Bağcılar Belediyesinin Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'ne onay verildi!

Bağcılar Belediyesinin Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'ne onay verildi!Bağcılar Belediyesi'nin kentsel dönüşüm uygulamalarındaki problemlerin çözülebilmesi, dönüşüm sürecinin iyileşmesi ve bütüncül şekilde yönetiminin yapılması amacıyla hazırladığı "Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi"ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan onay geldi.


Bağcılar Belediyesi'nin kentsel dönüşüm uygulamalarındaki problemlerin çözülebilmesi, dönüşüm sürecinin iyileşmesi ve bütüncül şekilde yönetiminin yapılması amacıyla hazırladığı "Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi"ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan onay geldi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Belediyeden yapılan açıklamada, Bakanlığın, 2023 vizyonu çerçevesinde kentsel dönüşüm uygulamalarında karşı karşıya kalınan sorunların çözülmesi, dönüşüm sürecinin iyileşmesi ve bütüncül şekilde yönetilmesi amacıyla belirlediği yeni yaklaşıma göre, kentsel dönüşüm hedeflerine ulaşım için "Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi"nin il ve ilçe bazında hazırlanması gerektiği ifade edildi. 

Bağcılar Belediyesinin Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile 39 ilçenin yerel belediyesince bu sürecin aksama olmadan sürdürülmesi, belgenin hazırlanması ve afet riski yüksek alanların tespitinin bitirilerek iletilmesi talep ediliyor.

Bu çerçevede Bağcılar Belediyesi de kentsel dönüşüm strateji belgesinin hazırlanmasına ilişkin ilke ve esaslar kapsamında yetki sınırlarında "İstanbul İli Bağcılar İlçesi Bütününde Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi"ni hazırladı. Hazırlanan raporda, ilçede bulunan 22 mahallenin her birinde bir ya da birkaç alana ilişkin çalışmalara yer verildi. Çalışma sonunda hazırlanan belgeye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 17 Haziran 2021 tarih ve 2753247 sayılı yazıyla onay verildi.

konuya ilişkin konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, riskli alanşeklinde tespit edilecek bölgelerin strateji belgesinde ifade edilen hudutlarla sınırlandırıldığını, bu alanların iş ve işlemleri açısından hangi sıraya göre yapılacağı konusundaki bilgiye belgede yer verildiğini dile getirdi. 

Bağcılar Belediyesinin Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi

Belgenin Bakanlık ile aralarındaki koordinasyonu kolaylaştıracağınave iş yükünü hafifleteceğine dikkat çeken Çağırıcı, "5 Ekim 2012'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde başlatılan kentsel dönüşüm hamlesi kapsamında, yasanın çıkmasıyla 10 bölgeyi riskli alan ilan ettik. Riskli bölgelerde kentsel dönüşüm ile depreme dayanıklı, sosyal donatıları, yeşil alanı ve otoparkları ile yaşanılır konutlar inşa ediyoruz." diye konuştu. 

Çağırıcı, ilçede 3 bin 277 riskli yapıdan 3 bin 72'sinin yıkımını yaptıklarını, şu ana kadar 16 bin 259 bağımsız birimin dönüştürülmesini de bitirdiklerini vurguladı. 

Bağcılar'da kentsel dönüşüm çalışmaları başladı!