27 / 06 / 2022

Bağdat Caddesi eski günlerine geri dönecek!

Bağdat Caddesi eski günlerine geri dönecek!

Bağdat Caddesi’ni kültürel ve ticari anlamda geliştirmek için çalışmalarda bulunan Bağdat Caddesi Derneği, Paris'teki Champ-Elysees'i temsil eden komite ile işbirliği anlaşması yaptı.2012 yılında dünyanın en önemli alışveriş caddeleri arasında dördüncü sırada bulunan, ancak kentsel dönüşüm ve ekonomik sebeplerle ilerleyen yıllarda sıralamada gerileyen Bağdat Caddesi’ni eski günlerine kavuşturmak için kurulan Bağdat Caddesi Derneği, uluslararası platform üzerinde de etkisini hissettiriyor.

Sputnik'te yer alan habere göre; Paris'te bulunan dünyaca ünlü Champ-Elysees'de (Şanzelize) faaliyette bulunan ve 1901'de Louis Vuitton tarafından kurulan Comité Champs-Elysées ile devam eden temaslarla 24 Ocak 2020'de Bağdat Caddesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güvenç Kiraz Paris’te komiteye ziyarette bulundu.

Comité Champs-Elysées yetkilileri Edouard Lefebvre ve Morgan Barret’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantının ardından iki caddenin hem alışveriş hem de kültürel anlamda düzenlenecek etkinliklerle ilgili beraber planlama yapması ve etkinliklerin uluslararası bir alana yayılması konusunda anlaşma yapıldı.

Bağdat Caddesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güvenç Kiraz, yapılan görüşmelerin ardından şu açıklamalarda bulundu:

"Dernek olarak en büyük hedefimiz caddemizi eskiden olduğu gibi sadece İstanbul ve Türkiye için popüler olan bir cadde değil, dünyanın her ülkesinden turist çekebilen, kültür ve sanat etkinlikleriyle dolu bir seviyeye çıkarmak. Bağdat Caddesi üzerinde bulunan dünyaca ünlü markaların yanı sıra yine caddeye özel çok önemli işletmeler bulunuyor. 7/24 yaşayan bir Bağdat Caddesi kurmanın en önemli yolu uluslararası alanda yer almaktan geçiyor. Bu bağlamda Şanzelize örneğini dikkate alarak Comité Champs-Elysées ile görüştük. Burada çok iyi ağırlandık. Nisan ayında kendilerini İstanbul’da ağırlayacağız. Yapacağımız etkinlikler ve çalışmalar Paris başta olmak üzere dünyanın birçok önemli şehrinde duyulacak. Bu anlaşmadan dolayı çok mutluyuz.”

Bağdat Caddesi Derneği kuruldu!

Bağdat Caddesi'nden kentsel dönüşüm 2020'de yüzde 30 artacak!