya kalkmadık. Orada vatandaşı zorlayan noktalar var. Belediye yasasına göre dönüşüm yapacağız. 6306 sayılı yasada adam gelir ‘deprem riskli’ diye rapor alıp binayı yıkmaya çalışır. Raporu aldıktan sonra 2 ay içinde yıkmak zorunda. Bu çok tehlikeli bir şey. Ben bu yasayı kullanmıyorum diye çok eleştiriliyorum. Kullanmayacağım, çünkü vatandaşa yazık. Bizim olmazsa olmazlarımız yerinde dönüşüm, adil dönüşüm ve uzlaşıyla dönüşümdür” diye konuştu. 


Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da, ‘yerinde dönüşüm’ kavramını kentsel dönüşümün içine  İzmir  Büyükşehir Belediyesi’nin soktuğunu söyledi. 

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren Sivas Güneykayalılar Derneği Başkanı Ömer Karakaya ise, Güneykayalılar olarak İzmir’de 850 hane olduklarını ve 1996 yılında dernekleştiklerini söyledi. 


Başkan Aziz Kocaoğlu’nun Karabağlar’daki ikinci durağı Iğdır Dernekleri Federasyonu oldu. Başkan Kocaoğlu’nu seçimden seçime değil her zaman kendilerini ziyaret ettiğini belirten Federasyon Başkanı Gürsel Özdemir, “Bizde söz namustur. Bizim duruşumuz Ehlibeyt duruşudur. Siz de her zaman sözünüzün arkasındasınız. Bu yüzden her zaman İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yanındayız” diye konuştu.İzmir Büyükşehir Belediyesi