Bahçeşehir Gölet projesinin ruhsat iptaline yapılan itirazlar reddedildi!

Bahçeşehir Gölet projesinin ruhsat iptaline yapılan itirazlar reddedildi!Başakşehir Belediyesi'ne ait olan “gölet, spor, turizm ve rekreasyon” fonksiyonundaki Bahçeşehir 1. Kısım Mahallesi'nde gölet bölgesindeki projeyle ilgili senelerdir devam eden davalarda yeni bir karar daha alındı. 


Başakşehir Belediyesi'ne ait olan “gölet, spor, turizm ve rekreasyon” fonksiyonundaki Bahçeşehir 1. Kısım Mahallesi'nde gölet bölgesindeki projeyle ilgili senelerdir devam eden davalarda yeni bir karar daha alındı. 

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre; 2015'ten beri ticari projenin imar planları, ihale için belediye başkanına yetki tanınması kararı, ihale ve ruhsatlara karşı açılan davalarda verilen iptal kararlarına rağmen inşaatlar bitirilmiş ve işletmeler açılarak hizmete alınmıştı. 

Proje faaliyete alınırken önceki dönem CHP'li İBB Meclis Üyesi Abdülhadi Akmugan tarafından Bahçeşehir Gölet Gönüllüsü Dr.Mehmet Gümüş ve avukatı Cenk Söbe'nin müdahil olduğu Bahçeşehir Gölet Parkı'nın ruhsatlarının iptali davası açıldı. Davada, İstanbul 12. İdare Mahkemesi tarafından 27 Ekim 2020'de oybirliği ile ruhsatların iptal edilmesi kararı alındı. 

Bahçeşehir Gölet projesinin ruhsat iptaline yapılan itirazlar reddedildi!

BELEDİYE İSTİNAFA TAŞIDI

İptal kararı karşısında Başakşehir Belediyesi'nce “ruhsatların düzenlendiği tarihte verilmiş bir yürütmenin durdurulması kararının bulunmadığı, bölge idare mahkemesinin kararına aykırı karar verildiği” iddiasıyla itirazda bulunuldu. İstinaf başvurusuna ilişkin karar, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4.İdare Dava Dairesi tarafından verildi. 

ALAN PLANSIZ, KARARDA İSABETSİZLİK YOK

Kararda, halihazırda plansız kalan gayrimenkul için verilen yapı ruhsatlarında hukuka uygun olmama durumu bulunmadığından, mahkeme tarafından ruhsatların iptaline ilişkin alınan kararda isabetsizlik olmadığı ifade edildi. İstanbul 12. İdare Mahkemesi'nin 27 Ekim tarihli kararına karşı yapılan istinaf başvurusunun reddedilmesine ilişkin kesin karar oybirliği ile 6 Eylül 2021'de alındı. 

Bahçeşehir Gölet projesinin ruhsat iptaline yapılan itirazlar reddedildi!

BELEDİYE MAHKEME KARARINI UYGULASIN

Bahçeşehir Gölet Gönüllüleri adına son karar sonrasında gerçekleştirilen açıklamada, inşaatların kaçak olduğunun mahkeme kararıyla belirlendiği vurgulandı. İki kez imar planları ve inşaat ruhsatları iptal edilen Gölet Park' ilişkin olarak Başakşehir Belediyesi’nin bir an önce mahkeme kararlarını dikkate alarak göleti eski haline getirmesi talep edildi.

Özgür Karabat'tan Bahçeşehir gölet ruhsatları iptaline ilişkin açıklama!

Bahçeşehir gölet projesinin ruhsatları iptal edildi!