28 / 06 / 2022

Bağdat Caddesi eski günlerine geri dönüyor!

Bağdat Caddesi eski günlerine geri dönüyor!

Kentsel dönüşümün devam ettiği Bağdat Caddesi'nde fiyat düşüşleri, konut ve ticari alanlara olan talebi arttırdı.2012 yılında başlayan kentsel dönüşüm atağı ile İstanbul'un en gözde semtlerinden biri olan Bağdat Caddesi'de yenilenme sürecine girdi. Kentsel dönüşümün tam gaz devam ettiği bölgede  metrekare birim fiyatı 3 kat arttı. Ancak Bağdat Caddesi'nde son aylarda fiyatlar düşmeye başladı. Yaşanan fiyat artışları nedeniyle durgunluk yaşanan Bağdat Caddesi’nde fiyat düşüşleri, konut ve ticari alanlara olan talebi arttırdı.

 

Bağdat Caddesi eski günlerine geri dönüyor!


Coldwell Banker’in Türkiye’deki Profesyonel Lüks Konut Uzmanı ve Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ayşe Fügen Arda, Bağdat Caddesi’nin metrekare fiyatlarının 3 kat artması ve de inşaat süreçlerinin devam etmesi nedeniyle durgunluk yaşadığını söyledi. Arda, "Kentsel dönüşümün yoğun yaşandığı Bağdat Caddesi’nde, inşaatlardan dolayı iş makineleri, kamyonlar, gürültü ve kirlilik derken bir zamanlar ev almak isteyenler, başka bölgelere gitmeye başladı. Bu gidişin ana nedenlerinden biri yoğun yapılan inşaatların yarattığı kirliliği ikincisi ise kentsel dönüşüm etkisiyle aşırı yükselen konut fiyatlarıdır. Ancak son aylarda kentsel dönüşüm, satılmayan daireler nedeniyle oldukça yavaşladı ve bu da Bağdat Caddesi’nin eski günlerine dönmesine olanak sağladı" açıklamasında bulundu. 


Bağdat Caddesi’nde kiralar yüzde 30 oranında düştü

Ayşe Fügen Arda, müteahhitlerin artık proje almadığını belirtti. Arda, "Bir çok müteahhit şantiyelerini devretmeye çalışıyor. Bölgede 100’den fazla proje ise yarım kalmış durumdadır. Müteahhitler satış yapabilmek için ciddi oranlarda gizli indirimler yapıyor. Dairelerini satamayan mal sahipleri ise kiralamaya dönüyor. Bu durum da kiralarda %30 oranlarında düşüş yaşanmasını sağlıyor. 2 yıl önce yüksek fiyatlarla dairelerini kiralayan mal sahipleri, evlerin boş kalmaması için sözleşme yenileme döneminde kira artışı yapmayarak kiracının aynı fiyat ile devam etmesini kabul ediyor" dedi.